Procesory

Intel Atom wydajny jak Phenom II X6 w 2015 roku

przeczytasz w 2 min.

Intel oficjalnie zaprezentował informacje odnośnie strategii rozwoju procesorów z rodziny Atom. Według nich, już za dwa lata czeka nas pokaźny wzrost wydajności, natomiast za kolejne trzy lata układy Atom osiągną wydajność większą niż sześciordzeniowy Phenom II X6 1100T, a więc dotychczasowy, najwydajniejszy układ od AMD.

Procesory Intel Atom mają szeroki zakres zastosowań – głównie obecne są w małych laptopach i netbookach, ale można je znaleźć także w miniaturowych płytach głównych oraz smartfonach lub tabletach. Zaletą tych układów są małe rozmiary oraz niski pobór energii, ale niestety oferują niezbyt konkurencyjną wydajność. Wkrótce powinno się to jednak zmienić.

Bill Leszinske, generalny menadżer od planowania technologii w Planning of the Atom SoC Development Group w firmie Intel, zaprezentował kilka ciekawych informacji odnośnie układów z rodziny Atom. We wrześniu bieżącego roku pojawią się pierwsze procesory z o nazwie kodowej Saltwell, które zostaną wykonane w 32-nanometrowym procesie technologicznym. Jak nie trudno się domyślić, zastąpią one dotychczasowe wersje wykonane w 45 nanometrach, a więc na przykład modele N570 i N550.
 

strategia rozwoju procesorów Intel Atom
Kliknij, aby powiększyć

Już w 2013 roku Intel planuje wydanie Atomów o nazwie kodowej Silvermont, które zostaną wykonane w 22-nanometrowym procesie technologicznym z wykorzystaniem tranzystorów 3D. Na ten właśnie czas planowany jest również najwyższy wzrost wydajności procesorów. Zakładając, że wykres przedstawiony na powyższym slajdzie przedstawia liniowy wzrost wydajności, to procesorów modeli Silvermont można się spodziewać wydajności wyższej o około siedem razy od obecnych modeli. Jeżeli natomiast chodzi o wydajność zintegrowanego układu graficznego, to tutaj będzie trochę gorzej – wydajność wzrośnie o około 4 - 5 razy.

Kolejna generacja układów nadejdzie w 2014 roku, wykonana będzie w 14 nanometrach i nosić będzie nazwę kodową Airmont. Jego wydajność – zarówno samego procesora, jak i zintegrowanego układu graficznego - będzie trochę wyższa od modeli Silvermont. Ostatnia planowana generacja Atomów zaplanowana jest na 2015 rok i względem obecnej ma przynieść ponad 10-krotny wzrost wydajności. Nie wiadomo jednak jaką nazwę kodową będzie ona nosić i w jakim procesie technologicznym będzie wykonana. Można jednak sądzić, że będzie ona wykonana w 10 nanometrach. Trzeba przyznać, że rozwój technologiczny Atomów jest trochę szybszy niż serwerowych Xeonów.
 

logo procesorów Intel Atom

 

Biorąc pod uwagę, że dotychczasowy procesor Intel Atom N570 osiąga w benchmarku SPECint2000 około 7,500 - 8000 MIPS, to od modeli z 2015 roku można oczekiwać wydajności około 80 000 MIPS. Dla porównania procesor Phenom II X6 1100T osiąga około 79 000 MIPS. Oznacza to zatem, że za około 4 lata układy Atom osiągną wydajność porównywalną do dotychczasowych, topowych procesorów AMD. Niestety według najnowszych informacji Intela, przyszłe Atomy nie pojawią się w Ultrabookach, a więc w niewielkich laptopach o dużej wydajności. W urządzeniach za to pojawią się procesory o nazwach kodowych Sandy Bridge, Ivy Bridge oraz Haswell, które zapewne będą jeszcze wydajniejsze od przyszłych Atomów.
 

Więcej o procesorach firmy Intel:

Źródło: ITProPortal.com

Komentarze

23
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Intel mało informacji podał. Nie podał ile rdzeni, pamięci podręcznej, i jakie taktowanie będą mieć przyszłe Atomy.
  • avatar
   PrEzi
   0
   Rownie dobrze moge Ci wywrozyc z fusow - na to samo wyjdzie ;)
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    A ja myślę, że w 2015 nikt na taką wydajność nawet nie spojrzy. Nie oszukujmy się. Do tego czasu wyjdzie następna generacja procesorów albo i dwie ;)
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     intel sie kompromituje tymi obietnicami ...mialem atom w nettopie, na tym nawet sie internetu nie da przegladac. Die Atom!
     • avatar
      wildthink
      0
      Papier (internet jeszcze bardziej) jest cierpliwy, wypisać można wszystko, gorzej z realizacją. Zachowam sobie tego newsa i za 4 lata zobaczymy jak Intel spełnia obietnice.
      • avatar
       Sniko
       0
       "Kolejna generacja układów nadejdzie w 2014 roku, wykonana będzie w 14 nanometrach"

       a niedawno był artykuł, że Intel 14nm wprowadzi najwcześniej w 2017...
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Ojej, 79 MIPS? Ciekawe czym on to mierzyli. Prędzej 79000 MIPS.

        Poza tym nic nadzwyczajnego, 5 lat to spory okres. Pisałem ostatnio że co ok 4 lata 10x razy rośnie moc superkomputerów.

        Obecne procesory mają moc najmocniejszego superkomputera z 1993 roku.
        A to aż, albo tylko, 18 lat.

        Wszystko zależy czy utrzyma się tempo postępu. Bardziej jestem ciekaw czy TDP zostanie to samo.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Nie należy też zapominać o konkurencji. O ile w wyższych segmentach Intel obecnie miażdży AMD, to w procesorach pod netbooki AMD jest górą (procesory z serii C i E ). Wiem bo sam posiadam netbooka z AMD C-50 ,a kolega na Atomie. Bez porównania. na moim nawet w Wiedźmina pierwsza część na minimum da się grać, u niego mało która starsza gra płynnie chodzi. u niego na youtubie trudno czasami ogladąć w 480p, u mnie 720p chodzi ładnie. O ile w wyższym segmencie AMD ma dużą stratę do Intela to tutaj Atomy będą miały trudno.
         • avatar
          jacy4
          0
          Za 3 lata atom będzie jak phenom II X6, a amd zrobi procesor do laptopów lepszego 3 razy od phenoma x6 i znowu intel będzie do tyłu z atomem.
          • avatar
           farodj
           0
           marketing zawsze był mocną stroną intela.