Oprogramowanie

Google nabywa kolejne patenty od IBM - zbroi się i chroni partnerów

przeczytasz w 2 min.

Ostatnie zawirowania wokół mobilnego, otwartego systemu operacyjnego Google Android, nie pozwalają wyszukiwarkowemu gigantowi na odpoczynek. Dlatego firma Google w obawie przed kolejnymi zakusami Apple i Microsoftu postanowiła dokonać zbrojeń, a tym samym zakupiła pokaźną liczbę patentów od firmy IBM.

Wspomniana transakcja została zawarta w zeszłym miesiącu, lecz dopiero teraz amerykański urząd patentowy (U.S. Patent and Trademark Office) przekazał tą informację opinii publicznej. W dniu wczorajszym wspomniana informacja została również oficjalnie potwierdzona przez Google. Firma ogłosiła, iż nabyła 1023 patenty IBM'a. Niestety nie ujawniono kwoty za jaką gigant z Mountain View stał się posiadaczem kolejnej puli patentów. Tak, kolejnej, gdyż w lipcu firma Google kupiła 1030 patentów również od IBM'a. Natomiast w kolejce wciąż czeka aż 17 tysięcy patentów przejmowanej Motoroli.

Co ciekawe z dotychczasowych informacji możemy sądzić, iż Google ma zamiar wykorzystać zgromadzone patenty do obrony przez zakusami Apple i Microsoftu którzy najchętniej pozbyli by się z rynku mobilnego Androida. Google zamierza również bronić swoich partnerów, którzy we własnych urządzeniach stosują systemy Android. Mowa tutaj o firmach Samsung oraz HTC które borykają się również z pozwami patentowymi firmy z "nadgryzionym jabłuszkiem". Niedawno firma z Mountain View przekazała HTC, dziewięć patentów, które prawnicy wykorzystali już w sądzie do obrony przed Apple.

troll patentowy
Niestety firma Apple z coraz bardziej jest postrzegana jako troll patentowy (obr. toddmoore) 

Działania Google zostały spowodowane roszczeniami Microsoftu dotyczącymi złamanych rzekomo patentów w Androidzie oraz wieloma pozwami Apple przeciw HTC oraz Samsungowi. Przypomnijmy, iż firma Samsung przegrała ostatnio proces w Niemczech, na skutek którego sprzedaż tabletu Galaxy Tab w tym kraju została wstrzymana. Ponadto kolejne procesy toczą się już Holandii i Australii, a także Francji, gdzie dla odmiany Samsung złożył pozew przeciwko Apple. W Wielkiej Brytanii zaś firma Apple zdecydowała się pozwać HTC.

Mimo wszystko w ostatnim czasie działania Apple robią się nico irytujące, gdyż firma zdecydowała się nawet pozwać firmę Fangguo Food - produkującą żywność o wykorzystanie w swoim logo "listka" - rzekomo wzorowanego na tym od Apple.

logo firmy Fabgguo Food i Apple
Logo Fangguo Food i Apple (obr. ubergizmo)


Jak zakończą się wspomniane batalie patentowe? Tego z pewnością w najbliższym czasie się nie dowiemy. Wiadomo jednak, iż nie przynoszą one korzyści zarówno rynkowi jak i użytkownikom.  


Więcej o firmie Google i jej produktach:

