Ciekawostki

Mandat? Zapłacimy kartą lub BLIKiem

przeczytasz w 1 min.

Wszystkie radiowozy drogówki jeżdżące po polskich drogach będą od lutego wyposażone w terminale płatnicze, dzięki czemu za mandat będzie można zapłacić na miejscu – kartą płatniczą lub smartfonem. To ważny krok w kierunku cyfryzacji kraju.

Jedną z najważniejszych rewolucji technologicznych ostatnich lat bez wątpienia jest popularyzacja płatności bezgotówkowych. Dziś wystarczy karta albo nawet smartfon, by zapłacić za produkty i usługi, a już wkrótce tak samo będzie można opłacić mandat.

Od lutego każdy radiowóz drogówki będzie wyposażony w terminal płatniczy. Dzięki temu kierowca, który przekroczył dozwoloną prędkość, zlekceważył znak drogowy lub inaczej złamał prawo o ruchu drogowym, będzie mógł zapłacić na miejscu i mieć mandat z głowy.

Terminale obsługiwane przez firmę eService będą akceptować karty płatnicze oraz smartfony (mówimy tu konkretnie o BLIKu, z którego Polacy coraz chętniej korzystają). Informacja na ten temat jest potwierdzona – pochodzi od Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. 

Oczywiście nadal będzie można zażyczyć sobie wypisanie mandatu do opłacenia na poczcie lub przelewem bankowym. Nowe rozwiązanie jest opcjonalne i ma pokazywać, że cyfryzacja kraju nie ustaje, co jest zdecydowanie dobrą wiadomością.

To dobra zmiana także dla obcokrajowców, którzy aktualnie muszą płacić na miejscu gotówką. Jeśli nie mają jej przy sobie muszą udać się do bankomatu lub poprosić kogoś o przysługę – teraz będą mogli komfortowo skorzystać z formy bezgotówkowej.

Źródło: PAP. Foto: fsHH/Pixabay (CC0)

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Xivos
  2
  Trzeba iść z postępem. Ogólnie ja na przykład coraz rzadziej używam gotówki, nie mówiąc już o noszeniu przy sobie gotówki pokroju 500zł
  • avatar
   labik
   1
   Bedzie mozna brac FV na firme
   • avatar
    smali
    1
    Biorąc pod uwagę, że w niektórych bankach za płatności kartą lub BLIK jest Cash Back, to nie jest to głupie rozwiązanie z tymi mandatami ;)
    • avatar
     stalkerpl
     -1
     nigdy nie zapłace mandatu karta ani blikiem, jedynie komornikowi moze się udać ta sztuka ale nigdy po dobroci
     • avatar
      xchaotic
      0
      Jeszcze jakby z fotoradarow sie dalo jakos latwiej placic - przychodzi mi formularz, musze odeslac, potem jeszcze raz i potem 3 raz, i dopiero wtedy laskawie moge zapalcic...