Ciekawostki

Oprogramowanie komunikacyjne, z którego korzysta Stephen Hawking jest teraz darmowe

przeczytasz w 1 min.

Intel postanowił udostępnić wszystkim zainteresowanym kod źródłowy swojego narzędzia.

Hawking
foto: Jason Bye / Alamy

Stephen Hawking jest wielkim naukowcem. Dzięki firmie Intel i rozwijanej przez nią już od niemal 20 lat technologii ACAT (Assistive Context-Aware Toolkit) pomimo paraliżu wciąż jest on w stanie pisać książki, wygłaszać przemówienia i po prostu komunikować się ze światem. Od teraz to samo oprogramowanie jest dostępne dla każdego. Za darmo.

Firma Intel zdecydowała się na „otwarcie” kodu oprogramowania ACAT, bo jak twierdzi: taki był plan od samego początku. Co jednak ten gest oznacza w praktyce? Ano to, że inżynierowie, programiści i naukowcy mają teraz solidną podstawę pod narzędzia, które mogą poprawić jakość życia pacjentów ze stwardnieniem zanikowym bocznym i innymi chorobami, które sprawiają, że komunikacja ze światem zewnętrznym jest dla nich właściwie niemożliwa.

Obecnie ACAT wykorzystuje technologię rozpoznawania twarzy. Intel twierdzi jednak, że możliwe jest dostosowanie aplikacji do obsługi innych „danych wejściowych”. Oprócz przywrócenia funkcji mowy, rozwiązanie to pozwala też na obsługę komputera, z zaskakująco precyzyjnym sterowaniem kursorem – otwieranie dokumentów, przeglądanie stron internetowych itd.

Intel ACAT

Kod dostępny jest za darmo na platformie Github, a dokumentacja i dodatkowe materiały znajdują się na osobnej stronie Intela

Źródło: Engadget

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  mgkiler
  0
  Zawsze zastanawiałem się jak to działa.

  W TV jak go pokazują to on nawet nie drgnie twarzą, a komputer mówi... Czy komputer czyta tekst wcześniej przez niego wpisany? Czy jak?

  Innymi słowy "co to za czary"? :)

  • avatar
   kosiarz007
   0
   999 999 999