Internet

200 milionów kont na Facebooku to „fejki”

przeczytasz w 1 min.

Facebook podzielił się ostatnio nowymi statystykami. Właściciele najpopularniejszego portalu społecznościowego na świecie zdradzili, że około 200 milionów tworzonych kont to profile fałszywe lub duplikaty.

Utworzenie konta w internetowym serwisie jest niezwykle proste i nie inaczej wygląda sytuacja na Facebooku, będącym aktualnie jednym z najważniejszych miejsc w sieci. Nietrudno jest więc założyć fałszywy profil, ale czy jest to duży problem?

I tak, i nie. Właściciele Facebooka twierdzą, że jakieś 200 milionów kont w usłudze to fałszywe lub zduplikowane profile. Niby sporo, jednak przy ponad 2 miliardach aktywnych użytkowników, 200 milionów „fejków” to wcale nie taki zły wynik. Wszak to zaledwie 10 proc.

Oczywiście wszystko to przy założeniu, że Facebook faktycznie potrafi policzyć fałszywe konta, a jak sam przyznaje, nie jest to takie proste. Nie z każdego takiego profilu korzysta się bowiem na przykład do rozsyłania spamu.

Dodajmy, że z analiz wynika, że najwięcej fałszywych kont powstaje w krajach rozwijających się, takich jak Indie, Indonezja czy Filipiny. 

Źródło: Gizmodo, NDTV. Ilustracja: raphaelsilva/Pixabay (CC0)

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  pablo11
  4
  Sam mam 7dem kont na facebooku, z jednego korzystam do studiów jako oficial, z jednego do logowania się na gównostrony, które mają dziwne logowanie. Pozostałe jakie znam to z bliskich znajomych prawie każdy ma multikonto z fake danymi. Ale tak w sumie to znam multikont z 15, liczba znajomych~200, a więc 10% jest jak najbardziej realne.
  • avatar
   WJMNPL
   3
   Mój pierwszy komentarz. Artykuł zmusił mnie do założenia konta. Dziękuję autorowi.

   Wyobraźcie sobie, że 10% artykułów na stronie benchmark.pl jest fejkiem.
   "to wcale nie taki zły wynik. Wszak to zaledwie 10 proc."

   "Oczywiście wszystko to przy założeniu, że ... faktycznie potrafi policzyć fałszywe konta, a jak sam przyznaje, nie jest to takie proste"

   Czy więc możliwym jest, idąc tropem autora tekstu, że zmyślonych jest jeszcze więcej artykułów?

   Mam ogromną tolerancję na wpadki dziennikarskie, pewnie to zasługa mojego zawodu, pracy i doświadczenia. Niestety stwierdzam, że poziom artykułów tutaj jest bardzo niski. Jeszcze niższe natomiast jest rozumienie pisanej treści oraz wyciąganie wniosków z analizowanych danych. Po prostu tragedia.


   • avatar
    Nullmaruzero
    1
    200 milionów, malutko. Od pół roku dostaję przynajmniej 3 zaproszenia tygodniowo od jakiś laleczek których nie znam, profilówka to oczywiście szczucie cycem a na profilu ustawione profilowe 4h-4d wcześniej i jakiś post z linkiem 2h-2d wcześniej. Tyle, nic więcej. W znajomych sami starzy (i/lub) smutni faceci.

    Facebook plakaty Marszu Niepodległości kasuje w trymiga, ale boty rozsyłające wirusy mogą sobie posiedzieć ze dwa tygodnie, mimo tak oczywistego i powtarzalnego wzorca działania.
    • avatar
     tuna007
     1
     ja mam 10 fejkow ktore uzywam do tyranizowania poslanki Pawlowicz