Nauka

Musk: SpaceX wyśle ludzi na Marsa 10 lat przed NASA

przeczytasz w 1 min.

Według Elona Muska, rakiety SpaceX wyślą pierwszych ludzi na Marsa w ciągu najbliższych 12 lat.

Elon Musk Mars

Podczas wywiadu z CNBC Elon Musk przyznał, że przyszłość ludzkości jest ściśle związana z naszą zdolnością do wydostania się z tej planety. Założyciel firmy SpaceX twierdzi, że dzięki jej wynalazkom pierwsi ludzie będą mogli stanąć na Marsie już za 10-12 lat. Plany te są częścią projektu założenia kolonii na Czerwonej Planecie po 2020 roku. 

Tymczasem agencja NASA ogłosiła niedawno, że chce umieścić człowieka na Marsie w roku 2035 i to tylko wówczas, gdy uda się zebrać odpowiednią sumę pieniędzy oraz przeprowadzić szereg wstępnych misji testowych. Musk finansowanie zamierza uzyskać dzięki wejściu firmy SpaceX na giełdę i wyprzedzić agencję w tym wyścigu.

Dyrektor generalny firmy SpaceX, Elon Musk, jest jednym z największych współczesnych wizjonerów. Pochodzący z RPA przedsiębiorca nie ukrywa tez, że jest zwolennikiem utworzenia kolonii na Marsie. Już na początku 2012 roku ujawnił on, że opracował sposób na to, by wysłać „przeciętnego człowieka” na Marsa i z powrotem za „zaledwie” (choć w tym przypadku jest to całkiem uzasadnione słowo) 500 tysięcy dolarów.

Dzięki opracowaniu kapsuły wielokrotnego użytku (a jak dotąd wszystkie jej testy wypadają pomyślnie), pomysł z wysłaniem ludzi na Marsa w ciągu najbliższych 12 lat wcale nie jest taki niemożliwy do wykonania. Niemniej przed ekipą Elona Muska wciąż pozostaje wiele pracy.

W rzeczywistości wysłanie człowieka na Marsa nie jest dużym problemem. Owszem, podróż jest dość długa (około 200 dni) i istnieje ryzyko narażenia na promieniowanie, ale z tym potrafimy sobie radzić. Kwestiami, na które należy znaleźć rozwiązania są: a) lądowanie na Marsie, b) przetrwanie na Marsie i c) powrót na Ziemię. 

Zdaje się, że agencja NASA ma większe doświadczenie na tym polu. Ma bowiem za sobą załogową misję na Księżyc, jak również wysłała na Marsa łazik. Rakiety SpaceX – przynajmniej oficjalnie – nie wylądowały jeszcze nawet na naszym naturalnym satelicie. Prognozy są więc bardzo optymistyczne. Tak czy inaczej – trzymamy kciuki, panie Musk.

Źródło: ExtremeTech

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Myfos
  6
  Mam nadzieję, że im się uda.
  • avatar
   Bostonawy
   3
   Ludzie nawet nie są cywilizowani a garną się na inne planety.
   • avatar
    Konto usunięte
    3
    Nic dziwnego. Prywatne firmy zawsze lepiej prosperują od państwowych okradanych po cichu (nawet w USA).
    • avatar
     Spichris
     2
     Już widzę te tysiące stron starających się udowodnić że człowiek nigdy na Marsie nie wylądował :)
     • avatar
      Konto usunięte
      2
      Czyli nasa poleci posprzatac po bogatych gamoniach na marsie. Brawo