Technologie i Firma

Randki online i bezpieczeństwo w sieci, czyli przezorny zawsze ubezpieczony

przeczytasz w 2 min.

Rejestrujemy się, dodajemy zdjęcie oraz podstawowe informacje i już możemy randkować w sieci. Pamiętajmy jednak, by nie podawać zbyt wielu informacji.

Randki

Randkowanie online jest wyjątkowo proste. By rozpocząć wystarczy podać swoje dane i przesłać swoje zdjęcie. Jest to tak prosty mechanizm, że podczas poszukiwania swojej „drugiej połówki” często zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w sieci, przed czym przestrzegają eksperci ESET. Według badań przeprowadzonych w 2014 roku przez PBI i Gemius, z serwisów randkowych korzysta niemal 15 proc. polskich internautów, co przekłada się na 3 mln użytkowników, poszukujących ciekawych osób w sieci.

Przy randkowaniu online trzeba jednak pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, zwłaszcza że nowe znajomości wiążą się często z przesyłaniem zdjęć czy innych plików. Choć jest to pewien stały punkt randek w internecie, musimy pamiętać, że nasz potencjalny partner może być cyberprzestępcą, który pod pozorem przesłania nam swojego zdjęcia, może zainfekować nasz komputer trojanem czy keyloggerem.

Zainfekowanie komputera złośliwym oprogramowaniem to główne, ale nie jedyne zagrożenie podczas internetowych schadzek. Zagrożenie wiąże się bowiem nie tylko z samymi użytkownikami serwisów randkowych, ale również z potencjalnymi atakami z zewnątrz. Można podać tu przykład serwisu AshleyMadison.com, który stał się obiektem ataku hakerskiego. Cyberprzestępcy wykradli dane prawie 40 mln użytkowników portalu wraz z ich zdjęciami, opisami oraz danymi kart kredytowych.

Randki_2

Co zrobić, by randkowanie online było bezpieczne? Należy przestrzegać kilku elementarnych zasad dotyczących ogólnie pojmowanego bezpieczeństwa w sieci. Rejestrując się na nowym portalu trzeba ustawić silne hasło do swojego konta, najlepiej takie składające się z małych i dużych liter, cyfr oraz znaków specjalnych. Ponadto, uważajmy na linki przesyłane w wiadomościach i nie klikajmy w nie, jeśli nie mamy pełnego zaufania do nadawcy. Dobrą praktyką będzie również ograniczenie dokładności informacji osobistych, podawanych w serwisie. Poinformujmy więc innych użytkowników o swoich zainteresowaniach, ale oszczędźmy postronnym informacji o adresie zamieszkania.

Najważniejszą zasadą bezpiecznego randkowania online, o której wręcz trzeba pamiętać, jest wystrzeganie się jakichkolwiek transakcji finansowych z osobami znanymi tylko z serwisów randkowych. Cyberprzestępcy mogą wpuścić nas w przysłowiowe maliny i odesłać do niebezpiecznych witryn, a zwykli oszuści wykorzystają nasze zainteresowanie, co może znacząco wpłynąć na stan portfela. Dlatego właśnie, każdą prośbę o finansowe wsparcie należy traktować z dystansem i wystrzegać się bardziej zażyłych relacji z osobami proszącymi o pieniądze.

Reasumując, przestrzegajmy podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci i rozsądnie podchodźmy do nawiązywanych w internecie znajomości, a randkowanie online będzie czystą przyjemnością.

Źródło: Dagma; ESET

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  hex3n
  7
  Najfajniejszą dziewczynę poznałem przez GG i żonę oczywiście też :) Moja żona uwielbia opowiadać tą historię znajomym bo, nic od samego początku nie wskazywało że będziemy razem a na pewno nie małżeństwem. Obalamy też tezę że, takie związki nie są poważne. Dziesięć lat razem i ciężko nam wytrzymać bez siebie tydzień :)
  • avatar
   michael85
   2
   Korzystam z Sympatii i powiem że ten portal zrobił się tragiczny. Pełno ale to pełno fałszywych profili, które próbują wyłudzić na początek adres email. Administratorzy niewiele robią w celu ich wyeliminowania. Niestety ludzi są mało ostrożni, wielu jest krajerów którzy płacą za doładowania a później płaczą, ze zostali oszukani.
   • avatar
    Konto usunięte
    -1
    Ja też swego czasu randkowałem online, to na początku było fajnie, a kończyło się tak, że lasce chodziło tylko o sponsoring!!!
    Przeważnie na takich serwisach randkowych siedzą same szmaty, którym zależy tylko na hajsie!
    Zresztą porządnych lasek już nie ma i zostały same puszczające się na prawo, lewo szmaty, która pokażą kawałek, tyłka, cycka ci... i myślą, jakie to one są fajne.
    • avatar
     Snack3rS7X
     -1
     Czy warto szukać szukać bratniej duszy przez internet? Jakie portale randkowe byście polecili?