Ciekawostki

Nowy Starlink zmieści się do plecaka. Elon Musk zachwala sprzęt

przeczytasz w 2 min.

Elon Musk zapowiedział nową, kompaktową wersję odbiornika Starlink. Starlink Mini jest mniejszy, lżejszy, a do tego będzie dostępny w niższej cenie.

Starlink to satelitarny system internetowy opracowany przez firmę SpaceX, mający na celu zapewnienie szybkiego internetu w trudno dostępnych miejscach na całym świecie. Główną zaletą Starlink jest jego zdolność do dostarczania internetu w odległych i słabo zaludnionych rejonach, gdzie tradycyjna infrastruktura internetowa jest niedostępna. 

Do tej pory użytkownicy musieli korzystać z dużych, nieporęcznych anten, które zbytnio nie sprawdzały się w podróży. Niedługo to się zmieni.

Nadchodzi Starlink Mini 

Niektórzy użytkownicy usługi Starlink otrzymali zaproszenie do zakupu zestawu Starlink Mini, czyli nowej, kompaktowej wersji anteny. W sieci pojawiły się też pierwsze informacje o sprzęcie.

Według danych odnalezionych w bazie Federalnej Komisji Łączności (FCC), nowy zestaw ma wymiary 11,4 x 9,8 cala (ok. 29 x 25 cm), więc jest o połowę mniejszy od standardowej anteny. Wymiary można zatem porównać do niedużego laptopa. 

Starlink Mini obsługuje standard Wi-Fi 5 802.11ac w pasmach 2,4 GHz i 5 GHz, a także system 3x3 MIMO, pozwalający na zwiększenie przepustowości sieci bezprzewodowej. Do dyspozycji oddano także standardowe złącze Ethernet do przewodowego podłączenia komputera. 

Elon Musk zachwala sprzęt 

Elon Musk, właściciel firmy Starlink, pochwalił się w mediach społecznościowych, że miał okazję przetestować zestaw Starlink Mini. Konfiguracja urządzenia miała zająć mniej niż 5 minut.

Na opublikowanym screenie widać, że sprzęt osiąga transfery pobierania na poziomie 100 Mb/s i opóźnienia 23 ms. Zestaw nada się nie tylko do oglądania filmów, ale także do grania w gry. 

Musk chwali się, że Starlink Mini zmieni świat. Na ocenę sprzętu trzeba będzie poczekać do premiery, ale nowy, mobilny zestaw rzeczywiście zapowiada się bardzo interesująco (szczególnie jako źródło mobilnego internetu). Do tego dochodzi niższa cena – według szefa firmy, ma ona być o połowę niższa niż w przypadku ceny Starlink w standardowym zestawie.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login