Smartfony

Zwiększył się rynek smartfonów w II kw. 2013 roku - liderem wciąż Samsung

przeczytasz w 2 min.

W minionym kwartale zwiększyła się ilość dostarczonych na rynek smartfonów. Jak się okazuje liderem jest wciąż firma Samsung.

idc raport II kw 2013 rynek smartfonów lider samsung

Wraz z zakończeniem się II kwartału bieżącego roku przyszedł czas na małe podsumowania, tym razem dotyczące rynku smartfonów. Jak się okazuje, globalny rynek smartfonów w II kwartale 2013 roku zwiększył się o 6%. Podobnie jak w poprzednim kwartale, także i teraz niekwestionowanym liderem w ilości dostarczonych na rynek urządzeniach była firma Samsung.

Według najnowszego raportu firmy analitycznej IDC (International Data Corporation) w minionym kwartale względem analogicznego okresu roku ubiegłego o 6% zwiększył się globalny rynek smartfonów. Tradycyjnie w pierwszej piątce producentów, którzy dostarczyli najwięcej sztuk smartfonów, znalazły się firmy takie jak: Samsung, Apple, LG, Lenovo oraz ZTE. Co ważne na powiększeniu się rynku najbardziej skorzystali producenci spoza pierwszej piątki jak Alcatel czy też Huawei.

Wchodząc w szczegóły, w minionym kwartale na rynek zostało dostarczonych łącznie około 432 100 000 telefonów, podczas gdy w II kwartale ubiegłego roku ta liczba wynosiła około 407 700 000 sztuk. Warto dodać, że samych smartfonów dostarczono na rynek około 237,9 mln. Po rozbiciu udziału na poszczególnych producentów okazuje się, że w dalszym ciągu niekwestionowanym liderem jest firma Samsung, która zwiększyła w II kw. 2013 roku względem analogicznego okresu roku 2012 swoje dostawy z 50,3 mln sztuk do 72,4 mln. Mimo wszystko ogólny udział w rynku spadł, z 32,2% do 30,4%.

idc raport II kw. 2013 rok udział rynek smartfonów samsung apple zte lg lenovo

Podobną sytuację zanotowała firma Apple, która zwiększyła dostawy z 26 mln do 31,2 mln smartfonów w bieżącym kwartale. Łączny udział firmy w globalnym rynku jednak zmniejszył się z 16,6 do 13,1 procent. Na najniższym szczeblu podium znalazła się firma LG, która zwiększyła swoje dostawy z 5,8 mln do 12,1 mln. Udział firmy LG w rynku zwiększył się z 3,7% do 5,1% - zdaniem ekspertów to głównie zasługa wprowadzenia w ostatnich miesiącach topowych wersji smartfonów.

Na dalszych miejscach znalazły się firmy Lenovo, która zwiększyła swoje dostawy z 4,9 mln do 11,3 mln co zaowocowało wzrostem udziału z 3,1% do 4,7%, tuż za nią znalazła się firma ZTE, której udało się zwiększyć dostawy z 6,4 mln do 10,1 mln co przełożyło się na wzrost udziału z 4,1% do 4,2%.

idc II kw. 2013 rynek smartfonów udział samsung apple lg zte lenovo

Największy wzrost zanotowały firmy spoza pierwszej piątki. Jak się okazało firmy sklasyfikowane jako Other, wśród których znalazły się m.in. Sony, HTC, Alcatel czy Huawei zwiększyły łącznie swoje dostawy z 62,8 mln do 100,8 mln sztuk, co przełożyło się na wzrost udziałów w rynku z 40,2% do 42,4%.

