Systemy operacyjne

Ekoore: tablet z systemem Linux na pokładzie

przeczytasz w 2 min.

Mało znana firma Ekoore wprowadziła do sprzedaży swój pierwszy tablet z systemem Linux a dokładniej z najnowszą wersją Ubuntu 11.04.

Firma Ekoore dopiero stawia swoje pierwsze kroki na rynku tabletów, a debiut tabletem z Linuksem na pokładzie jest wręcz zaskakujący. Zaskakujący oczywiście w pozytywnym tego słowa znaczeniu, gdyż cieszy fakt, iż "młode" firmy jak Ekoore wciąż próbują wchodzić na nowe rynki i promować w nich otwarte oprogramowanie jakim w tym przypadku jest system Linux.
Ekoore co prawda ma w swojej ofercie już kilka modeli notebooków dostarczanych wraz z fabrycznie pre-instalowanym systemem od Canonical, mimo wszystko trzeba przyznać, iż odwagi jej nie brakuje.
 

tablet ekoore z systemem Linux Ubuntu
 

Przechodząc jednak do sedna sprawy, wprowadzony na rynek tablet, jest 10,2'' -calowym urządzeniem, wyposażonym w dotykowy z funkcją multi-touch ekran, wyświetlający obraz o rozdzielczości 1024x600 pikseli. We wnętrzu urządzenia znalazł się m.in. procesor Intel Atom N445 pracujący z częstotliwością 1,66 GHz, 1 GB pamięci operacyjnej RAM typu DDR2, dyskSSD o pojemności 32 GB (opcjonalnie dysk HDD). Ponadto tablet posiada moduł WiFi, 3G oraz Bluetooth, cyfrowe złącze wyjścia obrazu HDMI, trzy porty USB 2.0 i wbudowaną kamerę. Tablet pracuje pod kontrolą systemu Ubuntu 11.04 wraz ze środowiskiem Unity.
 

tablet ekoore z systemem Linux Ubuntu - możliwości
 

Co prawda sam w tym przypadku spodziewałem się raczej zastosowania "lżejszego" środowiska graficznego, mimo wszystko patrząc na prezentację producenta, środowisko sprawuje się powiedzmy... dobrze. Jak się również okazuje system Ubuntu nie został poddany żadnemu liftingowi, jak to można często zaobserwować w przypadku instalacji Linuksa na różnego rodzaju urządzeniach mobilnych. Sam muszę przyznać, iż zastosowanie Linuksa w tego typu urządzeniach ma sens, oczywiście o ile system będzie odpowiednio przystosowany do ekranów dotykowych. W tym przypadku już podczas prezentacji w oczy rzuca się pewien dyskomfort powstały przy dotykowym użytkowaniu Unity mimo wszystko i tak prezentuje się to zadowalająco. Czepiać można się jedynie ceny tabletu, która w przeliczeniu na polskie złotówki wynosi około 2 tys.
Czy Waszym zdaniem systemy Linux w tabletach to dobry pomysł?


Więcej o tabletach:


Źródło: mygeekopinions

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  strzelec52
  0
  Całkiem przyjemnie to wygląda. Sam niedawno przerzuciłem się na interfejs Unity i muszę przyznać jest dość ciekawy chociaż szału nie ma, ale dajmy mu jeszcze czas. Na pewno bardziej nadaje się na tablety niż Gnome 3 który jest raczej desktopowy :P
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   I Bardzo Dobrze! Ja sam pisze ten komentarz na Ubuntu 11.04 (Unity)...
   Co do Unity.. Na razie jest to nowe środowisko w Ubuntu, więc szału nie ma pod względem konfiguracyjnym jak i wygodą (chociaż i tak Windows'a 7 kładzie na kolana :P
   Wg. mnie Ubuntu musi jeszcze trochę popracować na całokształtem i łatwością obsługi. Nie patrząc - 50% rzeczy (instalacja aplikacji, konfigurowanie) robię w terminalu....
   • avatar
    strzelec52
    0
    Dzięki takim tabletom plan 200mln do roku 2015 może się udać :D
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Film puszczony na 1.5 gwizdka, aby sprawiał wrażenie szybkiego. W rzeczywistości Ubuntu pewnie jest wolne, że żal dupę ściska. iOSowi nic nie dorówna pod tym względem - tak twierdzi mój kumpel, który po roku czasu analizowania i sprawdzania kupił w końcu iPada2 w najbogatszej wersji.
     • avatar
      x.m.l
      0
      "10,2'' -calowym" - jakiś dziwny zapis jednostki :/
      • avatar
       krzywyzielarz
       0
       jakieś lekkie środowisko i gimp xD oj było by co na zajęciach robić xD
       ale pewnie ekran nie ma punktów nacisku.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        to już jakiś krok w przód czekam na dobre tablety z systemem windows, abym mógł sobie wgrać na niego photoshoba, sculptrisa albo inny program graficzny
        koniec nudnych lekcji :D