Źródło: Thinq, Engadged, Bloomberg, Santyago

Komentarze

36
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  DustEater
  0
  Apple = idioci
  • avatar
   Dragonik
   0
   Czy w Apple naprawdę siedzą idioci którzy tylko patrzą jak by typu pozwać inne firmy o jakieś pierdoły. T o tak jakby fiat pozwał forda o to żę ford ma pierwszą literkę F
   • avatar
    adivxv5
    0
    Apple kiedyś wykradło nieopatentowany pomysł przez pewnego użytkowania ciekawy program, a sami pozywają do sądów żałosna ta firemka.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Ja nie moge pojąć jednego jak można patentować rzczy które ludzie robią intuicyjnie, na przykład przekładanie zdjęć znane nam z Iphone. Czy ktoś czytał instrukcje jak to sie robi? Nie od razu każdy wiedział, więc jest to rzeczą intuicyjną i moim zdaniem nie powinno sie dawać patentów na takie pierdoły...
     • avatar
      Jakub Kralka
      0
      Ale to logo Fangguo Food to nawet przypomina inne logo... tyle, że LG ;)
      • avatar
       romisz
       0
       hehe z tym listkiem to dobre:) mają jaja panowie z apple:) i racja to też mi jakoś w pierwszej chwili skojarzyło się z LG:)
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        teraz aby zrobic firmę trzeba logo szukać a alfabetach starożytnych kurde co za debile z tego apple
        • avatar
         sevae
         0
         Dla porównania, Notch (ten od minecraft) kiedy Bethesda pozwała go o użycie nazwy Scrolls dla gry (kojarzyć może się z Elder Scrolls) ten zaproponował, że rozstrzygną w pojedynku QuakeIII czy może grę nazwać Scrolls :)
         • avatar
          kerios83
          0
          " Niedawno firma z Mountain View przekazała HTC, dziewięć patentów, które prawnicy wykorzystali już w sądzie do obrony przez Apple."

          Nie powinno być - Niedawno firma z Mountain View przekazała HTC, dziewięć patentów, które prawnicy wykorzystali już w sądzie do obrony prze->D
          • avatar
           phillosoff
           0
           Restrykcyjne prawo patentowe jest tym co powstrzymuje ludzkość przed jeszcze szybszym rozwojem. Rozumiem ludzi, którzy chcą chronić dzieła swojego intelektu, ale nie można iopaść w przesadę i zacząć patentować wszystko. Doprowadza to np do sytuacji w której kraje biedne, np Ameryki Południowej musiały łamać patenty na leki generyczne przeciwko AIDS bo nie było ich stać na ich zakup. Zaczęły więc je produkować łamiąc prawo patentowe, by ratować swoich obywateli. Co ciekawe koszt miesięczny takiego leku u nich to kilka dolarów. W Europie koszt miesięczny to wiele tysięcy euro. Jasne, że firmy farmaceutyczne wydały krocie na badania, ale nie chciały dać prawa do produkcji bez opłat także leków starszych, już wycofanych generacji leków. Nie chciały także pozwolić na produkcję takich leków jak aspiryna. Tyle się mówi o pomocy dla Afryki i krajów trzeciego świata, ale korporacje nie przestały być pazerne, więc zamiast pozwolić tym krajom na produkcję tanich leków, by przestali umierać nadal pragną tylko zarobić.
           • avatar
            Vyzygota
            0
            "Mimo wszystko w ostatnim czasie działania Apple robią się nico irytujące,"

            Pamiętajcie że w Stanach istnieje prawo precedensu. Niby nie istotny pozew wygrany może mieć w późniejszym czasie dość duże znaczenie.
            • avatar
             wizdar
             0
             "Tak kolejnej, gdyż w lipcu firma Google kupiła..."

             coś mi tu przecinka brakuje po "Tak"
             • avatar
              Konto usunięte
              0
              W sumie gdyby nie google to bym pewnie musial kupic iphona ..bo co na symbianie jechac? Czy Windows CE :P
              • avatar
               Konto usunięte
               0
               Czyli google ma tylko z motoroli i ibm ponad 19000 patentów. Czy jesteście sobie w stanie wyobrazić 19000 rzeczy? Zakładając że ma wiele tysięcy innych patentów to dochodzę do wniosku że każda czynność, gest, kształt czy cokolwiek innego co może przyjść do głowy ma już patent i nie można tego używać. Istnieje wielkie prawdopodobieństwo że codziennie każdy z nas korzysta nieświadomie z np. gestu, ruchu nogi czy oczka a nawet koloru nie płacąc komuś kto to wynalazł. Jesteśmy bandą złodziei jak nic !!!
               • avatar
                Konto usunięte
                0
                bardzo dobrze ze firma google wspiera inne firmy jak htc w walce z trolempatentowym