Ciekawostki

Mają ludzie pomysły! Zamienił Excela w program muzyczny

przeczytasz w 1 min.

Kojarzycie nazwisko Dylan Tallchief? To youtuber i muzyk, który postanowił wykorzystać program Microsoft Excel to realizacji projektu zupełnie dalekiego od matematycznych obliczeń czy prezentacji liczb. Stworzył w nim… muzyczny edytor.

Pod koniec ubiegłego roku Dylan Tallchief zaprezentował Drum Machine – automat perkusyjny stworzony w arkuszu kalkulacyjnym Excel z pakietu Microsoft Office. I choć interfejs nie był może najbardziej przyjazny, to sam fakt, że coś takiego udało się stworzyć, może robić olbrzymie wrażenie. A jak to się udało? Poprzez przyłączenie kontrolera MIDI. Na tym jednak youtuber nie zamierzał kończyć…

xlStudio, czyli program muzyczny w arkuszu Microsoft Excel

Teraz Tallchief pokazał światu coś jeszcze bardziej zdumiewającego. Okazuje się, że stworzył w Excelu pełnoprawny… DAW, czyli rozbudowane narzędzie do edycji dźwięku, zwane „cyfrową stacją roboczą”. Tak, zamienił arkusz kalkulacyjny w (uboższego) brata FL Studio!

Choć napisaliśmy „uboższego”, to wcale nie oznacza to, że xlStudio (bo tak Tallchief nazwał swój projekt) jest mało funkcjonalny. Nic z tych rzeczy – zawiera wszystkie podstawowe elementy, jakie powinien oferować DAW. Jego możliwości youtuber zaprezentował na przykładzie hitu A-HA – Take on Me. Zobaczcie i posłuchajcie sami:

Imponujące, prawda? Jeżeli chcecie sami się przekonać o tym, co potrafi xlStudio, to arkusz pobierzecie z tego miejsca

Microsoft Excel pozwala na więcej niż można by przypuszczać

Microsoft Excel to jeden z tych programów, które laikom mogą wydawać się jednofunkcyjne, ale w rzeczywistości oferują olbrzymie możliwości. Jak widać – nie tylko związane z obliczeniami, statystyką czy prezentacją liczb. Zresztą xlStudio to nie pierwszy na to dowód. Kilka lat temu ktoś stworzył grę XCOM w Excelu, a być może pamiętacie też o zbliżającym się do osiemdziesiątki Japończyku, który w arkuszu ...maluje obrazy.

Źródło: MusicTech, The Verge

Czytaj dalej o ciekawostkach: 

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  brettsinclairdannywilde
  2
  Be zmiany metrum i tempa w obrębie arkusza to ani rusz - taka imitacja DAW'a jest bez sensu :-/
  • avatar
   Torrentowy Pirat
   -3
   Floppotron to to nie jest.
   • avatar
    Sauvage
    0
    Szacun dla gostka że chciało mu się coś takiego zrobić i poświęcić swój czas. @brettsinclairdannywilde - to pokaż że potrafisz zrobić coś lepszego zamiast marudzić i krytykować - bo nie chcę pisać ordynarnie że najzwyczajniej w świecie p.
    I pewnie według Cibie ten Japończyk co maluje w excelu też robi to bez sensu ??