• benchmark.pl
 • Foto
 • Zbliża się 9 lipca - dzień sądny dla fotografii i zdrowego rozsądku europosłów
Foto

Zbliża się 9 lipca - dzień sądny dla fotografii i zdrowego rozsądku europosłów

przeczytasz w 2 min.

Głosowanie, które zdecyduje o ewentualnym ograniczeniu tzw. wolności panoramy

wikipedia bez wolnosci panoramy

Temat fotograficznych praw autorskich podnoszony jest w internetowych dyskusjach bardzo często. To trudny temat, bo nie zawsze łatwo zająć jednoznaczne stanowisko. Jednak sprawa, której finał może nastąpić już za nieco ponad tydzień, jednoczy wszystkich, zarówno fotografujących jak i tych, którzy są fotografowani.

Mowa o tak zwanej wolności panoramy, która pozwala na swobodne fotografowanie miejsc publicznych i znajdujących się w niej obiektów architektonicznych i dzieł sztuki. A następnie ich wykorzystywanie w celach bądź to prywatnych, bądź komercyjnych.

Zasada ta obowiązuje między innymi w Polsce i wielu innych krajach europejskich. Niestety w trakcie prób ujednolicenia tej zasady i rozszerzenia także na kraje, w których nie można fotografować zabytków czy publicznych budynków, pojawił się głos by zadziałać odwrotnie. Ograniczyć swobodę tam gdzie jeszcze panuje. Parlament Europejski będzie nad tą sprawą głosował już 9 lipca.

Przykłady zdjęcia Nikon
W przypadku zdjęcia jak po lewej trudno spodziewać się, że ktoś będzie żądał rekompensaty za użycie prawa do wizerunku nawierzchni czy trakcji elektrycznej. Wystarczy jednak podnieść obiektyw wyżej i z tego samego miejsca zrobimy zdjęcie (po prawej), które już nie będzie takie bezpieczne w świetle proponowanej nowelizacji.

Temat nabrał rumieńców kilka dni temu, a chętni do wyrażenia swojej dezaprobaty są zachęcani do rozmów i przekonywania europosłów nad absurdalnością planowanych zmian w prawie unijnym. Można również podpisać petycję i wyrazić własne niezadowolenie. Bo zadowolonych w tej sprawie nie będzie chyba wielu. Przypomnijmy. W projekcie nowelizacji prawa autorskiego, który ma zharmonizować przepisy w ramach wszystkich członków Unii pojawiła się taka oto poprawka:

"16. Wzięcie pod uwagę, że komercyjne wykorzystanie fotografii, nagrań wideo i innych obrazów zawierających prace na stałe ulokowane w widocznych miejscach publicznych powinno zawsze podlegać wcześniejszej autoryzacji ze strony autorów lub ich reprezentanta".

Sprawa jest już znana, a jednak warto ją nagłaśniać, bo mówiąc prostym językiem, ktoś tu stracił zdrowy rozsądek. Ciekawe rozważania na temat zmian, które zaproponował francuski europoseł Jean-Marie Cavada (we Francji nie obowiązuje wolność panoramy), a które zostały uwzględnione w projekcie nowelizacji przepisów o ochronie prawa autorskiego, możecie przeczytać na blogu prawo.vagla.pl.

W skrócie rzecz ujmując, przyjęcie powyższej poprawki rozszerzyłoby restrykcyjne przepisy obowiązujące między innymi we Francji i Belgii na wszystkie kraje Europy. Piotr Waglowski przedstawia problem z perspektywy swobody dostępu do informacji, a przecież żyjemy w społeczeństwie informacyjnym.

wolność panoramy Europa
Na zielono zaznaczono kraje z łagodną wersją prawa panoramy, na czerwono te, w których przepisy sa najbardziej restrykcyjne

Całkowicie odmienne stanowisko w parlamencie reprezentuje Julia Reda z niemieckiej Partii Piratów. Choć i ona jest za ujednoliceniem przepisów, to chce by zmiany zadziałały w odwrotną stronę. Skutkując rozszerzeniem wolności panoramy na te kraje, gdzie jeszcze ona nie obowiązuje.

