Internet

Australia zmusi Google i Facebooka do płacenia za treści

przeczytasz w 1 min.

Australia postanowiła zmusić internetowych gigantów do płacenia za treści informacyjne umieszczane na ich platformach.

Google i Facebook zapłacą mediom

Australijski rząd opublikował nowy projekt przepisów, które mogą zmusić wielkie firmy do przyjęcia nowych zasad dotyczących dystrybucji informacji. Jeżeli pomysł wejdzie w życie, Google i Facebook będą płacić za umieszczane na ich platformach treści. Otrzymają trzy miesiące na porozumienie się z wydawcami mediów w tej sprawie. Jeżeli w tym czasie nie uzgodnią warunków współpracy, zostaną powołani arbitrzy, którzy podejmą wiążące decyzje.

Proponowane przepisy obejmują także kwestie dostępu do danych użytkowników oraz przejrzystość algorytmów, które odpowiadają za prezentowanie treści oraz pozycjonowanie.

Naruszenia mają skutkować karami finansowymi, które mogą wynosić nawet 10% rocznych obrotów danej platformy. Przewidziana jest również grzywna opiewająca na około 7,2 miliona dolarów (czyli 10 milionów dolarów australijskich).

Przełomowe przepisy w Australii

Do 28 sierpnia projekt będzie podlegał konsultacjom społecznym. Potem trafi do parlamentu.

Google i Facebook będą pierwszymi firmami, których dotyczą proponowane przepisy. Jednak potem może przyjść czas na kolejne platformy.

Australijski minister skarbu Josh Frydenberg wyjaśnił, że zmiany będą miały istotny wpływ na przyszłość australijskich mediów i zapewnią godziwe wynagrodzenie za treści informacyjne.

„Chodzi o uczciwy układ dla australijskich firm medialnych, chodzi o zapewnienie zwiększonej konkurencji, ochrony konsumentów i zrównoważonego krajobrazu medialnego” – powiedział Frydenberg.

Natomiast dyrektor Google w Australii i Nowej Zelandii przekazał, że firma jest zawiedziona proponowanymi regulacjami. Twierdzi, że mogą stanowić utrudnienie w rozwoju gospodarki cyfrowej oraz znacząco wpłynąć na inwestycje i usługi świadczone Australijczykom.

Źródło: businessinsider

Warto zobaczyć również:

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  BariGT
  5
  Kiedys rzad Niemiec chciał Googlarke przymusic do płacenia za linki do tresci to oni im pokazali fakacza i zamknęła lokalne Google News. Wydawcy wrócili z płaczem i obiecali, że wiecej nie będą XD XD.
  http://di.com.pl/google-obciela-wydawcom-ruch-i-axel-springer-juz-dal-za-wygrana-50934
  • avatar
   StayOnlyCool
   1
   No i cyk kolejny podatek od niczego do wszystkiego.
   • avatar
    studionti
    -1
    Skończy się promocja Gazety Sorosa za darmo?
    • avatar
     Dariosex
     -10
     I bardzo dobrze. Mi sie marzy rownosc majatkowa czyli zeby wszyscy ludzie swiata zarabiali po rowno tyle samo. Ale zeby to zrobic trzeba bogaczom zabierac ich pieniadze i w ten sposob wyrownywac place. Latwe i proste do zrobiebienia ale trzeba chciec i musimy glosowac na politykow domagajacych sie rownosci majatkowej.
     • avatar
      piomiq
      0
      Nie no przecież Australia to tak wielki rynek, że Google i Facebook natychmiast się ugną i zaczną płacić.
      Spójrzmy ile ma mieszkańców.... 25 mln. Ojj to troszkę mniej niż Niemcy, które też chciały by Google płaciło i jak to się skończyło to wszyscy wiemy.