Foto

Gigapanorama Manhattanu ze szczytu 1 World Trade Center

przeczytasz w 1 min.

Dzięki współpracy zespołu Gigapan, czasopisma Time i nieocenionej pomocy sprzętu Canona, powstał ten widok na Nowy Jork.

Gdy w 2001 roku w wyniku ataku terrorystycznego runęły bliźniacze wieże World Trade Center, technologia cyfrowa nie pozwalała jeszcze na łatwe wykonywanie gigapanoram. Teoretycznie zrobienie takiego zdjęcia byłoby możliwe, ale czas poświęcony na jego obróbkę, nie uwzględniając już kompletnie niekomfortowego podglądu w znacznie wolniejszym niż dziś internecie, czyniłby takie przedsięwzięcie niepraktycznym. Dwanaście lat później, jesienią 2013 roku na szczyt 1 World Trade Center (powiedzmy, że prawie na szczyt), które stoi tuż obok miesca po wieżach WTC, wdrapała się ekipa Gigapan i za pomocą aparatu Canon EOS 5D Mark II, obiektywu 100 mm i specjalnego wysięgnika, w ciągu 5 godzin wykonała 567 zdjęć, które złożono w gigapanoramę Nowego Jorku i okolic.

Głównym motywem na zdjęciu jest oczywiście Manhattan i okolice 1 WTC. Rozdzielczość zdjęcia jest jednak na tyle duża, że możemy zerknąć w stronę 34 ulicy, a także poza zatokę do New Jersey i na Brooklyn. Rozdzielczość zdjęcia nie jest rekordowa, ale lokalizacja, z której zostało wykonane, wyjątkowa. Gigapanorama udostępniona jest na stronie Time.com. Po kliknięciu na link należy przewinąć widok strony w dół, aż zobaczymy ramkę panoramy.

Każde zdjęcie ma swoją historię. Również ten majestatyczny widok na Nowy Jork i okolice. Jego wykonanie wymagało nie tylko przygotowań sprzętu, ale także uzyskania przez Time zgody od firmy zarządzającej budynkiem 1 World Trade Center na dostęp do nie ukończonej jeszcze iglicy. Aparat umieszczono tuż przy jej wierzchołku na wysokości około 540 metrów.

Źródło: Time

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Snake73
  3
  Proponuję odwiedzić Harlem. Szybko przejdzie Ci ten zachwyt Ameryką.
  • avatar
   Clover
   0
   Coś pięknego
   • avatar
    MarK777
    0
    Kawał dobrej roboty
    • avatar
     ste-fan
     -2
     Zapraszam na www.fb.com/miastozwiezowca gdzie publikuje panoramy Bydgoszczy robione telefonem komórkowym !

     www.miastozwiezowca.pl
     • avatar
      Detrioux
      -2
      Jakby Polska nie miała wojen i ogromnych strat też byśmy mieli takie Metropolia nie licząc że Polska to jeden z najszybciej rozwijających się krajów w Europie.
      Ehh być w Ameryce to marzenia.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       najs
       • avatar
        Varso
        0
        nie bangla
        • avatar
         Rebal
         0
         Zdjęcia w wyśmienitej jakości jak na widok z lotu ptoka :D, szkoda że nie ma takich dokładności jak w google earth, jednak i tak wole przeglądać miasta za pośrednictwem drugiej opcji bo jest bardziej wszechstronne i funkcjonalne.
         Przynajmniej moge zrobić zbliżenie do dowolnego szczegółu w mieście a ta panorama pozwala nawet mniej niż kończy się widnokrąg.
         • avatar
          ste-fan
          0
          Zapraszam na
          www.fb.com/miastozwiezowca
          gdzie publikuje panoramy Bydgoszczy robione telefonem komórkowym !

          www.miastozwiezowca.pl