Aplikacje mobilne

Niebezpieczna aplikacja Updates for Samsung - wyłudzanie pieniędzy zamiast aktualizacji

przeczytasz w 1 min.

Pomysłów na oszukiwanie użytkowników smartfonów jest niestety coraz więcej. Często bazują one na nieświadomości i niewiedzy, niektórzy powiedzą, że również na naiwności. Tym razem głośno o aplikacji Updates for Samsung.

Jak sugeruje nazwa, Updates for Samsung to aplikacja, której celem jest rzekomo usprawnienie procesu zdobywania aktualizacji na smartfony tego koreańskiego producenta. Rzekomo, ponieważ tak naprawdę jest to próba wyłudzania pieniędzy. Niestety, aplikacja trafiła do oficjalnego sklepu Google Play.

Za pośrednictwem Updates for Samsung można otrzymać jedynie te aktualizacje, które Samsung rozsyła oficjalnymi kanałami. W aplikacji przewidziano dwa sposoby pobierania. Darmowy, bardzo powolny i problematyczny oraz płatny, jak łatwo się domyślić zdecydowanie sprawniejszy. Mowa o całkiem sporym wydatku - 34,99 dolarów za roczny abonament.

Updates for Samsung

Jakby tego było mało, oszuści zadbali również o inne źródła potencjalnych zysków. Na 19.99 dolarów wyceniono usługę ściągania blokady z karty SIM, niezależnie od operatora. Nie trzeba chyba dodawać, iż nie jest ona skuteczna. Aplikacja była oferowana w sklepie Google Play, ale płatności nie powiązano ze sklepem, decydujące się na nie użytkownicy musieli podawać dane karty kredytowej, które wysyłano na przygotowany serwer. Poza tym użytkownicy otrzymywali tu sporą porcję reklam (z opcją odpłatnego wyłączenia) i krótkich poradników.

Aplikacja zaskakująco długo mogła pochwalić się naprawdę wysokimi ocenami, szybko rosła też jej popularność. Zastanawiacie się, ile osób mogło ją pobrać? Uważajcie. Ponad 10 milionów. Aplikacja miała też polską wersję - Aktualizacje dla Samsunga. Obecnie nie jest już dostępna.

Źródło: medium, pixabay - geralt (foto)

Warto zobaczyć również:

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  dawidex999
  7
  Ten kto projektował tą stronę powinien dostać dożywotni zakaz wykonywania zawodu ;x
  • avatar
   axelbest
   1
   Potwierdzam. Dożywocie dla designera oraz dyby dla całego zarządu, który zaakceptował taki projekt.