Ciekawostki

Fidget spinner na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

przeczytasz w 1 min.

Obejrzenie opublikowanego przez NASA filmu to dla nas jedyna możliwość, by zobaczyć, jak kręci się fidget spinner w warunkach mikrograwitacji.

„Szatański gadżet” dotarł na Międzynarodową Stację Kosmiczną i znajdujący się na jej pokładzie astronauci nie odmówili sobie tej przyjemności, by się nim pobawić, a także, by nam to pokazać.

Choć „moda” mija i filmy z fidget spinnerami są publikowane na YouTubie coraz rzadziej, o materiale, który wylądował na kanale NASA Johnson, warto napisać, bo przedstawia zabawę w warunkach mikrograwitacji. 

Jak długo fidget spinner może pozostawać w ruchu w mikrograwitacji? Astronauta Randy Bresnik odpowiada, że nie ma pewności, ale „to świetny sposób na eksperymentowanie z prawami ruchu Newtona”.

Oprócz Bresnika na materiale możecie zobaczyć również innych astronautów – to Mark T. Vande Hei, Joseph Acaba i Paolo Nespoli. A to już film:

Dlaczego fidget spinner kręci się jak szalony na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej? Bresnik tłumaczy, że „zmniejsza się tarcie łożyskowe, a obracać zaczyna się cały gadżet”.

Źródło: NASA Johnson

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  darioz
  -1
  Ziemia jest płaska i nie ma żadnej międzynarodowej stacji kosmicznej!!! To wszystko jest kręcone i montowane w studiu!!! A głupie zmanipulowane ludziki myślą że to jest w realu!!!!
  • avatar
   kitamo
   -14
   i na co to komu?