Dyski

Dyski HDD nie znikną z rynku do 2020 roku?

Maciej | Redaktor serwisu benchmark.pl
Autor: Maciej
28 komentarzy Dyskutuj z nami

Jeśli dyski HDD będą rozwijać się w obecnym tempie, to zgodnie z najnowszymi badaniami w 2020 roku niewielkie 2,5-calowe napędy będą mogły pomieścić ponad 14 TB danych, a ich cena wyniesie około 40 $ - dziś typowy dysk 2,5" o pojemności 500 GB to wydatek 100 $.

Pomimo, iż technologia pamięci SSD rozwija się w zawrotnym tempie, a dyski są coraz bardziej przystępne cenowo, to nadal koszt 1GB pamięci flash jest około 10-krotnie większy niż w przypadku napędów magnetycznych. Dodatkowo technologia pamięci Flash napotyka na poważne techniczne ograniczenia powstrzymujące jej dalszy rozwój w dotychczasowym tempie. Nastąpi to jeszcze przed 2020 rokiem, co uniemożliwi całkowite zastąpienie dysków magnetycznych przez SSD w najbliższych 10 latach.

W badaniach opublikowanych w ostatnim numerze magazynu IEEE Transactions on Magnetics, Profesor Mark Kryder i doktorant Chang Soo Kim z Uniwersytetu Carnegie Mellon przebadali 13 dostępnych i opracowywanych technologii pod kątem możliwości zmniejszenia kosztów produkcji pamięci SSD lub ich zastąpienia i tym samym zdetronizowania poczciwych dysków magnetycznych, które nadal potrafią być dużo, dużo tańsze.

Badania wykazały, że większość obecnych i opracowywanych technologii nie będzie w stanie konkurować nie tylko z dyskami magnetycznymi, ale również z dyskami SSD. Wyjątek stanowią dwie technologie: Phase Change Random Access Memory (PCRAM) oraz Spin Transfer Torque Random Access Memory (STTRAM).

Jak wyjaśniają badacze, PCRAM opiera swoją zasadę działania na zmianie stanu szkła chalkogenidowego. Jeśli do takiego szkła zostanie dostarczone lub odebrane ciepło, to zmieni ono swój stan między stanem amorficznym a krystalicznym, co daje nam wynik 0 lub 1. Biorąc pod uwagę niewielki rozmiar komórki wykonanej dzięki tej technologii oraz możliwości przechowywania kilku bitów w każdej komórce, PCRAM jest w stanie zagrozić dyskom HDD pod względem ceny w przeliczeniu na 1 TB danych.

Największą wadą tej technologii jest większe niż w przypadku obecnych rozwiązań zużycie energii. Technologia ta jest już na ostatnim etapie wdrażania przez Numonyx Inc., spółkę joint-venture Intela i ST Microelectronics i jest ona dużo bliżej praktycznej realizacji, niż STTRAM.

STTRAM, który w działaniu podobny jest do magnetycznego RAMu, wykorzystuje spin (własny moment pędu cząstek) polaryzacji prądu do zapisu danych poprzez zmianę stanów skrzyżowań tuneli magnetycznych pomiędzy równoległymi i nierównoległymi, co daje 0 lub 1. Największą, choć nie jedyną zaletą tej technologii jest energooszczędność. Według Krydera i Kima, jeśli udałoby się stworzyć STTRAM mogący pomieścić kilka bitów w jednej komórce, to mógłby on poważnie zagrozić technologii flash, a być może także dyskom HDD.

Która z technologii zwycięży? O tym przekonamy się już wkrótce. Na razie wygląda jednak na to, że dyski magnetyczne będą nam towarzyszyć znacznie dłużej niż można było się tego spodziewać.

Autorzy: HemaN, Marcin Sieradzki

Źródło: Guru3d.com, physorg.com

Komentarze

28
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  force
  no tak...ale przecież producenci dysków HDD nie mogą stracić swoich fabryk i pieniędzy mimo że ta technologia jest spisana na stratę ponieważ istnieje lepsza technologia....mimo to "nie można" pozwolić aby ileś tam tyś. ludzi straciło pracę...nie można z czysto socjalistycznego powodu ponieważ z normalnego punktu widzenia konsumenta nie obchodzi mnie przestarzała technologia...a SOCJALizm będzie trzymał stare technologie...no bo przecież tyle miejsc pracy i bla bla bla, a my na to będziemy płacić
 • avatar
  Konto usunięte
  To chyba było oczywiste że ok 10 lat jeszcze HDD pożyje, często jedynym argumentem ,który przemawia do potencjalnych klientów jest cena, podobnie jest z innymi technologiami niby lepszymi ale wciąż mało popularnymi na blue ray mimo że został wprowadzony do masowej produkcji na rynek już w 2003 roku to nadal sprzedaż krążków dvd jest kilkanaście r
 • avatar
  Baleryon
  Ejże, nie spin cząsteczek, a cząstek.
 • avatar
  Huntcold99
  No i całe szczęście.. :D
 • avatar
  Konto usunięte
  14TB? Może wystarczy na WIndows 20 :D
 • avatar
  Konto usunięte
  a nie lepiej nanodyski???:PP
 • avatar
  derunim
  Co ty Force wyjeżdżasz tu z socjalizmem? Osobiście chciałbym żeby tak było. Bo zapamiętaj sobie, że żeby coś kupić to trzeba najpierw pracować. Chyba że się ma bogatych rodziców.
  Niestety w obecnych czasach liczy się przede wszystkim kasa. I jeśli korporacje miały by stracić na "lepszej" technologii, to na pewno zrobią wszystko by ją powstrzymać. Taka jest rzeczywistość. Wystarczy wspomnieć o technologii OLED. Są nawet opinie, że fabryki produkujące podzespoły do LCD bez większych inwestycji mogły by się przestawić na OLED. Jednak można przecież najpierw zrobić kasę na LCD, teraz na LCD z podświetleniem LED, a jak się rynek nasyci to będą robić OLED...
 • avatar
  sevae
  Ja mam pytanie. Dlaczego dyski HDD miałyby w ogóle zniknąć? Jakąś alternatywę widzicie w podobnej cenie, pojemności i długości użytkowania?
 • avatar
  Konto usunięte
  lepiej wyciągnąc kartke długopis i pisac te 0 albo 1 , prędkość zapisu zależy tylko od Ciebie i jak ekonomicznie ! pare zł za długopis i jakies 80 gr za zeszyt .
 • avatar
  kerios83
  Jak tyle ile jest w nim czasteczzek to nieskonczona liczba.