Systemy operacyjne

IE rośnie, a Windows 7 przegania Vistę

przeczytasz w 2 min.

Według globalnych statystyk zamieszczonych przez firmę Net Applications, Windows 7 nareszcie prześcignął owianą złą sławą Vistę i cały czas pnie się w górę. Dla Microsoftu dobrą wiadomością jest też fakt, że Internet Explorer nieprzerwanie od maja umacnia się na światowym rynku - używa go już prawie 61% internautów.

Windows 7, który od wielu miesięcy wyraźnie zyskiwał, osiągnął poziom 14,46% i wreszcie pokonał swoje starszego brata, Windows Vista, do którego należy 14,34% światowego rynku systemów operacyjnych. Niemniej jednak udziały wszystkich produktów z rodziny Windows minimalnie spadają. Obecnie Windows zajmuje 91,32% rynku, czyli o ponad procent mniej w stosunku do września zeszłego roku, gdy było to 92,77%. System operacyjny Mac znajdziemy w co dwudziestym komputerze, a Linux w co setnym. Obecny w produktach Apple iOS ma 0,7% udziałów na rynku.

Zupełnie inny obraz rynku rysuje się w Polsce. Według danych firmy Gemius SA, w Polsce Windows 7 nadal jest przeszło pięć procent za Vistą. Wciąż najpopularniejszym OS jest Windows XP. Pod kontrolą produktów z rodziny Windows działa 98,40% komputerów w Polsce, a wszystkie systemy oparte na Linuksie mają łącznie tylko 1,38%.

Jeżeli chodzi o rynek przeglądarek w skali całego świata to tutaj prym wiedzie Internet Explorer, którego udziały od dwóch miesięcy rosną i wynoszą już 60,74%. Chociaż jest to mniej w porównaniu do przeszło 65% z września 2009, to Microsoft ma powody do radości. Drugie miejsce na świecie zajmuje oczywiście Firefox - 22,91%. Niestety utrzymuje on tendencję zniżkową. Pierwszy raz od miesięcy spadł Chrome i ma w tej chwili 7,16%. Dalej jest Safari, którego - podobnie jak systemu Apple -  używa trochę ponad 5% użytkowników Internetu. Opera musi się zadowolić niewielkim kawałkiem całego tortu - jedynie 2,45%.

W Polsce mamy jednak zupełnie inną rzeczywistość, która dla giganta z Redmond nie wygląda już tak pięknie. W pierwszym kwartale 2009 Firefox prześcignął IE i ma teraz nieco ponad połowę udziałów w rynku. Internet Explorer utrzymuje się na poziomie 31%, czyli o połowę gorszym niż globalnie. Trzecie miejsce należy do Opery - 10%, a poza podium wypadł Chrome - 7,25%. Zaś Safari właściwie u nas nie istnieje - udziały nie przekraczają nawet jednego procenta.

Źródło: Net Applications, Gemius SA

Polecamy artykuły:  
Ile rdzeni powinien mieć twój procesor? Poradnik: jak wybrać smartfona 3D TV: rewelacyjne telewizory czy sukces marketingu?

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Udzialy IE w/g niezaleznych zrodel oscyluja w granicach 30% i ciagle sie zmniejszaja. Ile razy czytam, ze IE ma 60-70% tyle razy mam bol glowy. Zlitujscie sie nade mna i weryfikujcie te platne bzdury korporacji.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   IE się używa do ściągnięcia FF lub Opery proste :) potem zbędne
   • avatar
    piotrek8x
    0
    Ja używam IE z Windows 7 i moi kumple też, a tak swoją drogą to dlaczego nie używacie IE? Jak dla mnie wcale nie jest wolniejszy od firefoxa, a wręcz jest mnie awaryjny bo za każdym razem jak insalowałem mozille to jakieś błedy były.
    P.S. A ściągam DAP'em :)
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     W krajach chętnie reagujących na nowości oraz edukowanych poprzez Internet jakim jest Polska czy Niemcy udział IE jest o wiele mniejszy (u nas to nieco około 21%). Wzrost IE jest ściśle związany ze sprzedażą Windows 7. Według mnie wybór przeglądarki to sprawa typowo osobista, jedni chcą mieć coś więcej inni nie. Ja mam FF zainstalowane na ramdyski, także i cache tam jest, samo IE nie umiem tam przenieść, więc z niego nie korzystam.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      "...Safari właściwie u nas nie istnieje..."
      Korzystam z czegoś co u nas nie istnieje! Ot wyczyn! :D
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Moje typy: Opera i Vista 64.
       Opery używam od czasu, gdy koszt licencji "bez reklam" spadł do 14,99$. Do Visty przekonałem się, gdy po instalacji 7-ki zainstalowałem ją "na próbę", potem ją kupiłem na Allegro za całe 190 zł. Wcześniej zażegnywałem się, że nic tylko XP. Hłe hłe.