Internet

Pobieraliście ostatnio Adblock Plus? W Chrome Web Store była fałszywka

przeczytasz w 1 min.

Ponad 37 tysięcy użytkowników pobrało fałszywą wersję rozszerzenia Adblock Plus do przeglądarki Google Chrome. Jak uniknąć tego w przyszłości?

Polacy blokują co drugą reklamę w sieci. Korzystają więc z takiego lub innego adblockera i wysoce prawdopodobne jest, że najczęściej stawiają na Adblock Plus. Jeśli ostatnio zmienialiście przeglądarkę na Google Chrome lub z innego powodu musieliście zainstalować to rozszerzenie, upewnijcie się, że nie pobraliście fałszywego produktu, który na platformie Chrome Web Store znalazł się tuż obok tego autentycznego.

AdBlock Plus, czyli fałszywy Adblock Plus

Wielkość liter ma znaczenie, o czym ten przykład doskonale świadczy. Zwykle jednak nie zwraca się na to uwagi, bo też mało kto spodziewa się (autentycznie wyglądającego, lecz) fałszywego rozszerzenia w oficjalnym „sklepie z rozszerzeniami”. Co więcej, po wejściu w „AdBlock Plus”, oczom użytkowników ukazywała się informacja, że jest to produkt autorstwa „Adblock Plus”.

37 000 pobrań fałszywego rozszerzenia

Gwoli ścisłości, pobrań było nawet nieco więcej niż 37 tysięcy – tyle osób dało się nabrać na AdBlocka do 6 października, kiedy rozszerzenie ostatecznie zostało usunięte z Chrome Web Store. Miało nawet niezłą ocenę – 4 gwiazdki na 5 możliwych (choć oficjalne, pobrane ponad 10 milionów razy, ma 4,5). Dodajmy, że na razie nie ma dowodu na to, że wraz z fałszywym rozszerzeniem instalowane było jakieś złośliwe oprogramowanie, ale mimo to warto pozbyć się AdBlocka Plus jak najszybciej.

Autentyczny Adblock Plus – jak go rozpoznać?

AdBlock Plus

Piszemy o tym konkretnym przypadku, bo a) jest aktualny i b) miał wysoką pozycję w sklepie. Autorzy autentycznego rozszerzenia ujawnili jednak, że w ciągu ostatnich dwóch lat odkryli ponad 1400 fałszywych wersji w różnych miejscach Internetu (z czego tylko 900 usunięto). Zagrożenie więc wciąż istnieje, dlatego też podpowiadamy, jak poznać oficjalnego Adblocka Plus (na Google Chrome):

 • nazywa się Adblock Plus (nie Ad Block Plus, AdBlock Plus itp.), 
 • ma olbrzymią liczbę pobrań (liczoną w milionach), 
 • ma też wysoką ocenę (na podst. dużej liczby głosów), 
 • autorem jest adblockplus.org (nie Adblock Plus).

Źródło: SwiftOnSecurity na Twitterze, The Next Web

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Damian_jo
  3
  Dlatego najlepszy uBlock Origin ;)
  • avatar
   Tominjo
   1
   Mi się Adblock wysypał jak miałem na liczniku nastukane 2,2 miliona reklam zablokowanych w ciągu 3 lat :)) i od nowa jedzie ;p
   • avatar
    kitamo
    -10
    fałszywka i tak lepsza niż wasze reklamy na 90% strony.