Ciekawostki

Polak zamienił gdański Żuraw na futurystyczny dok. Wystarczył domowy komputer

przeczytasz w 2 min.

Współcześni architekci już dawno zamienili deski kreślarskie na komputery, dzięki którym mogą realizować niesamowite projekty. Dobrym przykładem jest najnowszy koncept Dawida Herdy – polski artysta zaprezentował swoje wyobrażenie, jak w przyszłości mógłby wyglądać gdański Żuraw.

Pomimo widocznego upływu czasu wokół nas pełno jest wspaniałych zabytków i nadal możemy cieszyć się widokiem dzieł architektów z różnych epok. Wiele obiektów jest poddawanych renowacjom, jednak sporo z nich nadal czeka na swoją kolej, aby przywrócić im dawny blask. Stare budynki chwilowo odżywają dzięki popularnym animacjom 3D wyświetlanym na ich fasadach. 

Ale co, gdybyśmy chcieli całkowicie zmienić ich funkcjonalność, jednocześnie zachowując oryginalny wygląd? Przykładów z naszego otoczenia mamy mnóstwo, a jednym z nich jest gdański Żuraw - w przeszłości był on po prostu dźwigiem portowym, a teraz stał się jednym z oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego. Obecnie trwa renowacja i modernizacja tej wyjątkowej konstrukcji. Jak w przyszłości mógłby wyglądać taki obiekt?

Dawid Herda - gdański żuraw
Dawid Herda na tle gdańskiego Żurawia

Zamienił gdańskiego Żurawia na futurystyczny dok

Ciekawą koncepcją odnowy Żurawia pochwalił się Dawid Herda. Młody polski artysta, łącząc w swoich pracach grafikę komputerową ze światem realnym, zaprezentował jak taki obiekt mógłby wyglądać w przyszłości, gdyby odpowiadał na potrzeby tamtej społeczności. Wizja powszechnych orbitalnych statków kosmicznych i transportowania nimi towarów nie wydaje się wcale taka odległa, więc kto wie, czy tego typu konstrukcje nie będą codziennością naszych dzieci lub wnuków.

Dawid, znany również jako Graffit, wyrenderował futurystyczny dok korzystając z darmowego oprogramowania Blender, platformy Nvidia Omniverse oraz domowego komputera. Koniecznie zobaczcie materiał poniżej, w którym opowiada o gdańskim Żurawiu oraz innych swoich dziełach.

Warto dodać, że to nie jedyne tego typu pomysłu artystów. Podobne projekty zostały również zrealizowane przez artystów z Czech i Rumunii. František Pecháček oraz Dalibor Cee podjęli się cyfrowej modernizacji piętnastowiecznego praskiego zegara astronomicznego (praski Orloj), znajdującego się na południowej ścianie Ratusza Staromiejskiego w Pradze, a Robert Lazăr (Eurosadboy) uwspółcześnił pochodzący z dziewiętnastego wieku budynek, będący aktualnie siedzibą Rumuńskiego Związku Architektów.

Źródło: Nvidia

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  bodziokrak
  1
  Jakiej firmy są te głośniki na biurku?
  • avatar
   Demini
   1
   Przyszedłem posłuchać o projektowaniu i studencie a zobaczyłem na siłę wciskaną firmę nvidia kart sterownikow itd. Nie dowiedziałem się nic o specyfice kompa oprócz karty, ale nie ma informacji ile zamontował ram które odpowiadają jak i procesor za rendering, komp do renderingu rozni sie troche od kompa do gier a jedyne co to mam ladna karte.
   • avatar
    PeetBoss
    1
    A pare miesięcy temu był konkurs na zdobycie tego reklamowanego laptopa, to już wiadomo kto wygrał i jak go zareklamował. Wiadomo że amator nie wygra :D
    • avatar
     RAQ73
     0
     rtx3090 i tylko 40% różnicy w czasie renderowania obiektu..... słabiutko