• benchmark.pl
 • Trojan Stels atakuje urządzenia z Androidem i przekierowuje połączenia

Trojan Stels atakuje urządzenia z Androidem i przekierowuje połączenia

przeczytasz w 1 min.

Eksperci z F-Secure odkryli kolejne groźne zagrożenie. Tym razem jest to trojan Stels rozprzestrzeniający się w botnecie, który atakuje Androida.

f-secure szkodliwe oprogramowanie wieloplatformowe windows mac

Eksperci z firmy F-Secure, zajmującej się bezpieczeństwem i rozwojem technologii zabezpieczających przed szkodliwym oprogramowaniem ostrzegają przed szkodliwym trojanem Stels, który rozprzestrzenia się za pomocą botnetu Cutwail.

Stels to wielozadaniowy koń trojański, który atakuje mobilny system operacyjny Google Android. Trojan gromadzi informacje związane z listą kontaktów ofiary oraz może też wysyłać wiadomości SMS i przekierowywać rozmowy telefoniczne na tzw. numery premium za połączenia, z którymi użytkownik słono zapłaci. Szkodliwy trojan może także doprowadzić do instalacji dodatkowych pakietów szkodliwego oprogramowania malware.

Zdaniem F-Secure trojan Stels rozpowszechniany jest za pośrednictwem najpopularniejszego od lat w sieci botnetu Cutwail. Szacuję się, że odpowiada on za ponad 50 procent globalnego ruchu w Internecie, a podłączone do niego komputery-zombie uczestniczyły w atakach typu DoS (odmowa usługi) na tysiące stron internetowych w USA i Europie.

trojan stels zarażone aplikacje

Botnet Cutwail korzysta z systemu spamowania, opartego na szyfrowanych protokołach komunikacyjnych, co z kolei pozwala mu na tworzenie unikatowych, przez co trudnych do wyłapania przez filtry antyspamowe, wiadomości. Specjaliści z laboratorium F-Secure wykryli, że drugim kanałem wykorzystywanym przez Stels w celu rozpowszechniania się jest portal spaces.ru. Występuję on tam pod postacią gier oraz innych aplikacji typu "freeware" skierowanych do rosyjskich użytkowników smartfonów.

Ataki hakerów wymierzone w Rosjan to aktualnie bardzo nietypowe działanie w światku złośliwego oprogramowania. Dowodzi to, iż malware dla Androida umacnia swoja pozycję na arenie zagrożeń mobilnych. Co chwilę autorzy złośliwego oprogramowania wprowadzają jego nowe rodziny i warianty, aby zwabić więcej ofiar. Tylko w czwartym kwartale 2012 roku odkryliśmy 96 nowych rodzin i wariantów zagrożeń związanych z Androidem, co oznacza niemal podwojenie liczby zarejestrowanej w poprzednim okresie.” – mówi Sean Sullivan, Doradca ds. Bezpieczeństwa w F-Secure.

Źródło: F-Secure, inf. prasowa

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  wildthink
  2
  To była tylko kwestia czasu, kiedy pojawi się złośliwe oprogramowanie na Andka. Popularność robi swoje. Sprzętu mobilnego z tym os-em pewnie jest już więcej niż komputerów PC.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Czego to ludzie nie wymyślą. Jeszcze niedawno nie było żadnego programu antywirusowego na androida, a dziś proszę. Coraz więcej wirusów. Czego to ludzie nie wymyślą.