Oprogramowanie

Firefox - brak chętnych do testów

przeczytasz w 2 min.

Piąta edycja przeglądarki od Mozilli zbliża się wielkimi krokami. Mało kto chce jednak testować kolejne nowinki.

Firefox 5 będzie miał parę nowych cech, dopasowujących się pod nadchodzące standardy, jak obsługę animacji CSS3. Jakiś czas temu obsługę tego systemu ogłosił Microsoft przy okazji zapowiedzi nowego Internet Explorera, pozostałe firmy muszą więc iść za ciosem. Potrzebny jest jednak ktoś, kto przetestuje wszelkie wprowadzane modernizacje. Najskuteczniej jest wpuścić oprogramowanie pod czujne oczy użytkowników, którzy dzięki swojej liczebności i znajomości aplikacji mają szansę dostrzec błędy niewychwycone przez programistów.

Warto przeczytać:
Zaskakująca cena Samsunga Nexus S
 24-calowy monitor z matrycą VA

Strategia Mozilli wydaje się być jednak pod tym względem mocno niewystarczająca. Matt Brubeck na swoim kanale twitter ogłosił, że potrzeba więcej użytkowników chętnych do odnajdywania usterek w Firefoksie 5. Wygląda jednak na to, że użytkownicy nie są aż tak głodni nowinek i nie śledzą każdej wypuszczonej wersji build. Prawdopodobnie przydaliby się bloggerzy stale testujący kolejne wydania i opisujący je na swoich stronach. Pomocne byłoby także forum społecznościowe, na któym użytkownicy wymienialiby się swoimi opiniami o nowych produktach i usterkach.

Trzeba spojrzeć prawdzie w oczy - jeśli chce się mieć rzetelne, społecznościowe beta-testy, trzeba dawać coś więcej, niż niestabilne wersje przeglądarki. Tym bardziej, że pluginy z wersji piątej nie są kompatybilne z tymi z Firefox 4. Brak możliwości spersonalizowania testowanego programu w sposób, do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni, jeszcze bardziej zniechęca.

Skończyły się czasy, kiedy Firefox był instalowany jako "jedyna słuszna" alternatywa dla Internet Explorer. Zarówno przeglądarka od Microsoft, jak i Chrome czy Opera zagarniają sporą część użytkowników. Mozilla musi się więc postarać nie tylko o sprawność i aktualność oprogramowania, ale i o lepszy kontakt ze społecznością. 


Źródło: tomsguide.com

Polecamy artykuły:  
Obudowy komputerowe - poradnik jak wybrać
Connectify - stwórz sieć bez routera
TOP-10 Monitory

 

Komentarze

25
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Ja tu widze inflacje w numeracji. Co jest wersje z kropeczką już nie są modne ;) Teraz tylko liczby stałoprzecinkowe się liczą...
  • avatar
   xfire25
   0
   znów zrąbana polityka firmy - przecież im więcej się na coś czeka tym więcej chętnych na dany produkt ... PANOWIE LITOŚCI!!!!
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Nic dziwnego, przecież jest Opera. Po co więc testować kolejną przeglądarkę? ;)
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     polityka firefoxa jest dziwna , po co mam testować firefoxa5 skoro obecnie używam firefoxa 6 :)
     • avatar
      Tomasz7
      0
      Ja obecnie korzystam z Firefox 6 i działa bez problemów poza tym, że nie ma jeszcze wszystkich dodatków kompatybilnych z tą wersją tak to działa bardzo dobrze.
      Ostatni przeprowadziłem test w Futuremark Peacekeeper Firefox 4 i Firefox 6 i okazało się, że wersja nocna Firefox 6 jest około 20% szybszy od wersji oficjalnej, ale tylko w tym teście :)
      Więcej testów nie robiłem :)
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       A ja wyłączyłem sprawdzanie zgodności dodatków i działają mi wszystkie, których używałem pod "czwórką", a więc nie ma żadnego problemu ze spersonalizowaniem przeglądarki.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Otworzyłem stronę about:config, kliknąłem prawym przyciskiem i wybrałem: dodaj ustawienie typu --> Wartość logiczna (boolean) i wpisałem: extensions.checkCompatibility.6.0a i wybrałem wartość "false". Jeżeli używasz np. Aurory, to musisz wpisać na końcu zamiast 6.0a - 5.0a. Wtedy będą działać wszystkie rozszerzenia :). U mnie działają bez żadnych problemów, przeglądarka jest stabilna mimo, że to wciąż alpha.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Ja używam FF 1500 i jestem z niego zadowolony. Wcześniej miałem Operę 100mln ale mi się znudziła. Wrócę do IE jeśli wyjdzie wersja 987mln.
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Czwórkę skopali i to dość znacząco. Od tego wydania nie da się prawidłowo skonfigurować routera np. Edimax albo Planet czy też Airlive. Nie wyświetlają się niektóre rzeczy. Nie można też odzyskać hasła na skype.com a zamiast tego niestety trzeba używać każdej innej przeglądarki które prawidłowo wyświetlają strony konfiguracyjne routerów jak i skype.com.