Ciekawostki

Duża giełda kryptowalut ułatwiała życie przestępcom. Ten raport szokuje

przeczytasz w 1 min.

Kryptowaluty mają równie wielu zwolenników, co przeciwników. Poważnym argumentem drugiej strony jest wykorzystywanie wirtualnych walut do nielegalnych działań. Ostatnio pojawiły się tutaj solidne dowody, które podkopują pozycję jednej z największych giełd kryptowalut.

Changpeng Zhao, dyrektor generalny Binance został pozwany przez amerykańską Komisję ds. kontraktów terminowych i handlu towarami (CFTC) za „umyślne uchylanie się” od prawa USA. Giełda miała oferować niezarejestrowane kryptowalutowe produkty pochodne wbrew prawu federalnemu.

Szczególnie ciekawie wygląda akt oskarżenia, który został złożony w Sądzie Okręgowym Stanów Zjednoczonych dla Północnego Dystryktu Illinois. W dokumencie można znaleźć informacje, które mogą obciążyć dyrektora Binance.

Według zgromadzonych dowodów, Zhao miał tolerować wykorzystywanie giełdy kryptowalut do prowadzenia nielegalnej działalności przestępców w darknecie (mowa tutaj m.in. o niedawno zamkniętej stronie Hydra Market, która specjalizowała się w handlu narkotykami).

Wewnętrzni pracownicy przyznali, że platforma Binance potencjalnie ułatwiła prowadzenie nielegalnych interesów, ale sprawa była ukrywana przez firmę. W lutym 2019 roku przez giełdę przechodziły m.in. transakcje organizacji HAMAS. Znowu w 2020 roku giełda miała być zaangażowana w transfery finansowe rosyjskich przestępców.

Jak sprawa wpłynie na rynek? Na giełdach już widać małe spadki kursów wirtualnych walut. Działania giełdy (i to, że jej właściciel był świadomy nielegalnych działań klientów) mogą jednak mieć dużo poważniejsze konsekwencje. Niektórzy sugerują, że rządy państw po prostu zdelegalizują kryptowaluty jako środek ułatwiający funkcjonowanie przestępców i terrorystów.

Źródło: Binance

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  piomiq
  6
  Ten tytuł nie szokuje. Takie tytuły to z Faktu albo Super Expressu, no ale od niedawna też na benchmark.pl
  • avatar
   Janisz
   4
   Zdelegalizować ulubiony środek rozliczeniowy bandytów, złodziei, oszustów i szantażystów? Ale DLACZEGO??!! Proszę podać choć jeden rozsądny powód!!!
   • avatar
    pablo11
    0
    Cyberprzestępcy przestali się nabierać na to, że krypto jest walutą bez kontroli, więc trzeba trochę przyreklamować. Krypto to świetne narzędzie dla policji, by śledzić podejrzane interesy.
    Przestępcy nigdy nie byli zbyt bystrzy...
    • avatar
     joltom
     -4
     Dlaczego piszesz bzdury? Dlaczego nie poczekach zw swoimi bzdurnymi wnioskami do zakończenia rozprawy sądowej?Dlaczego nie napiszesz iż za pomocą walut fiat dochodzi do wielokrotnie więszych przekretów i prania brudnych pieniędzy?Maziasz zajmij się innymi tematami bo na temat rynku krypto nie masz żadnego pojęcia,wszystkie Twoje tematy o krypto są na temat oczerniania rynku krypto.
     • avatar
      LubieBigos
      -4
      A tymczasem bitcoin już po 28000$ !!!
      • avatar
       Marek1981
       -5
       Cyfrowy pieniądz bez kontroli rządów to jest be... bank światowy ma już swój odpowiednik, w pełni kontrolowany i terminowy.