Procesory

Intel wprowadzi HDMI 2.0 dopiero w procesorach Cannonlake

przeczytasz w 1 min.

Entuzjaści wysokich rozdzielczości będą musieli jeszcze trochę poczekać aż nowy standard oficjalnie zawita w platformie Intela.

HDMI 2.0 interfejs

Niegdyś rozdzielczość 4K mogła przyprawić o szybsze bicie serca, ale obecnie nie jest już niczym nadzwyczajnym. Tyle tylko, że do przesyłania takiego obrazu wymagany jest jeszcze odpowiedni interfejs – przy odświeżaniu 30 Hz można wykorzystać HDMI 1.4, natomiast przy 60 Hz sprawdzi się już HDMI 2.0. Kiedy takiego złącza powinniśmy się spodziewać w przypadku platform Intela?

Okazuje się, że nieprędko – nieoficjalnie wiadomo, że HDMI 2.0 pojawi się dopiero w 2017 roku przy okazji premiery procesorów z generacji Cannonlake. Do tego czasu nadal będziemy musieli zadowolić się HDMI 1.4 lub DisplayPort 1.2 (zmiany nie przyniosą również tegoroczne modele Kaby Lake czyli de facto odświeżone układy Skylake).

Przy okazji warto dodać, że wsparcie dla HDMI 2.0 już teraz oferują karty graficzne Nvidii z generacji Maxwell 2.0 (GeForce GTX 900), natomiast lada moment pojawią się też nowe Radeony z generacji Polaris.

Gigabyte GA-Z170X-Gaming G1 tylny panel

W przypadku platform Intela można jeszcze poszukać konstrukcji z autorskimi rozwiązaniami producentów (np. Gigabyte GA-Z170X-Gaming G1) lub zdecydować się na zewnetrzny adapter ze złącza DisplayPort 1.2 na HDMI 2.0.

Źródło: Sweclockers, inf. własna

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  rqtdev
  6
  Brak HDMI 2.0 w komputerach jest żenujący. Od 2 lat są względnie tanie TV 4K z HDMI 2.0 ale nie ma czego do nich podłączyć. Trzeba się męczyć w trybie 4K i 30 Hz.
  • avatar
   Konto usunięte
   -2
   a co to jest 4K ?
   • avatar
    Konto usunięte
    -4
    jak by nie patrzeć, stanowisko Intela jest słuszne. Po co w CPU implementować HDMI 2.0 skoro GPU w chipie i tak nie wyrobi z przetwarzaniem? do obrazu statycznego i pracy biurowej nic więcej niż 30Hz w zupełności wystarczy. na LCD obraz i tak nie mruga z powodu bezwładności kryształów jak CRT, a często telewizory mają regenerację ramek.

    przy dedykowanych grafach jest inna sprawa. one spokojnie wyrabiają z renderingiem, więc HDMI 2.0 ma tu uzasadnienie.

    Mnie zdumiewa za to co innego. Po co w ogóle HDMI jest rozwijane? przecież DP ma znacznie lepsze właściwości. to jak walka HDDVD z BL, NTSC z SECAM i PAL, VHS z BetaCam. utrzymywanie HDMI to sztuczne podtrzymywanie przy życiu trupa.
    • avatar
     mutissj
     0
     a kiedy można będzie na grafikach intela zrobić 1080p @ 120Hz+?