Systemy operacyjne

Google OS dostanie wsparcie producentów

Grzegorz Kubera | Redaktor serwisu benchmark.pl
Autor: Grzegorz Kubera
15 komentarzy Dyskutuj z nami

Producenci sprzętu komputerowego będą opracowywać urządzenia wykorzystujące nadchodzący system operacyjny Google Chrome OS.

Wyszukiwarkowy gigant wyjawił, że współpracuje już z takimi firmami jak Asus, Acer, Freescale, HP, Lenovo i Toshiba. Każdy z wymienionych producentów opracowuje wraz z Google komputery, które mają działać pod kontrolą Chrome OS-u.


Google pracuje nad autorskim systemem operacyjnym (Fot. Benchmark.pl)

Google dodaje, że jego system operacyjny, przynajmniej na początku, będzie można znaleźć na niewielkich komputerach przenośnych - netbookach

Opierający się na przeglądarce internetowej system Chrome OS ma trafić na rynek w 2010 r.

Netbooki i Google

Pierwsze netbooki pracujące z systemem Chrome OS powinny zadebiutować pod koniec 2010 r. - informuje Google w wywiadzie dla BBC.

Według prognoz firmy analitycznej Gartner, sprzedaż netbooków w tym roku będzie o 80 proc. większa niż w 2008. Choć niewielkie i tanie komputery są coraz popularniejsze, ciągle stanowią tylko 8 proc. całego rynku komputerów.

System Chrome OS zostanie opracowany z myślą o współpracy z procesorami pochodzącymi przede wszystkim od Intela. Jednostki centralne Intela są stosowane w większości komputerów biurkowych, laptopów i netbooków.

Chrome OS ma także doskonale współpracować z procesorami ARM, które znajdziemy w większości telefonów komórkowych.

Co ważne, Texas Instruments i Qualcomm, które również opracowują urządzenia oparte na układach ARM, także zostali partnerami Google'a i projektu Chrome OS.

Google będzie nawet współpracować z Adobe. Oznacza to, że Chrome OS może w dużym stopniu wykorzystywać technologię Adobe Flash.

Jak widać, pozycja Google'a rośnie, a jego plany wobec systemu operacyjnego są bardzo poważne.

Źródło: Inf. własna, BBC.co.uk 

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  No to pięknie ;) microshit niech się boi ;D
 • avatar
  Konto usunięte
  Ito jest dobra droga Microsoft już mnie wkurza tą swoją Vistą;/
 • avatar
  deel77
  Jeżeli OS Googla będzie jak Chrom to nie wróżę przyszłości. Murowany gniot.
 • avatar
  Konto usunięte
  Na pewno to będzie coś pokroju Linuxa.Szybsze darmowe i lepsze
 • avatar
  Konto usunięte
  Fotka z newsa to wersja Pre-Alpha Chrome OS :D
 • avatar
  Konto usunięte
  Zabawny NEWS, szkoda że autor nie pokusił się o sprawdzenie wiarygodności informacji, tylko zerżnął info z innych serwisów ;(

  Z tego co się orientuje przedstawiciele firm Asus i HP zdementowali rzekomą współpracę, jak to określili "przyglądamy się rozwojowi systemu, ale nie planujemy narazie żadnych kroków celem wykorzystania OSu firmy Google",

  co ogólnie kłóci się z informacją z drugiego akapitu powyższego newsa "Każdy z wymienionych producentów opracowuje wraz z Google komputery, które mają działać pod kontrolą Chrome OS-u."

  : D
 • avatar
  Grzegorz Kubera
  Bardzo proszę nie stawiaj takich wyroków, kiedy nie masz pewności, ok? Autor nie zerżnął newsa z innych serwisów, bo źródłem było przede wszystkim brytyjskie BBC - jeśli ten serwis nie jest dla ciebie wiarygodny, to proponuję wrócić do lektury Pudelka, Kozaczka czy innego supermocnego źródła.

  Nie pisz mi proszę o sprawdzaniu wiarygodności informacji i rżnięciu newsów z innych źródeł, bo po prostu kłamiesz i mnie oczerniasz. A to ja świecę nazwiskiem przy newsie, nie ty.

  G.
 • avatar
  OPA009
  A co ze wsparciem dla procesorów AMD... :(
 • avatar
  Lightning
  Może kiedyś się na to przerzucę, ale narazie korzystam z "siódemki"
 • avatar
  Konto usunięte
  ciekawe jak bedzie z kompatybilnością oprogramowania