Oprogramowanie

Google Chrome OS: Linus Torvalds zwolennikiem tego systemu operacyjnego

przeczytasz w 2 min.

Co podoba się Torvaldsowi?

Linus Torvalds, twórca jądra Linuksa przyzwyczaił nas do częstego krytykowania koncepcji rozwoju Linuksowych systemów operacyjnych i środowisk graficznych m.in. GNOME 3. Teraz jednak postanowił pochwalić system Google Chrome OS.

Ostatnio Torvads nie krył swojej niechęci do nowgo środowiska graficznego GNOME 3 ,które jego zdaniem jest mało intuicyjne i toporne. Do tej pory korzystając z Gnome2 postanowił porzucić Gnome na rzecz środowiska Xfce.

Wcześniej pracował na KDE 3.X, jednak wraz z wydaniem serii 4.X, skrytykował ją i przeniósł się właśnie na klasyczne panele Gnome. W ostatnich latach nie szczędził słów krytyki dla systemu Ubuntu i polityki jego twórców z fundacji Canonical.

Linus Torvald twórca jądra linux google chrome os chromium os interfejs aura ui
Linus Torvalds twórca jądra Linux

Linus miał okazje przez jakiś czas pracować na deweloperskiej dwudziestej odsłonie linuksowego systemu Google Chrome OS, wyposażonej już w nowy interfejs Aura UI. Interfejs w odróżnieniu od poprzednich wersji, znacząco upodabnia system do innych klasycznych "pulpitów".

google chrome os chromium os nowy new interfejs interface aura ui wygląd screen pulpit desktop

Zdaniem Torvaldsa nowy interfejs jest dobry. -"Nie bawiłem się tym dobrze, ale jako desktop naprawdę nie wygląda to tak źle. Mógłbym wymienić gorsze desktopy, to byłoby oczywiście GNOME 3X".

Dostrzega on jednak wady tego rozwiązania, czyniąc jednakże aluzje i uszczypliwości względem GNOME 3, twierdząc, że od laptopa oczekuje mobilności i umożliwienia wykonania pracy, niezależnie od miejsca pobytu, co dyskwalifikuje Chromebooki jako laptopy.

google chrome os chromium os nowy interfejs aura wygląd menu programów launchpad

Mimo wszystko wyraził przekonanie, ze hybrydowy Linux od Google może dla innych osób okazać się strzałem w dziesiątkę, tak samo jak praca na aplikacjach i usługach w chmurze - on co prawda nie wyobraża sobie takiej opcji dla siebie.

chrome os chromium os nowy interfejs wygląd przeglądarki chrome

Linusowi spodobała się jednak koncepcja systemu jako desktopu i zastosowania interfejsu Aura UI. -"Nowy interfejs Aura pozwala na działanie w tradycyjnym menadżerze okien oraz takim nieco ograniczonym, gdzie aplikacje zajmują cały ekran".

chrome os wygląd przeglądarki chrome google wyszukiwarka

Podsumowując Torvalds jest zaskoczony nowym interfejsem w systemie Chrome OS i wierzy, że jego rozwój w najbliższym czasie pokaże jego potencjał. -"Byłem mile zaskoczony nowym interfejsem - wydaje się zmierzać w dobrym kierunku. Daj mu kilka lat i lepszy sprzęt, a zobaczysz co się stanie".

google chrome os chromium os wygląd interfejs aura ui

A wam jak podoba się nowy interfejs Chrome OS?
 

Więcej o Google Chrome OS (Chromium OS):

Źródło: ZDnet 

Komentarze

33
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  3
  Pierwsze słowa newsa, i: "Linuks Torvalds".... Znowu się popisaliście ... Czy tam u was ktoś czyta te teksty przed publikacją???
  • avatar
   sacoridian
   1
   ten OS zdałby się bardzo dobrze na tabletach. A wy jak sądzicie ?
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Stabilność, możliwość dostosowania do dowolnych potrzeb, praktycznie wolność od szkodliwego oprogramowania, szybszy i nieograniczony rozwój, wsparcie gigantycznej społeczności, wielki wybór dystrybucji. Do użytku domowego jest dobry, nie tylko warto go pakować do urządzeń mobilnych, super-komputerów, czy serwerów, można na nim normalnie grać w gry z Windowsa za pomocą Wine, przy okazji polepszając wydajność wielu tytułów.

    No i otwarte źródła to oczywiście, że nie zaleta. Niby po co jakiś programista mógł udoskonalić kod na swój pomysł, tak, żeby coś było lepsze. Głupota.
    • avatar
     Konto usunięte
     -6
     geek bredzi gdyby lichynux byl dobry to chetniej pakowaliby swoja kase inne koncerny a google to moze i wtopic.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      W ostatnich lach nie szczędził słów

      Nie powinno byc latach?
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       @Morgi, specjalnie się zalogowałem żeby dać Ci -. Jeżeli się nie ma o systemach pojęcia to się lepiej nie odzywać. Linux jest moim zdaniem jednym z najlepszych systemów operacyjnych jakie kiedykolwiek powstały. Nie mówię tutaj o gamingowym/benchmarkowym systemie tylko o intuicyjnym, oczekującym trochę wiedzy od użytkownika i szybko działającym systemie, a najważniejsze DARMOWYM. Nic nigdy nie stoi na przeszkodzie, żeby mieć na jednym komputerze 2 systemów.
       • avatar
        majum
        0
        jeszcze kilka lat i zamiast nosić komputery będziemy logować do systemów w "chmurach"
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         wygląda ładnie i czytelnie, ciekawy jestem jak działa.
         • avatar
          Kuciapa
          0
          A skad pobrac i jak zainstalowac tego linuksa ?