Internet

Google Mlab - dowiedz się więcej o swoim łączu internetowym

przeczytasz w 1 min.

M-LabFirma Google wraz z konsorcjum PlanetLab, udostępniła zestaw narzędzi, które pomogą sprawdzić stan naszego łącza internetowego. Z ich pomocą sprawdzimy czy nasz dostawca internetu nie blokuje nam niektórych usług.
Measurement Lab (M-Lab) to otwarta platforma, z pomocą której możemy nie tylko mierzyć szybkość łącza, czy diagnozować problemy, ale także sprawdzać, czy dostawca Internetu nie blokuje usług jak P2P, czy też nie wyznacza priorytetów dla połączeń konkretnego rodzaju.

Wśród narzędzi, M-Lab znajdziemy m.in. program Glasnost, stworzony przez Max Planck Institute, który sprawdzi czy nasz ISP nie blokuje lub w jakimiś stopniu nie ogranicza dostępu do P2P. Co ciekawe to właśnie ta aplikacja ujawniła, że amerykańscy operatorzy internetowi Comcast i Cox aktywnie zmniejszali transfer klientów, korzystających z BitTorrent.

Dostępnych jest wiele narzędzi do sprawdzania parametrów łącza internetowego, ale inicjatywa Google jest o tyle ciekawa, że skupia je wszystkie w jednym miejscu i jak pokazuje przykład programu Glasnost są to programy niezwykle dokładne. Platforma Measurement Lab aktualnie znajduje się w fazie beta i nie wszystkie z zapowiadanych narzędzi są dostępne.

W ramach projektu M-Lab, Google w ciągu pierwszych miesięcy 2009 roku dostarczy badaczom 36 serwerów w 12 lokalizacjach w Europie i Stanach Zjednoczonych. Pozyskane za ich pomocą dane będą publicznie dostępne, a gigant z Mountain View liczy, że wszystko to doprowadzi do powstania społeczności, która będzie czuwać nad neutralnością Internetu.

Chętni do przetestowania swojego łącza znajdą odpowiednie narzędzia na stronie Measurement Lab.

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  0
  A jeśli dostawca netu blokuje też dostęp do http://www.measurementlab.net/ ? ;) Chyba że ich serwer jest właśnie oblegany
  • avatar
   Otheim
   0
   U mojej koleżanki dostawca coś kręci z netem. Podesłałem jej tą stronkę niech sobie sprawdzi. :)