Ciekawostki

Robot Asimo odchodzi na emeryturę

przeczytasz w 1 min.

To, co udało się osiągnąć inżynierom odpowiedzialnym za rozwój tego humanoida, zostanie jednak wykorzystane w przyszłych projektach Hondy, nie tylko z sektora robotów.

Asimo to imponujący humanoid, który niemal do perfekcji opanował poruszanie się na dwóch nogach. Za jego rozwój odpowiada Honda, a właściwie odpowiadała, ponieważ robot nie doczeka się kolejnej wersji. Nie oznacza to jednak, że wszystko, czego udało się dokonać, pójdzie na śmietnik. Nic z tych rzeczy – nadszedł czas na kolejny etap.

Po raz ostatni Asimo doczekał się poważnej aktualizacji w 2014 roku. Humanoid o wzroście 8-latka zaczął wtedy zachwycać płynnością i tempem poruszania się (i swoimi członkami) – nie tylko po płaskiej powierzchni, ale też na przykład po schodach. Cóż jednak Hondzie po tym, skoro nie widziano dla niego żadnej komercyjnej przyszłości?

Asimo ręka

Właśnie z powodu braku możliwości przekształcenia prototypu w komercyjny produkt firma Honda zdecydowała się na uznanie projektu Asimo za zakończony. To, co udało się osiągnąć, zostanie wykorzystane teraz w innych projektach Japończyków, takich jak motocyklowy Riding Assist.

Technologia odpowiedzialna za utrzymywanie balansu może również znaleźć zastosowanie w urządzeniach dla osób starszych i cierpiących na zaburzenia ruchowe. Z kolei zwiastun tego, jaki będzie następny rozdział w sektorze robotów dla Hondy, widzieliśmy podczas CES 2018.

Takiego Asimo zapamiętamy…

Źródło: Engadget, Honda. Foto: Honda 

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    jarekzon
    -8
    Promujecie satanizm na swoim portalu ? Nie wiecie co ten robot pokazuje ?