Nauka

Rosjanie ostrzelali elektrownię atomową. Czy grozi nam kolejna katastrofa jądrowa?

przeczytasz w 3 min.

W wyniku inwazji Rosji na Ukrainę uszkodzona została największa w Europie elektrownia atomowa. Służbom udało się natychmiast ugasić pożar i całkowicie usunąć zagrożenie. W sieci nie brakuje jednak plotek, jakoby groziła nam kolejna katastrofa rodem tej z 1986 roku w Czarnobylu.

 • Atak wojsk rosyjskich na ukraińską elektrownię jądrową w Zaporożu wywołał pożar wokół obiektu i jednocześnie spowodował panikę przed wystąpieniem katastrofy jądrowej.
 • Elektrownia w Zaporożu nie ma prawa wybuchnąć. Naukowcy zgadzają się, że standardowy pocisk artyleryjski nie jest w stanie uszkodzić budynku ani reaktora.
 • Polska jest w pełni przygotowana na każdą sytuację związaną z zagrożeniem jądrowym w kontekście wybuchu elektrowni.
 • Na stronie Państwowej Agencji Atomistyki można kontrolować poziom napromieniowania na terenie całej Polski.

Elektrownia atomowa w Zaporożu została zaatakowana przez Rosjan

Inwazja Rosji na Ukrainę toczy się nieprzerwanie od 24 lutego. Od tego czasu Rosjanie zdążyli już przejąć czarnobylską elektrownię jądrową, a w ostatnim czasie kolejną, tym razem największą w Europie - znajdującą się w Zaporożu.

W wyniku przejęcia zaporoskiej elektrowni, świat obiegła informacja o jej ostrzelaniu, w wyniku czego wokół obiektu wybuchł pożar. Ten został ugaszony, a większość reaktorów w tym momencie nie pracuje. Mimo wszystko jednak coraz częściej pojawiają się głosy świadczące o panice związanej z możliwością wybuchu elektrowni i dalszej katastrofy jądrowej.

Elektrownia atomowa ZaporożeLokalizacja elektrowni atomowej w Zaporożu (Źródło: Google Maps)

Czy w wyniku ataku na elektrownię w Zaporożu może dojść do katastrofy?

Na temat sytuacji związanej z ostrzałem elektrowni jądrowej w Ukrainie wypowiadała się dziś minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz prezes Państwowej Agencji Atomistyki - Łukasz Młynarkiewicz.

Głos w sprawie wzięło wielu naukowców, którzy zgadzają się, że nie ma najmniejszych powodów do obaw - elektrownia atomowa w Zaporożu nie wybuchnie i nie wywoła katastrofy.

Na skutek ataku w Zaporożu, nie został uszkodzony żaden istotny dla bezpieczeństwa system związany z reaktorami jądrowymi. Każdy element, który gwarantuje nieprzerwaną (bez awarii) pracę pozostaje w stanie, który nie zagraża dalszemu funkcjonowaniu elektrowni.

Dlaczego elektrownia jądrowa w Zaporożu jest bezpieczna?

Na gwarancję bezpieczeństwa składa się wiele elementów, jednak generalnie rzecz biorąc - można podzielić je na dwie zasadnicze grupy:

 • budowa reaktorów jądrowych i elektrowni;
 • wielopoziomowe systemy zabezpieczeń.

Jeśli chodzi o pierwszą grupę, fizyczne zabezpieczenia są na tyle wytrzymałe, że nie zagraża im standardowy pocisk artyleryjski. Budując tego typu obiekty (korzystające z reaktorów jądrowych) kluczowe jest zapewnienie bezpieczeństwa na wypadek wystąpienia aktów terrorystycznych.

W zaporoskiej elektrowni jądrowej nie dojdzie do samodzielnego wzrostu mocy z uwagi na ujemny temperaturowy współczynnik reaktywności. Wzrost temperatury wody powoduje spadek mocy.

Same ściany reaktora są grubymi na wiele centymetrów warstwami stali. Natomiast konstrukcja budynku jest zabezpieczona specjalnymi ścianami, których grubość liczona jest w metrach i nawet przypadkowy ostrzał nie jest dla nich zagrożeniem.

Wysadzenie elektrowni jądrowej pociskiem jest w teorii możliwe, ale w praktyce wymaga użycia naprawdę potężnej broni o wielokilometrowym zasięgu rażenia.

Drugi element zabezpieczeń, a więc wielopoziomowe systemy zabezpieczeń działają w sposób tzw. kaskadowy. Na wypadek wystąpienia nieprawidłowości w reaktorze uruchamia się pierwszy system. Jeśli ten ulegnie awarii - uruchamiane są kolejne zabezpieczenia.

Elektrownia jądrowa musi być zabezpieczona szeregiem systemów, które na wypadek awarii uruchamiają kolejne systemy. Mowa tutaj o wielu poziomach zabezpieczeń, gdzie ryzyko uszkodzenia reaktora jest zminimalizowane niemal do zera.

Elektrownia CzarnobylElektrownia jądrowa w Czarnobylu

A co jeśli pojawi się realne zagrożenie?

Zdaniem prezesa Państwowej Agencji Atomistyki, Łukasza Młynarkiewicza - Polska jest w pełni przygotowana na poinformowanie mieszkańców w przypadku wystąpienia katastrofy atomowej.

W kraju funkcjonuje system szybkiego ostrzegania, dzięki któremu w błyskawiczny sposób można przekazać informację o wystąpieniu zagrożenia i instrukcji postępowania w obliczu ewentualnej katastrofy jądrowej.

