Karty graficzne

GeForce GTX 460 z cyfrowym zasilaniem

przeczytasz w 2 min.

Galaxy wprowadził do swojej oferty kartę GeForce GTX 460, która dzięki zastosowaniu cyfrowego zasilania idealnie nadaje się dla overclockerów. Zastosowana sekcja zasilania gwarantuje stabilne napięcia i wysoką sprawność konwersji energii.

Dosyć niedawno mieliśmy okazję zaprezentować kartę Galaxy GTX 460, która umożliwia bezprzewodowe przesyłanie obrazu. Tym razem ten producent postanowił stworzyć specjalną konstrukcję do podkręcania. I wcale nie chodzi tu jedynie o dobór wyselekcjonowanych podzespołów.

 Warto przeczytać:
 

Na pierwszy rzut oka, karta odróżnia się od innych konstrukcji jedynie oryginalnym białym kolorem płytki PCB. Różnica jest znacznie istotniejsza - dotyczy ona podsystemu zasilania. 

Galaxy GTX 460 dysponuje 8 fazami zasilania (6 dla procesora graficznego oraz 2 dla pamięci). Na płytce drukowanej widać 6 kości pamięci, tak więc prawdopodobnie do dyspozycji mamy 768 MB pamięci GDDR5 o szynie dostępu 192 bit - taktowania karty nie zostały podane. Do zasilania karty wymagane są dwie wtyczki – 6-pinowa oraz 8 pinowa (zwykła wersja wymaga dwóch 6-pinowych). 


Najciekawszym elementem nowej karty jest cyfrowy układ zasilania. Składa się na niego główny kontrolerVT1185M oraz sześć kontrolerów VT1157SF. Kontroler VT1185M to pierwszy cyfrowy układ Volttera, który obsługuje regulator napięcia Intel VRM 11 i 11.1. Znajduje się w nim mikroprocesor, który precyzyjnie steruje napięciem na wyjściu. Kontrolery VT1157SF odpowiadają za wysoką częstotliwość przełączania do 1,3 MHz (dla porównania, zwykłe układy analogowe oferują zaledwie częstotliwość na poziomie 300 kHz). Każdy z kontrolerów może dostarczyć prądu o natężeniu 40 amperów, a więc w teorii do karty może zostać doprowadzone maksymalnie 240 amperów. Dzięki cyfrowej sekcji zasilania, sprawność konwersji energii jest utrzymana na wysokim poziomie 85 procent.
 


Z tyłu płytki PCB znalazły się trzy kondensatory Proadlizer NECa, które charakteryzują się
niską wartością rezystancji szeregowej (ESR) i induktancji szeregowej (ESL). Ich zastosowanie wpłynie pozytywnie na stabilność pracy karty, a  także jej podatność na podkręcanie.  


Na śledziu karty zostało umieszczone wyjście DVI, HDMI oraz DisplayPort. Niestety nie dysponujemy zdjęciami z układem chłodzenia, przez co nie możemy nic o nim powiedzieć.


Schemat układu Volterra oraz wykres wydajności w funkcji obciążenia

Przerobiony GTX 460 od Galaxy ma pojawić się w sprzedaży na święta Bożego Narodzenia – taki mały prezent pod choinkę dla overclockerów. Podobnie jak w przypadku innych kart grafiki Galaxy nie jest pewne czy ten produkt będzie dostępny w Europie.
 

Źródło: en.expreview.com
 

Polecamy artykuły:  
PlayStation Move - poznaj magiczną różdżkę Sony
Test 16 coolerów - który schłodzi najlepiej?
Premiera: więcej rdzeni i megaherców od AMD

Komentarze

47
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  "Galaxy GTX 460 dysponuje 8 fazami zasilania (6 dla procesora graficznego oraz 2 dla pamięci) oraz 768 MB pamięci GDDR5 o szynie dostępu 256 bit"

