Ciekawostki

Egzoszkielety dla pracowników Hyundai

przeczytasz w 1 min.

Kolejny producent samochodów testuje w swojej fabryce egzoszkielety, mające rozwiązywać niektóre spośród największych problemów pracowników linii montażowych.

Mają egzoszkielety w Fordzie i w Hyundaiu też będą mieć. W północnoamerykańskiej fabryce tego koreańskiego producenta ruszyły testy konstrukcji, które mają wyeliminować bóle stawów, na które skarżą się pracownicy.

Niektórzy pracownicy linii montażowych muszą każdego dnia podnosić ramiona 4600 razy. To sporo i nic dziwnego, że później są przemęczeni i mają problemy zdrowotne. Zminimalizować ten problem, zwiększyć produktywność i poprawić bezpieczeństwo w fabrykach mają egzoszkielety.

H-VEX (czyli Hyundai Vest Exoskeleton) to egzoszkielet, a właściwie kamizelka, której zadaniem jest podpieranie i wspieranie górnej części ciała, a przez to chronienie i odciążanie mięśni ramion i karku. W najbliższych miesiącach rozwiązanie to ma być intensywnie testowane i jeśli zda egzamin, to trafi do kolejnych fabryk.

Wypada dodać, że w ubiegłym miesiącu rozpoczęły się testy H-CEX (widocznego na zdjęciu otwierającym tego newsa), czyli podobnego egzoszkieletu, ale wspierającego dolną część ciała, ze szczególnym uwzględnieniem kolan. Mówiąc najprościej: pomaga on utrzymywać pozycję siedzącą w taki sposób, że praktycznie nie wymaga to od pracownika wkładania wysiłku.

H-CEX się sprawdza i prawdopodobnie z H-VEX będzie tak samo. Wygląda bowiem na to, że egzoszkielety rzeczywiście są cenną pomocą dla pracowników ...i oby były jak najczęściej wykorzystywane.

Źródło: TechXplore, Web Wire. Foto: Hyundai

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  tomto
  4
  To mi bardziej wygląda na krzesełko, które nosi się ze sobą.
  A tutaj taki sam "egzoszkielet" wykorzystywany przez polski rolników od wielu lat:
  http://chlodrol-bis.eu/obrazki/oferta/komfort_krow/akcesoria_krzeselko_duze.jpg
  • avatar
   R3velation
   2
   Super, dobrze że gdzieś na świecie pracodawcy troszczą się o swoich pracowników. U nas natomiast eksploatują do granic możliwości, a jak już padnie to wymieniają na nowego i ciągłe płacze, że nie ma wykwalifikowanej siły roboczej za 2 tys zł /mc