Mobile

Huawei zaprezentował potężne procesory Kirin 990 i Kirin 990 5G

przeczytasz w 1 min.

Huawei już od dłuższego czasu stawia na autorskie procesory Kirin. Zgodnie z zapowiedziami, światło dzienne ujrzały właśnie układy Kirin 990 i Kirin 990 5G, których możliwości wyglądają imponująco.

Kirin 990 / Kirin 990 5G premiera

Obydwa procesory należy określać mianem topowych. Będą charakteryzowały się bardzo wysoką wydajnością, chociaż należy zaznaczyć, że różnią się od siebie kilkoma istotnymi elemntami. Z naszego punktu widzenia nieco bardziej interesujący wydaje się Kirin 990, ponieważ to właśnie on trafi do smartfonów z łącznością 4G LTE, która jest obecnie dominująca. Technologia 5G nad Wisłą dopiero raczkuje, a zatem smartfony mogące ją wykorzystywać są póki co ciekawostką. Z drugiej strony, pierwszym smartfonem z 5G w Polsce został nie tak dawno Huawei Mate 20 X (5G).

Kirin 990 vs Kirin 990 5G

Kirin 990 został stworzony przy wykorzystaniu 7nm procesu technologicznego. W przypadku Kirin 990 5G wykorzystano natomiast nowsze rozwiązanie - 7nm+ EUV. Pozwoliło to przede wszystkim na zmniejszenie rozmiarów procesora, a jednocześnie na podniesienie energooszczędności.

Kirin 990 5G

Jak wyjaśnia powyższa infografika, wykorzystywane są tutaj te same rdzenie, ale różnią się częstotliwościami. Na podkreślenie zasługuje również fakt, iż Kirin 990 5G posiada bardziej rozbudowany NPU dedykowany sztucznej inteligencji. Oczywiście w jego przypadku kluczowa jest wspominana obsługa łączności 5G.

Kirin 990 5G

Kirin 990 5G

Obydwa procesory są w stanie obsłużyć rejestrowanie wideo 8K przy 30 klatkach na sekundę.

Kirin 990 / Kirin 990 5G pierwsze smartfony

Kiedy można będzie przekonać się o możliwościach nowych procesorów w praktyce? Już wkrótce. Trafią one bowiem do kolejnych topowych smartfonów Huawei i Honor. Przypomnijmy, że premiera serii Huawei Mate 30 już 19 września.

Źródło: Huawei

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  ElFi_
  2
  Ale mają coś autorskiego w tym procesorze czy tylko poskładali z gotowych klocków a cały postęp zależy od technologii wykonania (zegarów taktujących)?
  • avatar
   0
   Procesor bardzo zacny. Obecnie topowe układy mobilne są już tak wydajne, że ważniejsza staje się energooszczędność i nowe technologie. Oczywiście, że ARM'a składa się z klocków, ale sposób i pomysłowość tego składania też ma znaczenie.