Ciekawostki

Fińskie dzieci będą się uczyć pisać …na klawiaturze i smartfonie

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
25 komentarzy Dyskutuj z nami

Finlandia jest jednym z pierwszych krajów, które zdecydowały się na porzucenie zajęć z ręcznego pisma na rzecz komputerowego.

pismo
foto: AFP / BBC

Pisanie piórem (lub długopisem) na papierze to jedna z podstawowych umiejętności, jakie nabywamy w pierwszych latach życia – tak w domu, jak i w szkole. Według fińskiego Ministerstwa Edukacji w dzisiejszych czasach równie ważna (jeśli nie ważniejsza) jest także nauka pisania na klawiaturze komputerowej czy ekranie dotykowym urządzenia mobilnego. 

Dlatego też lekcje ręcznego pisania oficjalnie zostały usunięte z podstawowego szkolnego programu nauczania w Finlandii. Zamiast tego, młodzi Finowie będą uczyć się pisania na klawiaturze, a nawet nabywać umiejętności konstruowania SMS-ów. Według Ministerstwa tego typu zdolności są dziś bardziej przydatne na rynku pracy.

Zmiany zostaną wprowadzone w 2016 roku – do tego czasu szkoły mają wybór. Nauczyciele przyznają jednak, że takie zajęcia będą niosły spore korzyści dla uczniów – przede wszystkim tych biedniejszych, które w domu nie mają dostępu do nowoczesnych gadżetów. Minna Harmanen z Ministerstwa Edukacji stwierdziła nawet, że są to „umiejętności obywatelskie”, które każde dziecko powinno posiadać.

Finlandia jest jednym z pierwszych krajów, które zdecydowały się na porzucenie zajęć z ręcznego pisma na rzecz komputerowego. Stany Zjednoczone (a przynajmniej część) także idą w tym kierunku. Bez wątpienia jest to dość smutna wiadomość. Poza tym, co się stanie gdy w pobliżu zabraknie komputera lub smartfona, a ktoś będzie musiał zostawić wiadomość?

Źródło: DigitalTrends, BBC

Komentarze

25
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Mackoo
  Ten kraj upada, najpierw legalizacja związków homoseksualnych teraz takie pierdoły..
  30
 • avatar
  mordehigh
  Haha , już to widzę ,, wygrał pan milion , proszę tu tylko podpisać ; nie umiem :( ,,
  25
 • avatar
  majsterpl
  "... Poza tym, co się stanie gdy w pobliżu zabraknie komputera lub smartfona, a ktoś będzie musiał zostawić wiadomość?" - to znaczy, ze ludzie korzystający ze smartfona/komputera nie potrafią pisać ręcznie? Da się 'posiąść' tylko jedną umiejętność ? Biedne dzieci ...
  19
 • avatar
  legoras
  Fińskie dzieci.. wróć.. muzułmańskie dzieci :0
  9
 • avatar
  Renji
  Moim zdaniem pomysł w porządku. Tylko nie powinni rezygnować z nauki pisania ręcznego, co najwyżej pójść w stronę liter drukowanych.

  Szczerze, to nie pamiętam kiedy coś pisałem ręcznie, nie licząc składania podpisu. I od dawna wiem, że na klawiaturze piszę zdecydowanie szybciej jak długopisem na kartce.
  6
 • avatar
  Skaza

  Zaczekajmy jeszcze trochę... Może pewnego dnia przestaną uczyć czytania, bowiem wystarczy rozpoznawać ikonki obecne w urządzeniach mobilnych, komputerach i innych urządzeniach.

  Ciekawe, co na to sami finowie.

  5
 • avatar
  jkbrenna
  Sadze, ze cos tutaj zle zrozumiano, a tak pozatym Finlandia jedynym krajem w Europie jest ( oprocz Watykanu), gdzie sie mozna po lacinie porozumiec...
  3
 • avatar
  Almuric
  Jak zabraknie prądu i technologii tak wychowani ludzie łatwiej poddadzą się manipulacji. Niekoniecznie wojna, wystarczy fala elektromagnetyczna ze słońca i wracamy do ery przedindustrialnej...
  2
 • avatar
  PIRAT_PL
  Fajny pomysł w dobie technologii ale usuwanie ręcznego pisania to istna głupota bo trzeba też umieć pisać długopisem czy ołówkiem!
  2
 • avatar
  szynszyl1337
  Gdyby to był jeszcze tablet z rysikiem w którym byłaby aplikacja rozpoznająca pismo i powtarzająca daną literę aż do skutku (dziecko nauczyłoby się poprawnie odwzorować literę to może nie byłoby to takie złe), ale smartphone nie ma dostatecznych predyspozycji do czegoś takiego.
  2
 • avatar
  Konto usunięte
  100 razy lepszy pomysł jak w Polsce w pierwszych 3 klasach uczyć obsługi Paint-a. Kto ma dziecko w klasach 1-3 to wie co się robi na zajęciach z informatyki.
  Informatyka 1 raz w tygodniu, religia 2 razy w tygodniu.
  Jeszcze, żeby robili na tych zajęciach coś konstruktywnego.
  Jak prowadziłem serwis komputerowy, to dzwonili do mnie nauczyciele informatyki z pytaniem, czy nie mam jakiegoś starego zestawu, zasilacz, płyta z GPU, ram, cpu z coolerem. Widzieli beznadziejność programu i z własnej inicjatywy chcieli coś pokazać.
 • avatar
  Konto usunięte
  ja bym tak nie demonizował.
  Fakt, mogli nie usuwać lekcji pisania, ale z drugiej strony, tego uczy się w domu, tego cię spokojnie może rodzic nauczyć.
  Przecież ci co nie uczą się w szkole, tylko w domu, jakoś potrafią się nauczyć całego programu ze szkoły, a nie tylko pisania.
  Jeżeli rodzic będzie mądry, to nauczy dziecko
 • avatar
  phillosoff
  Zgodnie z definicją z Encyclopaedia Britannica, Skandynawia w wąskim znaczeniu obejmuje Norwegię i Szwecję ale tradycyjnie uwzględnia się też Danię, a także szerzej Islandię, Wyspy Owcze i Finlandię ze względu na ich historyczne powiązania z pozostałymi państwami.

  Link do źródła:

  http://www.britannica.com/EBchecked/topic/526461/Scandinavia
 • avatar
  Konto usunięte
  Czytałem gdzieś indziej, że do także zniosą naukę pisania.