Internet

Google nie daje Komisji Europejskiej za wygraną

przeczytasz w 1 min.

„To nie działania antykonkurencyjne, to postęp” – w taki sposób firma Google odpowiada na skargi Komisji Europejskiej pod jej adresem.

Google Shopping

„To nie działania antykonkurencyjne, to postęp” – w taki sposób firma Google odpowiada na skargi Komisji Europejskiej pod jej adresem. 

Biorąc pod uwagę wielkość i zakres działalności, zupełnie niezaskakujące jest to, że firma Google co chwilę jest pozywana, z czego najczęstsze zarzuty dotyczą rzekomych działań monopolistycznych. Taki gigant jest przecież bardzo łatwym celem. Firma Google zdecydowanie jednak nie zamierza dać za wygraną i rozpoczyna batalię z Komisją Europejską, która złożyła najgłośniejszy chyba pozew. 

W kwietniu Komisja Europejska zarzuciła firmie Google, że ta dopuszcza się działań antykonkurencyjnych. Pozwy były dwa. Jeden dotyczył uprzywilejowywania własnych wyników w wyszukiwarce. Drugi zaś zawierania niezgodnych z prawem umów z reklamodawcami i producentami. Do tej pory gigant nie odpowiadał, ale teraz uznał, że nadszedł już najwyższy czas.

Firma Google twierdzi, rzecz jasna, że jej działania nie są antykonkurencyjne, lecz wynikają po prostu z chęci dostarczania jak najlepiej dopasowanych wyników wyszukiwania. Wszystkie mechanizmy są ponoć opracowywane po dogłębnej analizie zachowań użytkowników. Takie wyniki, owszem, są korzystne dla niektórych dystrybutorów, ale są też najlepsze dla użytkowników. Niedostarczanie ich byłoby równoznaczne z obniżeniem jakości usługi. Przynajmniej według Google.

Na tym jednak nie koniec. Firma Google twierdzi, że oskarżenia Komisji Europejskiej są nie tylko nieprawdziwe, ale i bezpodstawne, bo oparte na analizach przeprowadzonych przez niezaznajomionych z tematem autorów. Przedstawiciele uważają, że algorytmy są sprawiedliwe i skutecznie oceniają po prostu jakość treści. Twierdzą też, że zupełnie pozbawione sensu byłoby promowanie na siłę konkurencyjnych rozwiązań we własnym produkcie. – „To jest niezgodne z prawdą, prawem i ekonomią”.

Źródło: SlashGear, Google

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  limera1n
  1
  UE jest jak taki imigrant. Przychodzi na cudze i jeszcze wymaga nie wiadomo co... Niech Google uczy tych socjalistycznych darmozjadów co to jest prawdziwy wolny rynek
  • avatar
   Xeinaemm
   0
   Wszędzie jest i będzie hierarchia dla pewnych stron,treści które są popularne lub rokują. PageRank będzie pokazywał to co jest najczęściej odwiedzane,polecane,linkowane itd. To tak jakby Apple pozwało Microsoft za to, że windows jest częściej wyświetlany w wyszukiwarce od IOS co jest chyba logiczne ogólnego monopolu systemów windows.
   • avatar
    miedzianek
    -2
    A od kiedy to jest NAKAZ promowania konkurencji?
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     za to bing świetnie pozycjonuje, przywłaszczając sobie dane z milionów instalacji win10.