Internet

E-commerce wyprzedzi tradycyjne sklepy jeszcze w tym roku

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
13 komentarzy Dyskutuj z nami

Tak wynika z przeprowadzonej na zlecenie Poczty Polskiej ankiety Instytutu Badawczego ARC Rynek i Opinia

e-commerce

Jeszcze w tym roku branża e-commerce wyprzedzi tradycyjne sklepy – tak wynika z przeprowadzonej na zlecenie Poczty Polskiej ankiety Instytutu Badawczego ARC Rynek i Opinia. 

57 proc. respondentów przyznało, że w tym roku będą częściej robili zakupy w sklepach internetowych niż w tradycyjnych. Te drugie pozostaną popularniejsze tylko w przypadku żywności oraz biletów. Już teraz zresztą Polacy wydają średnio 156 złotych miesięcznie na zakupy w sieci. Wśród najchętniej nabywanych w ten sposób produktów znajdują się: odzież, obuwie, artykuły do wyposażenia domu, sprzęt elektroniczny i komputerowy, książki oraz kosmetyki.

„Wyniki badań przeprowadzonych przez ARC pokazują, że Polacy polubili szybkość i wygodę, z jaką wiążą się zakupy on-line. Pozwala to przewidywać, że sprzedawcy i dostawcy, którzy będą potrafili sprostać rosnącym wymaganiom klientów, mogą liczyć na duże zyski w sektorze e-commerce” –  powiedział członek zarządu ARC Marek Lekki.

e-commerce trendy

Choć niemal połowa badanych, którzy przyznają się do zakupów w sieci (48 proc.) planuje w najbliższych miesiącach zwiększyć budżet na wydatki online, to wciąż jako Polacy mamy pewne obawy związane z tą formą. Boimy się niezgodności produktu z zamówieniem, uszkodzeń powstałych w czasie transportu oraz możliwości padnięcia ofiarą wyłudzenia. 

Zniechęcają nas też wysokie koszty przesyłek i niepewność dotycząca terminu dostawy. Co ciekawe, zupełnie przestaliśmy się bać problemów związanych z płatnościami dokonywanymi przez Internet. 

e-commerce obawy

Z ankiety Instytutu Badawczego ARC Rynek i Opinia wynika także, że podczas zakupów przez Internet najchętniej wybieramy opcję dostawy towarów kurierem. Na drugim miejscu znajduje się odbiór paczek na poczcie. Niechętnie decydujemy się natomiast na odbiór osobisty w punktach, takich jak paczkomaty czy sklepy sieciowe.

W najbliższych miesiącach spodziewa się dalszego dynamicznego wzrostu popularności zakupów internetowych. Ankietowani przyznali, że planują kupować w ten sposób coraz więcej produktów i co za tym idzie – będziemy w sieci wydawać coraz więcej pieniędzy. Pełny raport dotyczący tego badania znajdziecie na stronie Poczty Polskiej.

A wy wolicie sklepy tradycyjne czy jednak cenicie sobie komfort związany z zakupami online?

Źródło: Poczta-Polska

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  robertgr1
  Ja nie kiedy kupuje i uwierz mi że da się wynegocjować bardzo atrakcyjną cenę czasami nawet niższą od najtańszych sklepów internetowych , wszystko zależy co chcemy kupić ostatnio kupiłem 2 samsungi ueh 6670 48 cali 3d w cenie 800 funtów nowe w currysie
  2
 • avatar
  Konto usunięte
  Wolę kupować elektronikę w normalnym sklepie niż w jakimś nieznanym czy mało znanym sklepiku internetowym!!!
  Niech coś się stanie np po roku z takim kupionym TV a sklepik już dawno nie istnieje!!! Gwarancja stracona i na własną rękę trzeba naprawiać!!! A dzisiaj znalezienie dobrego elektronika, to duży problem!
  1
 • avatar
  carbo888
  poprzednicy pisali, że lubią macać sprzęt przed zakupem. Ja też lubię, idę do takiego madia murkt macam nową kamerkę canona, wracam do domu zamawiam w innym sklepie z ceną mniejszą o 30% niż w media.
  1
 • avatar
  Konto usunięte
  A kto dzisiaj kupuje sprzet elektroniczny i nie tylko w normalnym sklepie przy ulicy?

  Wszyscy, ktorych znam kupuje tylko przez internet na ebay, albo amazon.
  -8
 • avatar
  Konto usunięte
  Ankieta wyciągnięta z rękawa. Co druga osoba będzie kupować ubrania w internecie?
  A co do branży kosmetycznej, zbyt dobrze rozwijają się sieci drogerii żebym mógł w to uwierzyć.

  Ankieta z dupy tak samo jak nasza Poczta.
 • avatar
  Konto usunięte
  "Uwielbiam" te przyciski na klawiaturze wykonujące konkretne czynności (np. zakupy). Nie wiem czemu ale używanie tego typu grafiki ostro działa mi na nerwy. Tak samo irytują mnie zdjęcia przestępców, którzy podczas "akcji", w celu ukrycia swojej tożsamości w Internecie, zakładają kominiarki.
 • avatar
  Konto usunięte
  Do zakupów w Sieci nic nie mam chociaż zostawianie danych osobowych w wielu miejscach czasem mnie niepokoi.