Akcesoria

Fotel rozpoznający siedzącą na nim osobę

Identyfikacja po... tyłku

Ta ciekawa technologia rozpoznawania osoby bazuje na charakterystycznym nacisku jaki wywiera siedzący na fotel. Opracowany w Japonii system jest w stanie określić kto usiadł z dokładnością sięgającą 98%.

Gdy mowa o technologiach biometrycznych, zwykle myślimy o rozpoznawaniu twarzy, linii papilarnych czy kształtu tęczówki oka. Ale by rozpoznawać sposób w jaki ktoś siada...? Do czego to może się przydać? Okazuje się, że w wielu zastosowaniach takie mechanizmy zabezpieczeń mogą sprawdzić się lepiej niż inne systemy identyfikacji.

Fotel reagujący na nacisk

Zespół, który opracował wspomniany fotel, uważa, że znajdzie on zastosowanie w motoryzacji jako zabezpieczenie antykradzieżowe. Można wyobrazić sobie taki fotel także w biurze. Wystarczy, że usiądziemy, a komputer automatycznie nas zaloguje do systemu. Gdy inna osoba będzie chciała skorzystać z naszego stanowiska pracy, jej próby będą skazane na niepowodzenie.

Fotel wykorzystuje 360 sensorów rozmieszczonych w jego dolnej części. Każdy z czujników reaguje na 256 poziomów nacisku. Dane próbkowane są z częstością 50 Hz. Podczas kalibracji urządzenia tworzona jest mapa nacisku wywierana przez daną osobę. Fotel przechowuje te informację w pamięci i za każdym razem gdy ktoś siada porównuje ją z zapisaną informacją.

Fotel reagujący na nacisk diagram

Czekamy teraz na technologię rozpoznawania właściciela smartfona po wzięciu urządzenia do ręki. I wcale nie jest to sarkazm, sędzia Dredd miał taki pistolet.
 

Więcej o technologiach identyfikacji:

Źródło: techcrunch

produkt roku 2011/12

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  bchrubas
  0
  Na pewno do zastosowania w samochodach. Człowiek siada i automatycznie fotel i kierownica się dostosowują do kierowcy :-)
  • avatar
   Konto usunięte
   -3
   właśnie sobie kupiłem taki fotel świetna sprawa
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    WIdze że zaczeli montować androida nawet do foteli
    • avatar
     Warmonger
     0
     Bajer ciekawy, ale ja się lubię wiercić w fotelu. Nie każdy rozkłada się tak, jak pan na zdjęciu - jak w takiej pozycji pracować?
     • avatar
      Ziuta
      0
      Ta, w święta przytyjesz i samochodem nie pojedziesz bo zmieni się docisk... Niech wymyślą coś bardziej potrzebniejszego w naszym świecie i wprowadzą to do produkcji i w życie codzienne...
      • avatar
       Rayu404
       0
       a jak sobie pierda zapodam to co się stanie? ^^
       • avatar
        magutowski
        0
        Ciekawe jak kierwoca zamienił się np. z żoną, bo był po alkocholu.
        Albo jak schódł 10kg.