Źródło: IDC, Phonearena, SlashGear, Sportsavenue

Komentarze

26
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  ArioX
  7
  "Others" - 42,4% - Moje pytanie brzmi ile z tych 42,4% to NOKIA :)
  • avatar
   mat9v
   5
   Każdy ma swoje gusta, mnie się smartfony Samsunga podobają, tak jak większości klientów na świecie :).
   Co do pozycji Nokii na świecie (która nadal jest moim ulubieńcem) to Nokia ma 14,8% rynku - całkowitej sprzedaży telefonów na świecie (spadek z 19,7 w zaszłym roku) i podczas gdy sprzedaż smartfonów powolutku rośnie to sprzedaż "nie smartfonów" spada bardzo szybko, co jest zresztą konsekwencją rosnącego udziału smartfonów w rynku (49,3% - rok temu 44%). Niestety Nokia powoli upada i obawiam się, że jej mariaż z Microsoftem nie będzie deską ratunku ale gwoździem do trumny. Produkcja smartfonów z Windows powinna być dużo tańsza od telefonów pod Androida ze względu na znacząco mniejsze wymagania sprzętowe, niestety telefony z WP8 nie są tanie co sugeruje, że opłaty licencyjne za Windows są kosmicznie wysokie. Jak Microsoft chce wygrać batalię o serca użyszkodników, jeśli nie przyciągnie ich najpierw niskimi cenami, nie mam pojęcia :)
   • avatar
    Dragonik
    3
    CZemu na tym zdjęciu tylko Sony się wyróżnia kształtem niejajowatym?
    • avatar
     Konto usunięte
     2
     No co jak co, ale HTC mogli uwzględnić.
     • avatar
      mat9v
      2
      Według http://www.taipeitimes.com/News/biz/archives/2013/05/06/2003561541
      udział HTC globalnie w I kwartale 2013 roku wyniósł 3,1% a według Gartnera http://www.reuters.com/article/2013/05/14/us-mobile-nokia-gartner-idUSBRE94D0B320130514 w I kwartale 2013 roku Nokia sprzedała 5,1 mln smartfonów co stanowi 2,1% rynku i sygnalizuje spadek pozycji firmy na miejsce 10 (z 8 w 4 kwartale 2012)
      • avatar
       mat9v
       0
       Heh, obroty "Chińczyków" i "Indyjczyków" rosną całkiem szybko. Sprzedaż Nokii z tego co pamiętam to poniżej 2% rynku, czyli nie więcej niż jakieś 5% z tych "Innych" należy do Nokii (Gdyby było to znacznie więcej weszli by do 5 największych). Lenovo i LG radzą sobie świetnie, biorąc pod uwagę fakt, że Lenovo jako jedyna firma na rynku PC uniknęła spadków sprzedaży, być może należałoby zainwestować w ich akcje :)
       • avatar
        VEN1963
        0
        jeśli chodzi o NOKIĘ to tu jest fajny artykół - ale chodzi o 1 kwartał

        http://smartfan.pl/74-4-smartfonow-sprzedanych-w-q1-2013-bylo-opartych-o-system-android/


        widać że NOKIA sprzedaje sporo telefonów :-)
        • avatar
         hideo
         -1
         jak widzę powyższe smartfony to Samsung ma zdecydowanie największy udział i najbrzydszy smartfon hehe i weź się człowieku dopatrz logiki w tym
         • avatar
          grzegorz01
          -1
          Przez wiele lat posiadałem Blackberry jak jeszcze nie było znane określenie smartfon. Urządzenie pełniało wszystko co obecne iPhony i Galaxy S, miało stały internet, pocztę, aplikacje, a jakimś cudem bateria trzymała w nim do 5 dni! Chyba więc cofnęliśmy się w rozwoju. A teraz zupełnie nie odczuwam potrzeby posiadania półkilogramowej cegły w kieszeni z wyświetlaczem od małego laptopa i biegania z ładowarką. Chciałbym tylko zwykły porządny telefon, których już nie ma...
          • avatar
           mjwhite
           -3
           telefony samsunga funkcjonalnie są 100 lat za murzynami
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            samsung wygrywa bo daje aktualizacje androida , szkoda że htc nie bierze przykładu z samsunga w sprawch aktualizacji.,,

            http://gallardoq.blogspot.com/2013/07/lagi-w-androidzie.html