Polska jest przygotowana na każdy możliwy scenariusz - mówi Łukasz Młynarkiewicz, zapewniając jednocześnie, że w przypadku katastrofy - mieszkańcy zostaną o tym poinformowani.

Nie ulegajmy panice

Jeśli nie ma ku temu powodów, nie ulegajmy panice. Jakiekolwiek kroki podejmowane w kierunku ewentualnej walki z promieniowaniem, np. przyjmowanie roztworu jodu, tzw. płynu Lugola, kiedy nie ma ku temu przesłanek są niebezpieczne dla zdrowia i życia (jod nie jest obojętny dla organizmu).

Każde informacje, które konsumujemy w Internecie - zweryfikujmy. Warto korzystać z zaufanych źródeł powołujących się na konkretnych i rzetelnych materiałach.

Każdy może śledzić poziom napromieniowania w Polsce

Za sprawą rozlokowanych w całej Polsce (z naciskiem na wschodnią granicę państwa) czujników promieniowania, każdy z nas może obserwować poziom napromieniowania “na żywo”.

Stacje udostępnione na stronie Państwowej Agencji Atomistyki nie są wszystkimi, którymi dysponuje Polska. Szczegółowe pomiary są na bieżąco przeprowadzane przez konkretne organy, dzięki czemu na każde przekroczenie norm promieniowania rząd jest w stanie zareagować niemal natychmiast.

Źródło: konferencja Ministerstwa Klimatu i Środowiska/Państwowej Agencji Atomistyki

Komentarze

32
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Mario2k
  6
  Tymczasem w Ruskich mediach podają że Ukraińscy cywile witają Ruskich żołnierzy kwiatami , chlebem i solą . Jak musi być zjebany ten naród to większość z nas nie potrafi zrozumieć .
  • avatar
   Fiona
   6
   Nie siejcie paniki i nie powtarzajcie bzdur. Ostrzelali budynek szkoleniowy, bardzo dokładnie celując. Ta elektrownia jest bardzo duża i ma biurowiec do takich szkoleniowych zadań. I tylko on oberwał. Nie interesuję się wojskowością, nie znam na broni. Ale nawet ja wiem iż są pociski które z dużej odległości potrafią trafić z metrową dokładnością. Tak ze gdyby chcieli to by trafili. Nie chcieli. Chcieli tylko przestraszyć zachód. Co w jakimś stopniu im się udało. Natomiast jak spojrzycie na mapę to po ataku na serio Moskwa by miała szansę oberwać gorzej od Warszawy. Putin to zimny skur.....n ale nie idiota.
   • avatar
    brettsinclairdannywilde
    5
    Granie atomem w takiej sytuacji jest bardzo zwodnicze, przy odpowiednich warunkach pogodowych może się okazać, że skażenie jest większe w miejscu z którego wystrzelono pocisk niż w okolicach miejsca katastrofy.
    • avatar
     .Alx.
     5
     Ostrzelać a doprowadzić do skażenia radioaktywnego to zupełnie różne kwestie.
     Świetne wyjaśnienie zagadnienia :
     https://www.youtube.com/watch?v=JAuxq6NgW9c
     • avatar
      Ciekawski_
      3
      Nie. Nie grozi nam kolejna katastrofa jądrowa. Można się rozejść :-)
      • avatar
       BeZeduryBenchmarka
       2
       Na każdego człowieka znajdzie się inny człowiek, pytanie jak dużo krwi musi zostać przelane i ile czasu musi upłynąć aby ten człowiek (putin#^%[email protected]#$%) przestał istnieć !!! ?
       • avatar
        Han44
        1
        Jest chujnia a boję się że może być chujnia z patatajnią.
        • avatar
         pociu08
         1
         Co roku drogowców zaskakuje zima , I oni chcą mi powiedzieć ze Polska jest przygotowana na : Zagrożenie Atomowe. Weźcie sie za cos dobrze w koncu bo wszystko do tej pory do gów...Jak można tak bez myślnie rządzić
         Państwem
         • avatar
          Dragonik
          1
          Efekty propagandy https://www.youtube.com/watch?v=wLKa_H8c654
          • avatar
           JanoSzopa
           -1
           Chcesz być bogaty? Chcesz mieć wielka wille z basenem? Chcesz jeździć luksusowymi brykami? Chcesz uprawiać seks codziennie z nowymi pięknymi kobietami? Za pewne odpowiedz na wszystkie pytania brzmi tak!
           Zacznij handlować kryptowalutami a to wszystko się spełni! Ja jusz to mam! Kasę wielki dwór i codzienne orgie z pięknymi kobietami jakie wy widzicie w telewizji i plejboju! Teraz czas na ciebie!
           Zarejestruj się w aplikacji Crypto com i skorzystaj z mojego linku polecającego a otrzymasz na start az 25$ w kryptowalucie cro! Nie czekaj dłużej bogactwo, imprezy i piękne laski czekajo!
           jjey2xxs9c
           • avatar
            MokryN
            -2
            Szczepionkę trzeba na to opracować. Piec dawek.
            • avatar
             Dzentel
             -5
             Żadnym zapewnieniom polskiego rządu nie ufam. Tydzień temu zapewniali, że nie ma wzrostu cen paliw, a zapas surowca jest na 3 m-ce w przypadku braku świeżych dostaw. Mija tydzień i paliwo kosztuje złotówkę więcej, a 95 na niektorych stacjach po prostu nie ma.a więc nie panikujmy, nie ma zagrożenia radiologicznego....
             • avatar
              Dzentel
              -11
              young sweet boy (czytaj: autor artykułu) - A co to za wydarzenie miało miejsce w 1968 w Czarnobylu?