Płyty główne

Gigabyte: płyty pod LGA 2011 z rewolucyjnym 3D BIOS

z dnia
Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
46 komentarzy Dyskutuj z nami

Płyty główne firmy Gigabyte pod procesory Intel Sandy Bridge-E zostaną wyposażone w interfejs UEFI , który ułatwi odnalezienie się w dużej liczbie dostępnych opcji.

Dotychczas firma Gigabyte była jednym z nielicznych producentów płyt głównych, który nie zdecydował się wprowadzić do swoich konstrukcji nowoczesnego następcy BIOSu – UEFI. Okazuje się, że tajwański producent w się końcu „przełamał” i jego nowe modele z podstawką LGA 2011 oferować będą UEFI. Na uwagę zasługuje jednak fakt, iż nowy interfejs - 3D BIOS – będzie zdecydowanie ciekawszy od konkurencyjnych rozwiązań innych producentów.

tradycyjny interfejs Gigabyte 3D BIOS

3D BIOS pozwalać będzie na wybranie jednego z dwóch interfejsów – tradycyjnego oraz 3D. Pierwszy z nich przypominać będzie inne interfejsy UEFI, a więc poszczególne opcje zostaną zgrupowane w odpowiednich działach. Po aktywowaniu drugiego interfejsu na ekranie pojawi się zdjęcie posiadanej płyty głównej, natomiast po najechaniu kursorem na jeden z jej elementów pojawi się okno z jego opisem.

To jednak nie koniec, bowiem po kliknięciu na wybrany podzespół otworzy się okno z ustawieniami wybranego elementu. Przykładem może być tutaj sekcja zasilnia, po której kliknięciu wyświetlą się opcje dotyczące prędkości jej działania, napięcia zasilającego procesor oraz dopuszczalnej temperatury pracy procesora i pamięci RAM. 

nowy interfejs Gigabyte 3D BIOS

Co ciekawe, w interfejsie 3D możliwe będzie obracanie zdjęcia płyty głównej, a wszystko by mieć lepszy dostęp do jej elementów. Poniżej możecie zobaczyć filmik prezentujący działanie interfejsu 3D BIOS na przykładzie płyty głównej Gigabyte GA-X79-UD5.

 

Więcej o płytach głównych firmy Gigabyte:

Źródło: AnandTech

Komentarze

46
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  No tak. Niedługo to update biosu będzie zajmował całą płytę CD z powodu tekstur HD, a sam bios będzie wymagał minimum 1GB ram i akceleratora 3D z shadreami4.0 aby się komputer uruchomił. Pewnie jeszcze dodadzą jakąś muzyczkę w tle uprzyjemniającą konfigurację wymagającą EAX5 i karty audio X-Fi . Potem jeszcze dodadzą wymóg dostępu do Internetu aby Secure Boot mógł sprawdzić on-line przed załadowaniem czy Windows jest legalny i czy przypadkiem jakiś zdrajca nie postawił Linuksa.
 • avatar
  E tam UEFI :D Klasyczny Bios to coś ;)
 • avatar
  Dlaczego nikt nie wspomina o DRM w UEFI? W czym dzisiejszy BIOS jest dla was zły? Słucham.
 • avatar
  Idiotyzm jeszcze większy. Największą zaletą BIOSu jest fakt działania w skrajnie nieprzystosowanych środowiskach, gdzie wymagana jest tylko klawiatura i monitor z trybem tekstowym.
  Co będzie jak ktoś podłączy sprzęt bez myszy? Nie działa, brawo.
  A jak podłączy kartę graficzną PCI 2MB - 800x600x24 max? Znów nie działa.
  A może stary monitor 14" z 800x600? Kolejny fail.
  Trzeba pamiętać, że nowe płyty główne nie są stosowane wyłącznie przez pasjonatów i amatorów, a również w zastosowaniach przemysłowych, gdzie mysz ogląda się jedynie na zdjęciach, a monitory działają w trybach tekstowych i o dziwo wszystko sobie świetnie działa.

  No ale abstrahując od samego BIOSu to powyższe rozwiązanie jest masakrycznie debilne. Próba zrobienia czegoś szybko w tym interfejsie jest niemożliwa, trzeba się przeklikać przez kilka okien i zakładek, by zmienić coś, co powinno być pod ręką, a co ważniejsze, dostępne z klawiatury!
 • avatar
  już myślałem że trzeba będzie mieć okularki i monitor 120 Hz do tego..
 • avatar
  cód miód ;)
 • avatar
  Wolę zwykły bios.
 • avatar
  Czemu ci debile robia te uefi 4:3? Przeciez takie monitory praktycznie nie istnieją a to ma byc nowość.
 • avatar
  wszechobecna kontrola, fakt jak ktoś tu napisał trzeba sobie kupić jakąś płytę z uczciwym biosem póki sa jeszcze.