  Chyba powinno być 192 bit jak 768MB pamięci ?
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Ale te białe PCB jest ładne ^ ^
   • avatar
    ADR15
    0
    Na zdjęciu widzę 1x6pin i 1x8pin. Ciekawie się zapowiada. Dziwne tylko czemu użyli akurat 768 MB, a nie 1 GB jak jest przy 256 bitach. Mogli by zrobić coś takiego z 480.
    • avatar
     Glebol
     0
     Cyfrowe zasilanie powinno być już standardem w podzespołach komputerowych... a bez tego znaczna część energii się marnuje.
     • avatar
      prz3m3k96
      0
      Taka karta idealnie pasuje do Black&White mod. :]
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       brakuje 2 kości ale pewnie je dodadzą nie ładnie to wygląda ale biała płytka PCB wygląda świetnie.
       • avatar
        Patrick.
        0
        Dobry pomysł z tym PCB no i z tym zasilaniem : )
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Podobają mi się coraz to ciekawsze pomysły galaxy. Cyfrowa sekcja zasilania w VGA.. jestem jak najbardziej za, nie dość że bardziej stabilna i wydajna, a przy tym mniejsza temperatura w stosunku do analogowej sekcji.
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          @regist88 kolejna bardzo dobra publikacja, dzieki.

          zastanawia mnie tylko te 240 amperów. Aby dostarczyc 240 amperow na lini 12v potrzebowalibysmy 2800 watt i podlaczenia okolo 30 8-pinowych PEG-ow. to nawet teoretycznie mozliwe nie jest :/
          • avatar
           hilti88
           0
           Śliczna :D
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            ja chcę jeszcze całe białe mobo i dam WC z Czarnym płynem :)
            i buda cała biała FD AW lub 692bialy
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             Bardzo ładna płytka :P
             • avatar
              Gasek
              0
              Trochę to dziwne, że zrobili kartę dla overclockerów, ale bazując na słabszej wersji 460'tki
              • avatar
               SoundsGreat
               0
               PCB super, super kolor. Marzy mi się komputer, cały na czarny mat i do tego białe akcenty, jak złącza, szyny, radiatory itd.
               • avatar
                kopczenko
                0
                Wersja 1gb bedzie miala przezroczyste PCB, i bedzie sciezki widac:P
                Fajna karcioszka, widze ze tu bedzie mozna ekstemalnie podbijac napiecie, pewnie nawet 1,5V na azocie pojdzie, skoro dali 6+8
                Moze sie bedzie lepiej na powietrzu od HAWKa krecila
                • avatar
                 piezol
                 0
                 Chip w najnowszym numerze odkrył istnienie GTX 460 oraz 'pierwszego fabrycznie podkręconego GTX 470', za jakieś pół roku podadzą newsa, że Ati planuje wydanie serii HD 6xxx, a za rok uwzględnią GTX 460 w swoim rankingu.
                 • avatar
                  0
                  "Każdy z kontrolerów może dostarczyć prądu o natężeniu 40 amperów, a więc w teorii do karty może zostać doprowadzone maksymalnie 240 amperów. Dzięki cyfrowej sekcji zasilania, sprawność konwersji energii jest utrzymana na wysokim poziomie 85 procent."
                  Jeżeli płyta ma 85% sprawności układów zasilania, to 15% energii zamienia się w ciepło. Biorąc pod uwagę podany maksymalny prąd jaki może przetworzyć układ zasilania - 240A, napięcie podane na kartę to 12V, a musimy uzyskać dla karty powiedzmy że ekstremalne 2V, więc spadek napięcia wynosi 10V. Więc: 10V*240A*15% => 2400W*15% = 360W. Takiej ilości ciepła bez radiatorów nie odbierzemy, więc jak działają te układy przetwarzające napięcie ? Coś się zmieniło w fizyce ?
                  • avatar
                   ardianz
                   0
                   ciekawe czy zużycie prądu będzie mniejsze ? (Dzięki cyfrowej sekcji zasilania, sprawność konwersji energii jest utrzymana na wysokim poziomie 85 procent.)
                   • avatar
                    koziro
                    0
                    Białe PCB może być utrudnieniem. W trakcie ekstremalnego OC nie będzie dokładnie widać skraplającej się wody i zamarzającej płytki drukowanej.
                    • avatar
                     koziro
                     0
                     Białe PCB może być utrudnieniem. W trakcie ekstremalnego OC nie będzie dokładnie widać skraplającej się wody i zamarzającej płytki drukowanej.
                     • avatar
                      Konto usunięte
                      0
                      Galaxy kojarzą mi się z najszybciej palącymi się kartami graficznymi xD Ale ostatnio dobrze kombinują i zawsze mają najmocniejsze wersje OC
                      • avatar
                       Darxis
                       0
                       Ale brzydki ten biały :D
                       • avatar
                        0
                        Pamiętacie taką firmę, która obiecywała że stworzy kartę wielokrotnie mocniejszą od obecnie istniejących ? Czy to nie był czasem Silicon Graphics ? Nic o tym projekcie nie słychać.