Smartfony

Cyberprzestępcy coraz chętniej okradają użytkowników smartfonów

przeczytasz w 1 min.

W ciągu ostatniego roku aż o 80% zwiększyła się liczba ataków phishingowych na użytkowników smartfonów.

cyberprzestępcy smartfony

Popularność smartfonów cały czas wzrasta. Niesie to za sobą wiele korzyści, ale jednocześnie stanowi większą pokusę dla cyberprzestępców, którzy coraz bardziej interesują się rynkiem mobilnym.

Z badań firmy Experian zrealizowanych w Wielkiej Brytanii wynika, iż w ciągu ostatniego roku aż o 80% zwiększyła się liczba ataków phishingowych na użytkowników smartfonów. Eksperci z firmy ESET podkreślają, że powodem takiego wzrostu może być, z dużym prawdopodobieństwem, coraz częstsze korzystanie przez posiadaczy urządzeń mobilnych z bankowości internetowej.

Niestety badania ujawniły, że 16% ankietowanych padło ofiarą cyberataków. Wprawdzie najczęściej atakowanym urządzeniem nadal jest komputer (83%), ale 21% respondentów doświadczyło ataku podczas korzystania ze smartfona, a 17% z tabletu.

"Wzrost liczby cyberataków skierowanych na posiadaczy urządzeń mobilnych ma związek ze wzrostem zainteresowania bankowością mobilną i zakupami online przez użytkowników smartfonów i tabletów. Aby uchronić się przed takimi atakami, warto przyłożyć należytą uwagę do poziomu zabezpieczeń swojego urządzenia." – Kamil Sadkowski, analityk zagrożeń firmy ESET

Chociaż w nawyk weszło nam już zabezpieczanie swoich komputerów to w przypadku smartfonów pamięta o tym jedynie około 40% użytkowników. Również na urządzeniach mobilnych przydałyby się jednak aplikacje antywirusowe, zwłaszcza gdy korzystamy z bankowości elektronicznej.

Źródło: ESET, money.cnn

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  yendrek
  3
  Chwila... 83% komputery, 21% smartfony, 17% tablety, to razem 121%... Cyber-zbóje chyba robią nadgodziny.
  • avatar
   Leito333
   3
   O Samsung Monte :D.
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    a czemu tu się dziwić jak system smartfona pozwala aplikacji niemal na wszystko. instalując aplikację zgadzamy się na wszystko co aplikacja robi. jedynie podczas instalacji czy uruchomienia system informuje do czego aplikacja ma dostęp, a z modułu GSM korzystają bardzo chętnie. nawet nie bardzo jest jak się przed tym zabezpieczyć. dlatego ja na smartfonie mam bardzo niewiele, a reszta z tableta który korzysta z internetu przez smartfona. inaczej się po prostu nie da przy naszej "nowoczesnej" technologii.
    • avatar
     Konto usunięte
     1
     Nie wiem jak ale mojej dziewczynie telefon został zhackowany i musiała zapłacić 400zł rachunku. Na szczęście operator zablokował obce numery bankowe.
     • avatar
      kitamo
      0
      Oczywioscie zrodlo to ESET bo jakos musza sprzedac swoj soft dla smartfonow i tabletow :D