Systemy operacyjne

Google Chrome OS - do pobrania!

przeczytasz w 1 min.

Mimo, iż do premiery długo zapowiadanego systemu operacyjnego Chrome OS, pozostało jeszcze dużo czasu, to nie przeszkodziło to jednemu z zapaleńców na skompilowanie kodu źródłowego systemu.

Jak zapewne domyślacie się, Chrome OS jest otwartym systemem dlatego, nikogo nie dziwi fakt udostępnienia przez twórców jego kodu źródłowego. Kod udostępniono podczas czwartkowej prezentacji systemu.


 

System stworzony przez Google, raczej nie zdobędzie od razu dominującej pozycji na rynku systemów operacyjnych. Jednak mimo to może stanowić ciekawą alternatywę, dla systemów instalowanych w urządzeniach przenośnych tj. netbooki czy notebooki.

Wszystko to dzięki udostępnieniu systemu na bazie otwartego oprogramowania tzw. "open source" oraz powszechnej deklaracji pomocy w rozwoju systemu, przez producentów  różnego oprogramowania. System do działania wykorzystuje cały szereg aplikacji internetowych Google np. Picasa, Chrome czy Gmail.

Wracając jednak do tematu udanej kompilacji kodu źródłowego, której dokonał Jon Ursenbach. Po kompilacji, inżynierowi udało się uruchomić system na wirtualnej maszynie (VirtualBox) .

Warto dodać, że system nie jest jeszcze w 100% sprawny. Mimo to, cieszy fakt udanej próby kompilacji jego kodu i uruchomienia. Dzięki temu wiele osób już teraz, na rok przed jego premierą, może zobaczyć system w akcji i przetestować go na własnym komputerze.

Źródło: Tom's Hardware / gdgt.com

  

 

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Ja tego na pewno nie pobiorę ale czekam na opinie użytkowników Google Chrome OS. Jestem ciekaw cóż to jest za system operacyjny.
  • avatar
   sevae
   0
   Nowa dystrybucja linuxa? I tak nie pobije ubuntu, fedory i innych jeżeli nie zaprezentuje zgodności z windows :P
   • avatar
    zielarz
    0
    ciekawe jak szybko się bootuje..
    • avatar
     falcon386
     0
     Po pierwsze prawidlowa nazwa brzmi Chromium OS (http://www.chromium.org/chromium-os)
     Po drugie nie trzeba byc zadnym zapalencem zeby skompilowac system ze zrodel (wystarczy ubuntu najlepiej 9.10 32bit zrodla chromium i wykonac instrukcje ze strony projektu calosc zajmuje ok 2godzin w zaleznosci od szybkosci komputera na ktorym sie dbywa kompilacja)potem mozna zainstalowac system na dysku twardym, pendrivie lub stworzyc obraz wirtualnej maszyny
     Po trzecie gOS ktorego zdjecie umiesciles Ty(lub redaktor)nie ma nic wspolnego z chromium
     Po czwarte system ten jest tylko przegladarka internetowa i wszystkie zadania w nim wykonywane sa za pomoca aplikacji webowych, bootuje sie niezwykle szybko (na eeepc1005ha 14sek z pendriva)
     Na koniec tylko dodam ze czasem warto poszukac troche informacji zanim sie cos napisze. Pozdrawiam
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Ja tam pobiorę i zobaczę co za cudo wujka google ;)