Technologie i Firma

Pracownicy Forda mogą zwiększyć swoją produktywność, wykorzystując egzoszkielety

przeczytasz w 2 min.

„Budowanie samochodów to ciężka praca fizyczna”, ale dzięki kamizelkom egzoszkieletowym pracownikom Forda ma być nieco lżej. Na czym polega to rozwiązanie?

Ford nie boi się wdrażać innowacji, które mają mieć pozytywny wpływ na komfort i wydajność zatrudnionych osób. Amerykański producent próbuje na przykład wykorzystać gogle HoloLens na etapie projektowania samochodów, do ich produkcji wykorzystuje drukarki 3D, a z robota chce uczynić najlepszego kumpla pracowników. Ci ostatni – to kolejna nowinka – otrzymali ostatnio egzoszkielety.

Egzoszkielety dla pracowników Forda

Zaczęło się od testów w dwóch zakładach na terenie Michigan. Te wypadły doskonale, dlatego też aktualnie pracownicy linii montażowych Forda w 15 fabrykach z siedmiu krajów korzystają już z kamizelek egzoszkieletowych o (niezbyt oryginalnej) nazwie EksoVest.

Kamizelki zostały zaprojektowane wspólnie z firmą Ekso Bionics, a ich podstawowym atutem – jak podaje Ford Motor Company w swojej informacji prasowej – jest skuteczne odciążanie pracowników. Chodzi mianowicie o to, że dzięki egzoszkieletom osoby montujące części samochodowe mają odczuwać mniejsze zmęczenie, a co za tym idzie – dłużej pozostawać na najwyższym poziomie produktywności.

Ford Ekso kamizelka

Korzyść ma być odczuwalna przede wszystkim podczas wykonywania zadań wymagających skorzystania z elektronarzędzi. Jako przykład podawane jest wkręcanie śrub, gdy pojazd znajduje się nad głową pracownika, co już po niedługim czasie jest bardzo męczące.

To lekka i wygodna kamizelka

„Wyobraź sobie, że w ramach swojej pracy podnosisz arbuza lub opakowanie mąki nad głowę nawet 4600 razy dziennie – to jest podobne do tego, co wykonują niektórzy pracownicy Forda na całym świecie, aby tworzyć samochody”, podaje Ford we wspomnianej notce.

Tam też odnajdujemy informację, że (według pracowników, którzy mieli okazje je testować) kamizelki nie ograniczają ruchów, a do tego są lekkie i wygodne. Równocześnie pozwalają uzyskać odciążenie na poziomie prawie 7 kilogramów na ramię. 

Ford Ekso praca

Produktywność, komfort, ale też bezpieczeństwo

Bruce Hettle, który w Fordzie piastuje stanowisko wiceprezesa ds. produkcji i pracy, nie odkrył Ameryki mówiąc, że „budowanie samochodów to ciężka praca fizyczna”. Jego pracownicy na pewno jednak docenią starania, jakie poczynił, by pomóc im w wykonywaniu obowiązków. Dzięki egzoszkieletom i zmniejszaniu zmęczenia zwiększa się efektywność, komfort i bezpieczeństwo – trudno więc nie przyklasnąć.

Co do bezpieczeństwa, Ford pochwalił się, że dzięki wdrażaniu rozwiązań, takich jak właśnie kamizelki egzoszkieletowe, liczba wypadków (których efektem jest utrata czasu) jest aktualnie niższa o 75 proc. w porównaniu do roku 2005.

Źródło: Ford, Digital Trends. Foto: Ford Motor Company

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  rahl_r
  2
  "aby tworzyć samochody" - komuś z działu PR się pomyliło składanie z tworzeniem. Te dwa słowa nie są synonimami.

  Poza tym pomysł ok - jeśli faktycznie wpływa pozytywnie na ergonomię.
  • avatar
   Kropeczka
   2
   Tak tylko jest granica bólu. W tym wypadku: pracować będą roboty, to kto później kupi samochód jak wokół sami bezrobotni ???
   • avatar
    TicTac
    2
    Taśmę/linię produkcyjną jak się nie mylę też Ford zastosował, by poprawić warunki bytowe pracownikom i jak się skończyło ;)
    • avatar
     sebmania
     1
     https://www.youtube.com/watch?v=sn7qETycSUs

     a może coś o samej kamizelce
     • avatar
      taki jeden
      1
      W Polsce to może za jakieś 20 lat odkupimy używane egzoszkielety. Jakby tak pojezdzić po tych naszych montowniach i zobaczyć to dziadostwo na własne oczy. Oj lepiej nie.
      • avatar
       Colidace
       1
       To nie posłuży do odciążania swoich pracowników tylko po to żeby ciężej pracowali. Jakbyśmy kapitalistów nie znali.
       • avatar
        raczek70
        0
        Ciekawe, po jakim czasie pojawią się "egoinwalidzi" :(...
        • avatar
         M.K.1984
         0
         To lepsze niż roboty, ludzie nie stracą pracę , tylko trzeba z umiarem korzystać z wzmacniaczy.
         • avatar
          mrocznysedes
          -2
          Coś podobnego mógłby Amazon wprowadzić skoro zmusza swoich pracowników do za 3,14 er da lania na okrągło. ;-)
          • avatar
           JanKovalski
           -5
           W takich wlasnie fabrykach kapitalistow powinni je.bac nasi wrogowie ukraincy za miske ryzu!!! A my sobie zyc na zasilkach socjalnych!!!