• benchmark.pl
 • newsy
 • Bezprzewodowy standard WiGig stał się faktem - łącze zapewni transfery do 7 Gb/s

Bezprzewodowy standard WiGig stał się faktem - łącze zapewni transfery do 7 Gb/s

przeczytasz w 1 min.

Super prędkość na małych odległościach

IEEE WiGig

IEEE zatwierdziło nowy standard transmisji bezprzewodowej – 802.11ad, zwany także WiGig (Wireless Gigabit Alliance).

IEEE 802.11ad to nowy standard bezprzewodowy, mający cechować się ogromną prędkością transmisji danych na niewielkie odległości. WiGig nie ma na celu zastąpienia aktualnie używanych standardów, a jedynie ich uzupełnienie – właściwości 802.11ad gwarantują mu bowiem inne zastosowanie.

Standard WiGig umożliwiać ma transfer danych na poziomie 7 Gb/s, co jest naprawdę świetnym wynikiem (o ile uda się go rzeczywiście osiągnąć). Tym, czemu zawdzięcza takie właściwości jest jednak niestety częstotliwość 60 GHz (w przypadku poprzednich standardów były to 2,4 i 5 GHz). Im wyższa częstotliwość fal radiowych, tym mniejszy zasięg – krótsze fale nie przenikają bowiem tak dobrze przez ściany czy meble.

Oznacza to, że użytkownik będzie miał do dyspozycji ogromną prędkość, ale tylko w wybranych sytuacjach. Standard ten świetnie będzie sobie radził w dużych, mało zastawionych pomieszczeniach. Wśród możliwych zastosowań znajdują się więc peryferia, stacje dokujące oraz inne urządzenia łączące się bezprzewodowo, pomimo niewielkich odległości.

Pierwszym urządzeniem, które zostało wyposażone w technologię WiGig jest ultrabook Dell Latitude 6430u. Na razie jednak, nie ma jej jak wykorzystać.

Nad chipami obsługującymi ten standard pracują już takie firmy, jak Qualcomm, Marvel oraz Atheros. Zapowiadają one także, że zamierzają zagwarantować dostęp do pasm 2,4-5 GHz i 60 GHz w jednym urządzeniu.

Źródło: TechSpot

Komentarze

53
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Brudka
  3
  Dobry standard do transmisji audio video - czyli likwidacja plątaniny kabli pod meblami ;)
  • avatar
   wildthink
   1
   Trochę mało danych w tym newsie - bo "niewielka"odległość" to pojęcie względne. Z filmiku można wnioskować, że bez zakłóceń to max 2-3m.
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    Kiepsko widzę jakość połączeń przy tak wysokiej częstotliwości, co najwyżej będzie to zastępnik Bluetootha. A o oficjalnym zwiększeniu mocy nadajników w tej technologii można raczej zapomnieć, bo szkodliwość promieniowania byłaby zbyt duża.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     60GHz, no ładnie, długość fali to 5mm. Jak tak dalej pójdzie to ciekawe kiedy stwierdzą, że promieniowanie jonizujące jest ok.
     Od GSM, HSPA i Wifi to już karaluchy popadały. W Rosji od roztoczy takie alergie, że zaczęli hodować i zasiedlać karaluchy które się nimi żywiły.
     W Polsce na blokowiskach, gdzie dużo routerów wifi też już nie ma karaluchów.
     Ciekawe jaka będzie moc IEEE 802.11ad. We mgle i w deszczu będzie straszna lipa. Przez ścianę też kiepsko. Będzie szybko, ale raczej w zasięgu BT jak Wifi 2,4GHz.
     Dlaczego nie wezmą coś do 3GHz i nie dadzą pasma 100MHz?
     • avatar
      Wiscoo
      0
      Skoro dopiero wprowadzono standard, to ciężko oczekiwać spektakularnej ilości danych, a te które są, to i tak pewnie "laboratoryjne". Za rok będzie można mówić o konkretach.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       DO transmisji 4K z odtwarzacza do TV jak znalazł, co do telefonów to hmm ciekawe jak z zapotrzebowaniem na energie bo w głównej mierze to wpływa na zastosowanie lub nie w telefonach, tabletach, itp.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Czyli w relnym świecie a nie w świecie labolatorium będzie miało około 3,5.
        • avatar
         sceri
         0
         Jakie realne prędkości osiągacie na 802.11n?
         Posiadam m.in Netia Spot oraz Intel Ultimate-N 6300 AGN a maksymalna prędkość WiFi w praktyce nie przekracza 10-12MBps. Zgodnie z opisem marketingowym to nie tak miało być...
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          6300 to jedna z najlepszych kart sieciowych. Ma ogromny potencjał. Natomiast Netia Spot to widać g...
          W tym samym pokoju osiągnąłbyś transfery rzędu 100-200Mbps z RT-N16U.

          Masz trzy wyjścia. Oddać Netia spot kupić porządny router. Zostawić netia spot użyć go jako modemu przez WAN dla porzadnego Routera. Zostawić netia spot i użyć porządniejszego routera niż porządny :P, jako bridge.