Ciekawostki

Google Earth zaprasza na podróż w czasie

przeczytasz w 1 min.

Google Earth zyskało nową funkcję, która pozwala użytkownikom sprawdzić, jak wyglądał świat setki lat temu.

Google Earth oferuje spojrzenie na historyczne mapy

Obecnie bez problemu możemy wirtualnie „zwiedzić" niemalże wszystkie miejsca na świecie, dzięki takim aplikacjom mapowym, jak Google Maps. Platforma ta nie oferuje spojrzenia w dawny wygląd różnych miast i nic dziwnego, gdyż nie taka jest jej rola. Taką funkcję jednak znajdziemy w Google Earth - narzędzie zyskało ostatnio nową opcję, która pozwala sprawdzić, jak prezentowały się różne miejsca z całego świata setki lat temu.

Google Earth historyczne mapy

W aplikacji pojawił się dostęp do historycznych map różnych lokalizacji. Znajdziemy dzięki temu nie tylko mapę całego świata z 1587 roku, ale także państw i miast. Możemy spojrzeć między innymi, jak wyglądała Portugalia w 1780 r., Londyn w 1843 r. czy Poznań w 1844 r. Zebrane mapy pochodzą z okresu od 1550 do 1950 roku.

Mapa Poznania - Google Earth

Katalog jest dostępny dzięki zdigitalizowanemu archiwum, które opracował David Rumsey, prezes Stowarzyszenia Kartograficznego. Instytucja ta już od 1980 roku powiększa swoją kolekcję, dzięki czemu znajduje się w niej już ponad 150 tys. map historycznych. Można je oglądać na Uniwersytecie Stanforda lub na stronie internetowej Davida Rumseya.

Źródło: Google Earth, davidrumsey.com

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  mgkiler
  5
  Chciałbym zobaczyć kiedyś animację pokazującą jak wyglądały odkrycia geograficzne na przestrzeni lat na naszej kuli Ziemskiej. Czyli np aby mapa się rysowała i pokazywała datę. Zna ktoś coś takiego?
  • avatar
   bankaigoku
   3
   Takie ciekawostki to ja lubię. Polecam punkty na mapie, które pokazują cały glob ziemski na rok: 1587, 1790, 1792, 1812. Niesamowite jak zmieniono sobie wyobrażenie rzutu na niektóre lądy.
   • avatar
    PerfectDAY
    2
    Ciekawa funkcja.