• benchmark.pl
 • Foto
 • Gigapikselowe zdjęcia pomocne w diagnozowaniu czerniaka złośliwego
Foto

Gigapikselowe zdjęcia pomocne w diagnozowaniu czerniaka złośliwego

przeczytasz w 1 min.

W walce z rakiem bardzo istotnym etapem jest moment wykrycia choroby. Im wcześniej tym lepiej, tym większe szanse na skuteczną kurację.

Kamera do wykrywania raka

Pamiętacie informację o projekcie AWARE-2 sprzed dwóch lat. Jesli tak to nowy pomysł pracowników uniwersytetu Duke nie będzie dla was zaskoczeniem. Opracowali oni sporych rozmiarów kamerę, która jest w stanie wykonywać zdjęcia o rozdzielczości co najmniej jednegu gigapiksela. Dla zmniejszenia dystorsji i abberacji jakie powstają w obrazie, zwłaszcza na jego krawędziach, w kamerze zastsowano 34 niewielkie kamery rozmieszczone na powierzchni sferycznej. Podobnie jak proponowano to w przypadku AWARE-2. Najciekawsza jest jednak nie rozdzielczość, a cel jaki przyświecał naukowcom. Jest nim profilaktyka i zapobieganie rakowi skóry wywoływanemu przez czerniaka złośliwego.

Wysokiej rozdzielczości zdjęcia pomogą lekarzom na dokładną analizę powierzchni skóry pacjenta na co w przypadku pobieżnego badania w trakcie krótkiej wizyta zwykle nie ma czasu. Poza tym oko ludzkie może być oszukane, a algorytmy komputerowe, o ile dobrze przygotowane, nie przeoczą raczej niczego. Dzięki takim zdjęciom możliwe będzie wykrywanie czerniaka złośliwego już we wczesnym stadium co znacząco zwiększa szanse na wyleczenie.

Zdjęcie skóra wysoka rozdzielczość
Przewagą nowej kamery nad stosowanymi obecnie dermatoskopami (cyfrowe lupy do obserwacji fragmentów ciała w wysokiej rozdzielczości) jest możliwość natychmiastowego wykonania zdjęcia całego pacjenta, a nie tylko pojedynczych zmian skórnych.

Kamerę czekają teraz testy kliniczne, które pomogą ocenić jej faktyczną przydatność w leczeniu i zapobieganiu rakowi skóry. Jedną z osób odpowiedzialnych za realizację projektu jest Daniel Marks, ekspert od fotografii ultrawysokiej rozdzielczości.

Źródło: Duke Univeristy

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Balrogos
  0
  No bedzie widac kto sie nie domyl :) wagry itp
  • avatar
   Konto usunięte
   -3
   Rak jest całkowicie uleczalną chorobą! Witamina B17 o to prawdziwe lekarstwo na raka!

   https://www.youtube.com/watch?v=XFs9iYKEPFw
   • avatar
    ste-fan
    0
    fotka o wymiarach ~23760x42240 ciekawe kiedy zrobimy taką smartfonem ?