Telewizory

Google chce na dobre zagościć w salonach - nadchodzi Android TV

przeczytasz w 2 min.

Drugie podejście giganta z Mountain View.

Android TV

Firma Google próbowała już zająć ważne miejsce w naszych salonach – to za sprawą jej Google TV, platformy zwiększającej moc i rozszerzającej funkcjonalność telewizorów. Pomimo rozgłosu rozwiązanie nie spotkało się ze specjalnie dużym zainteresowaniem. Wygląda na to, że gigant z Mountain View się jednak nie poddaje. 

Według dokumentów, w posiadaniu których znalazł się serwis The Verge firma Google planuje drugie podejście, w postaci platformy Android TV. „Ale to już było”? No właśnie niekoniecznie, bo choć Google TV także było oparte na systemie Android, to w odróżnieniu od niego nowe dzieło nie ma na celu przemienia naszego telewizora w coś w stylu większego, mocniejszego smartfona. 

„Android TV jest platformą rozrywkową, interfejsem, a nie dodatkową mocą obliczeniową” – tłumaczy Google. – „Celem jest ułatwienie wyszukiwania i korzystania z funkcji”. Całość ma być bardzo wydajna i intuicyjna.

Android TV wyszukiwarka

Nowa wizja Google jest zatem mniej ambitna, ale też łatwiejsza do zrozumienia. Firma podobno już teraz rozpoczyna rozmowy z programistami, których wynikiem mają być proste aplikacje telewizyjne dostosowane do Android TV.

Interfejs platformy Android TV będzie się koncentrował wokół trzech podstawowych kart reprezentujących filmy i programy TV, aplikacje oraz gry. Sterowanie i zasada działania ma być bardziej intuicyjna niż ma to miejsce w konkurencyjnych produktach, ale podstawy pozostaną niezmienione.

Android TV filmy

Według przecieków The Verge platforma Android TV  obsługiwać będzie także powiadomienia i polecenia głosowe – choć częstotliwość występowania tych pierwszych ma być bardzo ograniczona. 

Co ma być w takim przypadku największą zaletą Android TV? Funkcjonalność i uniwersalność. Kompatybilność telewizora z szeroką biblioteką Google Play zapewnić ma między innymi możliwość rozpoczęcia oglądania materiału na telewizorze, a następnie kontynuowanie na smartfonie czy też tablecie.

Android TV aplikacje

„Dostęp do treści powinien być prosty i magiczny” – możemy przeczytać w jednym z dokumentów. Zgodnie z zawartymi w nim informacjami dotarcie do interesującego nas miejsca w żadnym przypadku nie powinno nam zająć więcej niż trzy kliknięcia lub gesty. 

Firma stawia na prostotę i zapowiada – „Android TV to Android, tyle tylko że zoptymalizowany do salonu i ekranu telewizora”. Google obdziera więc platformę z niepotrzebnych funkcji, takich jak połączenia, kamery, obsługa ekranu dotykowego czy NFC. Wszystko działać ma sprawnie i jak najmniej uciążliwie dla użytkownika.

Android TV gry

Czy Android TV ma szanse na sukces? Niestety trudno jest odpowiedzieć w tej chwili na to pytanie. Na razie musimy poczekać na oficjalne informacje i szczegóły. Cóż, coś jednak z tego może być.

Źródło: The Verge, TechCrunch

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  mike278
  3
  Magiczny dostep do tresci? Znaczy abrakadabra w kolorze zielonym?
  • avatar
   Konto usunięte
   1
   czyżby na przed ostatniej focie było coś przypominające kafelki :D
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    LOL
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     W dupe z goglami i androidem
     Wszedzie daja to gowno, nawet nie ma mozliwosci wyboru czegos innego.
     • avatar
      marcin_kg
      -1
      Czyli nadchodzą mulące telewizory podczas oglądania Klanu w HD :)
      • avatar
       zielony888
       0
       Philips też wstawia Androida do swoich telewizorów, nie porzuca przy okazji swojego dawnego SmartTV. Też będzie można ściągać aplikacje z Google Play i to nawet gry. Jestem ciekaw jak to się wszystko potoczy, ale raczej obu firmom uda się przekonać widzów do androida w kolejnym urządzeniu.
       • avatar
        COD418
        0
        Przecież android jest chyba w każdym TV kiedyś się bawiłem moim Sony Bravia W8 55 i tam znalazłem w ustawieniach opcje pokazania licencji open source dostałem typowy ekran ładowania jak w andku
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Kiedy Google zrobi kibel z Androidem? Aż dziw bierze, że jeszcze nie są zainteresowani konsystencja i składem ludzkiego stolca...

         • avatar
          plewcio
          0
          Google chce zagościć, a windows idzie o krok dalej...
          https://www.youtube.com/watch?v=qv5Kfj-vjpc