Internet

Znalezienie poufnych dokumentów w sieci jest prostsze niż nam się wydaje

przeczytasz w 1 min.

W sieci można znaleźć bardzo ważne dokumenty bez stosowania wymyślnych technik.

Snowden

Dzisiaj, gdy wszystkie dane trzyma się na komputerach – pomijając już coraz popularniejsze chmury –bezpieczeństwo i prywatność są narażone jak nigdy dotąd. Niedoinformowani pracownicy, lub co jeszcze gorsze – nieszczelne systemy zabezpieczające – sprawiają, że ilość poufnych informacji i dokumentów instytucji administracyjnych, fundacji czy przedsiębiorstw dostępnych w sieci (po krótkim poszukiwaniu z odpowiednio sformułowanym zapytaniem – praktycznie dla każdego) jest przerażająca. Dotyczy to nawet instytucji najwyższego poziomu. Na przykład… NSA. Niewielu bowiem wie jak Edward Snowden znalazł się w posiadaniu danych, przez których wyciek był jedną z najbardziej poszukiwanych osób na świecie.

Jak informuje New York Times w swoim raporcie Edward Snowden wykorzystał zwykłego bota indeksującego – oprogramowanie podobne do Googlebot – narzędzia stosowanego przez giganta z Mountain View do indeksowania nowych stron internetowych. „Crawlera” można zaprogramować na rożny sposób, to znaczy by kierował się rożnymi frazami wyszukiwania. Wówczas automatycznie przeszukuje on stronę za stroną, śledzi odnośniki i drąży coraz głębiej w poszukiwaniu odpowiednich materiałów i dokumentów.

Tutaj zaczynają się pojawiać pytania. To duży problem przede wszystkim dlatego, że agencja NSA jest odpowiedzialna za utrzymanie cyberbezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych przed obcymi atakami, które mogą wykorzystywać znacznie bardziej wyrafinowane metody niż narzędzie, którego użył Snowden. Ba, agencja ta jest w posiadaniu międzynarodowych, bardzo poufnych danych, które wymagają bardzo solidnej ochrony. Jest jeszcze jedna kwestia – to, że zabezpieczenia są słabe to jedno. Trzeba jednak jeszcze pamiętać, że działanie takiego bota owocują nadmierną aktywnością w systemie. Tą specjaliści nadzorujący bazy NSA powinni zauważyć.

Źródło: CNET, New York Times, inf. własna

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  yendrek
  1
  Tacy z tych typów w NSA specjaliści - podetknąć pod nos legitymację z logo NSA i powiedzieć "dawać qrwa dane" każdy głupi potrafi. Jak się okazuje to logo nie wystarczy by zabezpieczyć swój lup. Nawet śmiać się z tego nie chce.
  • avatar
   Q'bot
   -2
   Cóż w tym dziwnego? Niby jak hamburgery miałyby posiąść skuteczne zabezpieczenia, skoro większość z nich nawet 14 - znakowego hasła nie będzie w stanie zapamiętać?

   Witaj!

   Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
   Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

   Połącz konto już teraz.

   Zaloguj przez 1Login