Internet

Francja będzie blokować publiczne Wi-Fi i TOR?

przeczytasz w 1 min.

Tak wynika z dokumentów francuskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Skąd w ogóle taki pomysł?

Francja Bastylia

Redakcja francuskiego Le Monde weszła w posiadanie dokumentów tamtejszego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, z których wynika, że rozważa ono wprowadzenie dwóch nowych środków bezpieczeństwa. Pierwszy przepis miałby uniemożliwiać dostęp do sieci TOR na terenie Francji. Drugi zaś doprowadzić do blokowania otwartych, publicznych hotspotów Wi-Fi. Zmiany mogą wejść w życie już w styczniu, a za powód podaje się próbę zabezpieczenia mieszkańców przed terrorystami.

Niektórzy mogą powiedzieć, że publiczne Wi-Fi to jeden z najlepszych wynalazków ludzkości – otwarte hotspoty pozwalają bowiem na uzyskanie dostępu do Internetu praktycznie w każdym miejscu publicznym. Francuski rząd uważa jednak, że to właśnie one mogą posłużyć terrorystom do komunikowania się między sobą – korzystających z nich ludzi trudniej bowiem namierzyć i śledzić ich poczynania. 

Druga propozycja jest jeszcze ciekawsza – we Francji miałby bowiem obwiązywać całkowity zakaz korzystania z sieci TOR, a użytkownicy, którzy by się tego dopuścili mieliby być karani. Motywacja – ta sama: osoby korzystające z TOR-a są niemal niemożliwe do identyfikacji. Zgodnie z zapisami w projekcie, wprowadzenie tej ustawy wymuszałoby na operatorach usług internetowych… inwigilację użytkowników. Mieliby oni na bieżąco kontrolować czy internauci korzystają z sieci TOR i w takich przypadkach informować o tym odpowiednie organy.

Walka z terroryzmem jest jak najbardziej wskazana. Czy blokowanie publicznych hotspotów Wi-Fi i sieci TOR (o ile w ogóle udałoby się to sprawnie przeprowadzić) ma jednak jakikolwiek sens? W sieci istnieje przecież mnóstwo systemów komunikacyjnych, które obchodzą rządowe zabezpieczenia i terroryści raczej są tego świadomi. Najprawdopodobniej więc na nowych przepisach straciliby zwykli, uczciwi użytkownicy. A co wy o tym sądzicie?

Źródło: ArsTechnica. Obraz: Jean-Pierre Houël - Prise de la Bastille

Komentarze

38
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  davidoff
  15
  a może zablokować cały internet na terenie Francji?
  • avatar
   projectdarkstar
   4
   Umysły lewaków są zaiste nieprzeniknione.
   Jako odpowiedź na ataki terrorystyczne i rosnące napięcia na linii miejscowi-przyjezdni Europa chce ograniczyć internet i dostęp do broni.
   Jak skomplikowany i surrealistyczny proces myślowy zaprowadził ludzi do takich rozwiązań?
   • avatar
    Konto usunięte
    3
    Teraz tylko poczekać na "Patriot Act" w wersji unijnej. Inwiligacja już jest na wysokim poziomie wiec pozostało tylko ograniczenie swobód obywatelskich, maksymalne ograniczenie dostępu do broni oraz sprowadzenie hord nieasymilujących się nielegalnych emigrantów.
    Ta sama agenda, która została już zrealizowana w USA.
    • avatar
     Snack3rS7X
     3
     Trzeba być idiotą by nie widzieć, że celowo nasprowadzali tzw. uchodźców aby blokować coraz więcej swobód obywatelskich i rozszerzać inwigilację, to przecież jest oficjalny plan NWO, niewola którą ludzie kupią w zamian za bezpieczeństwa, niech Francuzi choć trochę myślą, David Icke o tym pisze w swoich książkach, nazywa się to Problem-Reakcja-Rozwiązanie. Najpierw tworzy się sztuczny problem, tutaj mamy w tej roli zagrożenie islamem i terrorystami - czyli pierwszy punkt mamy spełniony, później czeka się na reakcję ludzi, czyli przerażenie terrorem, który samo się stworzyło - jest, można to odhaczyć, a na koniec proponuje się rozwiązanie sztucznie stworzonego przez siebie problemy na własnych zasadach - no i tutaj możemy wstawić treść artykułu....Bardzo proste, ale pamiętajcie słowa ważnego człowieka - "Kto poświęca wolność dla bezpieczeństwa nie zasługuje na żadne z powyższych". Amen!
     • avatar
      michal191098
      2
      Myślę, że terrorysta który ma zamiar wysadzić się w powietrze będzie wyposarzony w telefon z własno zakupionym internetem, chociaż zwykła komuniakcja poprzez np. sms wydaje się znacznie lepsza. Wnioski? Francja sama nie wie co robi.
      • avatar
       michael85
       2
       Ktoś robi to świadomie i specjalnie. Najpierw ściągają muzułmańską dzicz która generuje problemy wcześniej Europie nieznane, a teraz pod płaszczykiem bezpieczeństwa prawdziwym Europejczykom ogranicza się wolności. Witajcie w nowym totalitarnym systemie gdzie kara czeka za mówienie prawdy i sprzeciwianie się chorej władzy!
       • avatar
        miedzianek
        1
        'we Francji miałby bowiem obwiązywać całkowity zakaz korzystania z sieci TOR, a użytkownicy, którzy by się tego dopuścili mieliby być karani. (...) osoby korzystające z TOR-a są niemal niemożliwe do identyfikacji(...)'