  Co dalej odbiornik TV który będzie pilnował żebyśmy oglądali tylko poprawnie politycznie programy ? I po-blokuje nie koszerne stacje ?
 • avatar
  Ludzie trochę przesadzacie ;)
  Postęp musi być, nie możemy stać w miejscu bo niczego nie osiągniemy.
  Ile lat ma BIOS a ile przez ten czas się zmieniło jeśli chodzi o hardware i software? Kilkukrotny przyrost wydajności i funkcjonalności a BIOS ciągle wygląda jak wygląda, przez co odstrasza większość użytkowników i dlatego tak wiele osób nie potrafi się po nim poruszać a co dopiero obsługiwać...
  UEFI to ukłon w stronę nowicjuszy a starzy wyjadacze, tzw. "pro" co opanowali tajniki BIOSu nie powinni mieć problemów z obsługą UEFI.
  Chyba bardziej boli Was fakt, że niedługo UEFI będzie nowym standardem i nie będzie już jak pochwalić się przed kolegami szybkim i efektownym manewrowaniem po tych niebieskich stronach BIOSu ;)
  -2
 • avatar
  Nigdy nie kupie GIGASZROT'a
  -3
 • avatar
  i malinka:)
 • avatar
  Jak ktoś kiedyś tu napisał większość produktów mają w nazwie HD lub 3D
 • avatar
  HAHAH Takie z tego 3D jak z dupy trąbka. Dobrze, że nie wymagane są okulary 3D :D
 • avatar
  Co chcecie... niedługo sami będziemy sobie drukować płyty główne z drukarki taką jaką się chce :)
 • avatar
  Niebieskie okno BIOSU ma w sobie moc. Jakoś specjalnie ta nowość mnie nie ciekawi. Chyba każdy wie co znaczy skrót BIOS więć po co te bajery graficzne?
 • avatar
  Giga od jakiegoś czasu jest nie za dobry kiedy to to był Giga teraz eh nie polecam, i ten Bios jakiś brzydki nie można go przyrównać do UEFI u np: ASRocka który wymiata płytami ostatnio.
 • avatar
  Zgodzę się zę postęp musi być , ale czy zawsze musi się on wiązać z większą kontrolą nad tym co robi użytkownik i tym co ma wybrać przy kupnie ? Jak dla mnie powinna być furtka korzystania ze standardowego biosu zamiast uefi , i wszyscy byli by szczęśliwi ( producenci bo wprowadzili coś nowego i mają chwyt marketingowy i starzy wyjadacze że się ich do niczego nie przymusza )
 • avatar
  Witam, syf kiła i mogiła, popieram wypowiedzi poprzedników, BIOS czyli Basic Input Output System, powinien taki być jak nazwa wskazuje i rzeczywiście ma być basic, czyli jak był do tej pory, działający na każdym sprzęcie, monitorze i klawiaturze i finał, kolorowe wodotryski po co? będę kiedyś robił upgrade bios, to bedzie wydawany na CD lub dvd, hi hi, no i DRM bedzie działać tak jak certyfikaty w symbianie, będzie sprawdzało czy instalujesz pirata czy legal, no i dostęp z zewnątrz do uefi przez sieć, i w przyszłości wirusy, ehh szkoda gadać...
 • avatar
  more intuitive ... buhahahah

  co może być bardziej intuicyjne od starego biosu
  którego każdy zna

  :)
 • avatar
  To tylko potwqiedza moje przypuszczenia

  rynek jest już tak nasycony nowinkami
  że wymyślaja takie bzdury ... teraz tylko wmówic ludziom że tego im trzeba i mają znowu wzrost sprzedaży

  masakra

  chyba się spowrotem przerzucę na ... Atari
  :)
 • avatar
  I po grzyba to komu?
 • avatar
  Tekst chyba tłumaczony w translatorze:
  "LGA 2011 oferować będą UEFI. Na uwagę zasługuje jednak fakt, iż nowy interfejs - 3D BIOS – oferować będzie zdecydowanie ciekawszy od konkurencyjnych rozwiązań innych producentów."
 • avatar
  Fajny ten bios. Gdyby był w płytach dostępnych dla szerszego grona, a nie tylko dla wybrańców z grubym portfelem.
 • avatar
  Ja pierdziele płaczecie jak by LGA 2011 obsługiwało 128mb ramu i procki 1,2GB. Ludzie to jest płyta obsługująca 64GB ramu z częstotliwością 2133MHz. Konfiguracje sprzętowe na takiej płycie naprawde będą miały gęboko w zadzie czy bios będzie w 3d czy wyświetlany holograficznie czy ku... telepatycznie.