Ciekawostki

Czy emotki mogą poprawić bezpieczeństwo na drogach? Ford twierdzi, że tak

przeczytasz w 1 min.

Ponad 2000 rowerzystów każdego roku ginie na europejskich drogach. Problematyczna jest między innymi komunikacja pomiędzy nimi a kierowcami samochodów. Właśnie z tym rozprawić postanowił się Ford. Na czym polega jego pomysł?

Inżynierowie z europejskiego oddziału Forda (we współpracy z Designworks) opracowali prototypową kurtkę, która pozwalałaby cyklistom na informowanie pozostałych uczestników ruchu o swoich zamiarach, bez konieczności odrywania rąk od kierownicy roweru. Wszelkie komunikaty wyświetlałyby się bowiem na LED-owym wyświetlaczu umieszczonym na plecach i połączonym z bezprzewodowym kontrolerem znajdującym się zawsze pod ręką. 

Projekt nosi nazwę Emoji Jacket i nie jest to przypadek. Okazuje się, że jedną z funkcji jest właśnie wyświetlanie buziek – uśmiechniętej (która może odpowiadać za podziękowanie) i smutnej (wyrażającej… niezadowolenie). Przede wszystkim jednak na plecach rowerzysty mogą się pojawiać strzałki informujące o zamiarze skrętu w prawo lub w lewo oraz wykrzyknik dający znać kierowcy, że coś jest nie tak i powinien zwiększyć swoją czujność.

Co myślicie o tego typu rozwiązaniu? Czy według was rzeczywiście może ono mieć jakikolwiek (a najlepiej: pozytywny) wpływ na bezpieczeństwo na drogach? Od opinii użytkowników może zależeć, czy Ford zdecyduje się na wprowadzenie takiej kurtki do sprzedaży. Na razie takich planów nie ma.

Źródło: Ford Europe, Engadget

Czytaj dalej o ciekawostkach:

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dekard
  4
  Niektórzy rowerzyści nie mają wystarczającej wyobraźni żeby założyć odblaski albo dobre światła po zmroku, a co dopiero mówić o takiej kurtce.
  • avatar
   shirase
   0
   Chyba już wolę zginąć z godnością niż przeżyć nosząc kurtkę z emotami.
   • avatar
    Jamalos
    0
    z całym szacunkiem do rowerzystów, ale więcej rozwagi
    • avatar
     Torrentowy Pirat
     -5
     To jest to czego ludzkość potrzebuje więcej - emotki :D
     • avatar
      Matrix100000
      0
      https://tiny.pl/t6qkr
      • avatar
       QuadDamageQ3
       0
       Może coś z tego być w przyszłości, szkoda że nie dla mnie - nie wychodzę bez plecaka nawet do sklepu po drugiej stronie ulicy jak idę kupić fajki (paskudny nałóg btw, ale wiecie o co chodzi).