        Ok, niezidentyfikowane osoby do pieca!
        • avatar
         mutissj
         -1
         TOR i publiczne Wi-Fi to wróg inwigilacji, więc nie dziwie że państwo z dużym udziałem w uni europejskiej chce wprowadzić takie ustawy :}
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Jesli ja majac karte z kiosku moge miec internet lte to kazdy inny czlowiek w tym tez potencjalny terrorysta moze miec dostep do internetu nie potrzebuje on wifi a i tak go nikt nie namierzy.
          To tak jak by pozamykali autostrady bo moze jakis terroryta z miasta do miesta jechac...
          • avatar
           JamesBond007
           0
           Nigdy nie używałem TORa, ale taki zakaz jest do obejścia (chyba że przyłapią obywatela bezpośrednio w domu) - Najpierw połączyć się z serwerem VPN, a dopiero potem z siecią TOR. Wówczas francuski ISP nie zorientuje się, że abonent używa TORa (ale będzie wiedział, że używa VPNa). Jeżeli Francja wprowadzi zakaz korzystania z VPNów, to wtedy będzie problem.
           • avatar
            sabaru
            0
            W Polsce jakby wprowadzili to pewnie ze 70% osób które korzystają z sieci TOR poszło by do pudła.
            • avatar
             cattani43
             0
             Moim zdaniem za bardzo spadły zyski firm dostarczających internet i pod pretekstem utrudnienia terrorystom łączności wciska się ludziom takie bzdury. Firmy, które lobbują to potężny gang. U nas też zablokowali publiczne WiFi na terenie większych miast przecież straty byłyby ogromne. Dla lobbystów rzecz jasna. Pozdrawiam.
             • avatar
              Konto usunięte
              0
              Hmmmm... W sumie to Chiny dobrze zrobiły blokując dostęp do niektórych stron/serwisów internetowych swoim obywatelom, bo dzięki temu mają tam silną dyscyplinę (oczywiście Konfucjanizm jest podłożem, nie urwali się z choinki). Rezultaty są takie że dominują na świecie gdy chodzi o produkcję.
              I od razu zaznaczam: nie bądźmy hipokrytami: używamy CHIŃSKICH wyrobów na co dzień więc jakiekolwiek gadanie że Chińczycy "robią za miskę ryżu" jest kpiną. Robią za miskę ryżu bo my Europejczycy tego CHCEMY.

              Czy nam w Europie ... też taka dyscyplina wyjdzie? Może wyjdzie bokiem! Zobaczymy! Tor europejski jest trochę chory: wpierw ośmieszać "innowierców" (redakcja na literki C H), zrzucać bomby na jeden kraj na literkę "S", nie liczyć się z reakcją (gdy ktoś komu pluje w twarz to ...), a potem gdy ktoś się odgryzie karabinem/ zestawem wybuchowym to mówić obywatelom: "blokujemy teraz dostęp do usług bo walczymy z terroryzmem". Sprowokowany terroryzm!
              • avatar
               vitosx
               0
               Tak, szukanie winnych teraz.
               Podczas ostatnich ataków terroryści komunikowali się jawnie, bez szyfrowania (używali ROT13, który żadnym realnym szyfrem nie jest). Pomogło ich to złapać?

               https://www.schneier.com/blog/archives/2015/11/paris_terrorist.html