Dzień głosowania, 9 lipca 2015 roku, może okazać się dniem, w którym zatryumfuje rozsądek, albo zwycięży chęć ograniczenia możliwości jakie daje nam dostęp do nowoczesnych technologii.

W poprawce co prawda mowa jedynie o komercyjnym wykorzystaniu fotografii, to jak już wielokrotnie wspominano, komercyjny to bardzo szerokie pojęcie. Najczęściej przywoływany jest tu przykład Facebooka, którego funkcjonowanie wiąże się z komercyjnym wykorzystaniem publikowanych tam zdjęć, nawet jeśli użytkownik nie umieszcza ich z takim zamiarem. Konieczność uzyskania zgody na publikacje zdjęć znakomicie utrudni publikację zdjęć architektury w niewyretuszowanej postaci nie tylko smartfonowym pstrykaczom czy entuzjastom fotografii, którzy fotografują dla własnej satysfakcji, ale także osobom, dla których fotografia to zawód. Pełni obaw są także edytorzy Wikipedii, która z zasady wykorzystuje i rozpowszechnia treści bez nałożonych ograniczeń.

Wprowadzenie bardziej restrykcyjnych niż dotychczas przepisów może mieć dodatkowe konsekwencje. Zachęci osoby lub instytucje do zakazywania fotografowania w oparciu o wspomnianą nowelizację prawa, nawet jeśli nie mają one prawa wysuwać takich żądań.

Przykłady rzekomych zapisów prawnych, na które zwykle powołuje się ochrona, można mnożyć bez końca. Najbardziej absurdalny zakaz z którym osobiście się spotkałem to zakaz fotografowania zachodu słońca z terenu parkingu przed supermarketem.

Źródło: Inf. Własna, fot: wikipedia, Karol Żebruń

Komentarze

22
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  11
  Ale ta UE to jest absurdalnie głupi twór... Normy... Dyrektywy... skrajna tolerancja... Co jeszcze? Ci ludzi nie mają już czym się zajmować?

  Niedługo jak zrobię kupę to będę musiał z tego protokół napisać a kupa będzie musiał spełniać wszystkie normy unijne...

  Po co my do tego g*wna wstępowaliśmy? Można było być krajem mniej "cywilizowanym" (czyt. nie nakładających tylu bzdurnych ograniczeń na człowieka) i normalnie funkcjonować. Po co to wszystko? I to z naszych podatków... Płace za takie idiotyzm... Jejku. Co z tym światem się dzieje?

  Na koniec przyjdzie ISIS i o środka ten b*rdel ropi*rdoli... Taki będzie finał!
  • avatar
   Stasiek_Zabojca
   10
   Ja pier...
   • avatar
    Marucins
    8
    Jeszcze więcej absurdów z UE.
    • avatar
     pg123
     1
     To mogli wymyślić tylko europrawnicy-idioci. A swoją drogą chyba łatwo zauważyć, że stopień bezprawia jest proporcjonalny do ilości prawników. To po prostu pasożyty.
     • avatar
      limera1n
      1
      życzę Unii żeby ją szlag jasny trafił :)
      • avatar
       Konto usunięte
       -28
       "Najbardziej absurdalny zakaz z którym osobiście się spotkałem to zakaz fotografowania zachodu słońca z terenu parkingu przed supermarketem."

       Dlaczego absurdalny. Ten teren to własność prywatna. W przypadku katastrofy lotniczej 2 domy od mojego domu, też bym nie chciał, aby przychodzili na moją działkę ludzie chcący cyknąć fotkę i argumentując, że u mnie będą najlepsze ujęcia.

       A skąd wiadomo, że ten ktoś fotografuje zachód słońca, a nie kamery monitoringu, lub człowieka (klienta supermarketu) na którego ma zostać przeprowadzony zamach.
       Absolutnie popieram. Przecież nie będą latać za każdym z aparatem i przeglądać pliki.

       • avatar
        miedzianek
        0
        Ja pier**le...Czym prędzej treba z tej Unii się wydostać, tak jak ktoś wyżej napisał-niedługo kupy będą musiały spełniać odpowiednie normy dot. kształtu, konsystencji, koloru i smaku(sic!)