Nauka

Hawking: ludzkość zmierza do samozagłady

przeczytasz w 1 min.

Według brytyjskiego astrofizyka to postęp naukowy i technologiczny jest ojcem zagrożeń, które mogą skończyć się katastrofą.

Stephen Hawking

Ludzkość zmierza do samozagłady, a zagrożenie jest wynikiem jej własnych wytworów. Tak twierdzi prof. Stephen Hawking i wśród potencjalnych niebezpieczeństw wymienia między innymi wojnę nuklearną, globalne ocieplenie i genetycznie zmodyfikowane wirusy. Brytyjski astrofizyk uważa ponadto, że postępy naukowe i technologiczne będą tworzyć „nowe scenariusze, w których wszystko może pójść nie tak”.

„Chociaż prawdopodobieństwo katastrofy na Ziemi w danym roku może być dość niskie, z czasem stanie się coraz większe, a w ciągu następnych tysięcy lub dziesiątek tysięcy lat katastrofa będzie niemal pewna” – stwierdził Hawking. Dodał jednak, że jest szansa na to, by nie oznaczało to od razu końca ludzkości. Szansą tą jest według astrofizyka kolonizacja obcych planet.

„Do tego czasu powinniśmy rozprzestrzenić się w komosie, a więc katastrofa na Ziemi nie musi oznaczać końca ludzkiej rasy. W ciągu co najmniej stu najbliższych lat nie damy jednak rady stworzyć samowystarczalnych kolonii, dlatego też musimy w tym okresie pozostawać bardzo ostrożni”.

Jest jeszcze nadzieja

Czy to nie ironia, że osoba tak znacząca w świecie nauki twierdzi, że to właśnie postęp naukowy może być głównym źródłem zagrożeń w przyszłości? Już przy wcześniejszych okazjach Hawking zwracał jednak na to uwagę. Według Brytyjczyka już sama sztuczna inteligencja stanie się w przyszłości wystarczająco silna, by doprowadzić do wyginięcia rasy ludzkiej. Ale…

„Nie zamierzamy zaprzestawać robienia postępów albo zawracać. Musimy rozpoznawać zagrożenia i kontrolować je. Jestem optymistą i wierzę, że jesteśmy w stanie to robić”. Zapytany o rady dla młodych naukowców profesor odpowiedział: „Ważne jest, aby upewnić się, że dokonywany postęp to krok w dobrym kierunku. W demokratycznym społeczeństwie każdy musi mieć podstawową wiedzę na temat nauki, aby móc podejmować świadome decyzje dotyczące przyszłości”.

Źródło: BBC. Foto: Jaime Travezan (Facebook/StephenHawking)

Komentarze

24
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  mgkiler
  9
  Ważne zdanie:

  "W demokratycznym społeczeństwie każdy musi mieć podstawową wiedzę na temat nauki, aby móc podejmować świadome decyzje dotyczące przyszłości”.

  Niestety... pięknie by było gdyby tak było.

  • avatar
   Konto usunięte
   6
   Ciekawe jak on tą tablicę w tle zapisał :P
   • avatar
    loctor
    5
    To nie nauka czy postęp technologiczny zgubią ludzkość tylko chciwość i egoizm.
    • avatar
     Konto usunięte
     2
     "W demokratycznym społeczeństwie" ... wszędzie ta propaganda :-)
     • avatar
      Konto usunięte
      1
      Z całym szacunkiem do Hawkinga, ale przecież to jest "oczywista oczywistość" + mamy jeszcze wycinanie lasów deszczowych, niszczenie rafy koralowej, zanieczyszczanie środowiska (wycieki ropy, smog, wycieki chemikaliów itd.), eksploatacja zasobów naturalnych do potęgi i i jeszcze parę innych rzeczy. A i nie zapominajmy o broni jądrowej i innych niespodziankach, które są cały czas tworzone (np. broń biologiczna). :/
      • avatar
       Zero-Cool
       1
       Z Hawkinga taki prorok jak z tych ekonomistów przewidujących kryzysy gospodarcze w przeciągu kilkunastu-kilkudziesięciu lat.
       Inaczej mówiąc tak jak nie trzeba być geniuszem żeby przewidzieć że rynek w pewnym momencie nie wytrzyma danego trędu tak i nie trzeba być geniuszem że aktualny tryb życia cywilizowanych ludzi nie jest dobry, ale to na pewno nie doprowadzi do samozagłady, już prędzej bym powiedział jak bym żył jakieś 40 lat temu że grozi nam samozagłada jak na potęgę wszędzie detonowano bomby atomowe (a to że z dala od jakichkolwiek zbiorowisk ludzkich nie zmienia faktu że wiatr rozwiewał chmury radioaktywne na cały świat).
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Problem w tym, że za dużo nieodpowiedzialnych ludzi jest na świecie. Są to głównie prawicowcy, nacjonaliści, politycy z grupy przeciwdziałania ateizacji Polski, rodziny radia Maryja i tym podobne podejrzane indywidua, które są zainteresowane tym żeby wrzucić w ten już lekko kipiący kocioł emocji więcej broni i antagonizować ludzi na tle pochodzenia, koloru skóry i wyznania. Dlatego niniejszym postem chciałbym rozładować emocje.
        • avatar
         ygdersil
         -2
         No własnie "społeczeństwo demokaratyczne"

         Problem w tym ,że wszystkim rządzi lewactwo i wszystko zmierza do totalnej socjalnej komuny zwanej NWO
         • avatar
          tommmiuk
          0
          matko jedyna Hawkinga nie potrzeba do tego , żeby wiedzieć że ludzkość zmierza do samozagłady. Ludu mój ludu... :D