• benchmark.pl
 • Gry
 • Facebook: gry na portalu społecznościowym tracą na popularności
Gry

Facebook: gry na portalu społecznościowym tracą na popularności

przeczytasz w 2 min.

Facebookowicze nie chcą więcej sadzić marchewki?

IHS to firma zajmująca się najróżniejszymi analizami i statystykami, która wzięła na celownik gry odpalane poprzez Facebooka. Okazuje się, że według specjalistów z IHS, popularne gry przeglądarkowe, gdzie miliony ludzi pieli grządki, karmi rybki, lub prowadzi życie cyngla mafii, w zastraszającym tempie tracą popularność.

W ubiegłym roku aż o 50% zmniejszyła się liczba użytkowników tego typu rozrywki na Facebooku.

Facebook gry przeglądarkowe
Czy użytkownicy Facebooka odwrócą się od gier oferowanych poprzez portal społecznościowy?

Z wielomilionowej rzeszy osób korzystających z Facebooka różnorakie gry uruchamia mniej więcej połowa z nich. W ostatnim roku aż 50% dotychczasowych graczy rozstało się ze swoim hobby. Warto jednocześnie zaznaczyć, że wcześniej, tzn. głównie w latach 2009 i 2010 Facebook notował stały wzrost zainteresowania tego typu produkcjami, a odpływ starych graczy był minimalny.

Najwięcej tracą najwięksi. Przypomnijmy jeszcze liderów, o których pisaliśmy w tekście pt. Facebook: najpopularniejsze gry 2011 roku.

Gardens of Time gra na Facebooku
Gardens of Time - zeszłoroczny król facebooka autorstwa firmy Playdom

W 2011 roku to się zmieniło, natomiast najtragiczniej wyglądał okres od października do końca roku kiedy to miesięczna, średnia liczba graczy spadła  z 266 milionów do 225 milionów. Oczywiście rynek gier przeglądarkowych w Facebooku to nadal najpotężniejsza platforma tego typu na świecie, ale jeśli powyższa tendencja się utrzyma, za rok lub dwa, sytuacja może się mocno zmienić.

Za pogorszenie koniunktury gier na Facebooku odpowiedzialna jest oczywiście konkurencja ze strony tytułów przeglądarkowych niezrzeszonych pod egidą portalu społecznościowego Zuckerberga. Nie bez znaczenia jest również rosnąca popularność gier opracowanych z myślą o systemach iOS albo Android, uruchamianych na wygodnych i poręcznych urządzeniach przenośnych (tablety, smartfony).
 

Więcej o Facebooku:

Źródło: isuppli

Produkt Roku 2011/12 - głosowanie

Czy już zagłosowałeś w plebiscycie na Produkt Roku? Na pewno masz swój ulubiony produkt i markę. Weź udział!

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  16
  kalendarze i syfiaste zaproszenia do gierek to jedyne rzeczy jak od większości znajomych dostaje.
  Nie zapyta się co słychać ale walnie ci 10 zaproszeń do pokera i farmy.
  WTF
  • avatar
   Konto usunięte
   9
   Odwrócą się od FB, bo im się najzwyczajniej w świecie znudzi, czas na coś nowego. Czas życia każdego produktu jest krótki, a FB się powoli wyczerpuje z ideą, a nic nowego innowacyjnego w nim nie widać.
   • avatar
    hideo
    3
    prosta sprawa, nowi ludzie pograli w gry w przeglądarce, a że gry proste małe to nudzą się dosyć szybko, zaś ludziom zachciało się czegoś większego i teraz polecą po większe konsole lub grafy do pc i kupią droższe gry i staną się mediocore graczami a część z nich zostanie ostrymi hardcorowcami, tak to działa
    • avatar
     Konto usunięte
     2
     Widać efekt wciskania wszystkim casualowych gier. Ludzie po prostu zaczynają się nudzić.
     • avatar
      aquadigger
      2
      nigdy nie grałem w gry na facebooku
      • avatar
       Konto usunięte
       1
       Takie proste gry nudzą się prędzej czy później, tym bardziej, że ostatnio niewiele nowego się tam dzieje, a i fabuła tych "gier" jest często bardzo płytka, aż odechciewa się po dwóch minutach.
       • avatar
        Konto usunięte
        1
        Nigdy nie grałem w nic na FB. W ogóle mało co gram w cokolwiek. Szkoda czasu na granie. A spadek popularności jest prosty. To są proste gry, bez rozbudowanej fabuły więc nudzą się po jakimś czasie. Ile można siedzieć i podlewać grządki na FB.
        • avatar
         Szymon331
         1
         Nie wiem jak to ma się do rzeczywistości ale dziś rano usłyszałem wypowiedź tego psychologa który recenzuje gry na HYPERze.

         Powiedział że podobno na facebooku jest obecnie więcej informacji niż było w internecie (całym internecie) w 2004 roku. Czy to możliwe? Wzrost wykładniczy?
         • avatar
          Fiona
          1
          Hmmm a ja nie mam, nie miałam, mieć nie będę konta na FC (bo mnie to nie kręci) i dostęp do informacji w sieci mam.

          Chyba chodzi o informacje o idiotach na FC którzy piszą o sobie wszystko. A nie o czystą wiedzę, informacje.
          • avatar
           Konto usunięte
           -6
           Każdy specjalista wie , że tylko karty graficzne AMD oddają urok owych gier.
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            ta konkurencja niezaleznych gier istniala od ZAWSZE i jakos ludzie wybierali FB. FB po prostu ladniej wyglada ale jest tak huhowy ze szkoda na niego oczu.
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             Nigdy nie grałem w nic na FB. W ogóle mało co gram w cokolwiek. Szkoda czasu na granie. A spadek popularności jest prosty. To są proste gry, bez rozbudowanej fabuły więc nudzą się po jakimś czasie. Ile można siedzieć i podlewać grządki na FB.
             • avatar
              Konto usunięte
              0
              Nic ciekawego w tych grach nie było moim zdaniem najlepszą grą internetową było Stare Ogame gdzie nie liczyła się żadna moneta kupowana za prawdziwą kasę dlatego teraz nikt w takie gry nie gra.
              • avatar
               Konto usunięte
               0
               Wiadome to jest.
               Większość gier na facebook'u przed uruchomieniem uruchamiają następne trzy gry i jakieś aplikacje. Żeby każdą grę uruchomić trzeba potwierdzić zgadzanie się na umieszczanie przez aplikacje na swojej tablicy. Zaakceptujemy parę takich aplikacji i już mamy zaspamowaną tablice.