Procesory

Intel Core i5-9400 i 9400F w wersji z lutem i glutem - wybór procesora to loteria

przeczytasz w 2 min.

Nowe procesory występują w dwóch wersjach, które różnią się zastosowanym połączeniem termoprzewodzącym. Jak rozpoznać dany model?

Pierwsze, odblokowane procesory Intel Core 9. generacji wyróżniały się nie tylko wyższą wydajnością, ale też lutowanym odpromiennikiem ciepła. Jak się okazuje, nie wszystkie nowe układy zostały wyposażone w „luta”... i właściwie mamy tutaj do czynienia z loterią.

Użytkownik Twittera o pseudonimie momomo_us sprawdził, jak wygląda sprawa w przypadku modelu Core i5-9400F (6-rdzeniowej jednostki bez układu graficznego). Testy przeprowadzono na egzemplarzu w steppingu U0.

Intel Core i5-9400F - delidding procesora
Procesor Intel Core i5-9400F ze zdjętym odpromiennikiem ciepła - wyraźnie widać połączenie na bazie pasty termoprzewodzącej (foto: momomo_us)

Producent zastosował tutaj połączenie na bazie pasty termoprzewodzącej - jest to metoda oferująca gorsze właściwości termiczne, stosowana również w układach Core 8. generacji. Podobnie powinna wyglądać sytuacja w przypadku Core i5-9400 (bliźniaczego modelu ze zintegrowaną grafiką).

Intel Core i5-9400 i Core i5-9400F stepping U0 i P0

Czy to oznacza, że słabsze modele Coffee Lake nie mają lutowanego odpromiennika ciepła? Sprawa jest trochę bardziej skomplikowana, bo... Intel produkuje dwie wersje procesorów Core i5-9400/9400F (a przynajmniej tak wskazuje firma MSI, bo sam Intel się do tego nie przyznaje - oficjalnie 9400F jest w steppingu U0, a 9400 w steppingu P0). Stary stepping U0 rzeczywiście wykorzystuje połączenie na bazie pasty, ale nowy stepping P0 najprawdopodobniej już korzysta z połączenia lutowanego.

Intel Core i9-9900K, Core i5-9400F i Core i7-8086K
Procesory Coffee Lake w steppingu P0 (jak Core i9-9900K po lewej) mają prosty odpromiennik ciepła i nieco grubszy laminat (foto: Tom's Hardware)

Jak rozpoznać stepping danego procesora? Co prawda w nazwie modelu nie zawarto takiej informacji, ale można go zidentyfikować po samym wyglądzie. Dokładniej mówiąc chodzi o kształt odpromiennika ciepła – wersje w steppingu U0 na dole i u góry blaszki mają „wypusty”, natomiast w wersjach P0 powinien on być prosty. Do identyfikacji trzeba jednak mieć fizyczny dostęp do danej sztuki.

Intel - połączenie lutowane

Inna kwestia to to, czy jest jakikolwiek sens w identyfikacji procesorów. Modele Core i5-9400 i 9400F charakteryzują się niezbyt wysokim TDP (65 W) i nie oferują odblokowanego mnożnika, więc nie powinniśmy się obawiać o przegrzanie, nawet przy zastosowaniu referencyjnego chłodzenia. Nie wiadomo też jak będzie wyglądać kwestia dostępności "nieoficjalnych" steppingów, do których Intel się nie przyznaje.

Źródło: momomo_us, Intel, MSI, Tom's Hardware

Komentarze

25
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  SiLNOR3KI
  1
  Nie zdziwiłbym się, jeśli dotyczy to wszystkich procków z 9 generacji...
  • avatar
   AndreoKomp
   -1
   Oszustwo w biały dzień! Najpierw wydali procesory z lutem, a jak po sieci rozniosła się wieść, że 9 generacja jest lutowana, to zaczynają pakować gluta. Takie postępowanie powinno być surowo karane przez UOK.
   • avatar
    awesome1337
    -6
    w tych konkretnych modelach ma to zerowe znaczenie

    ewidentnie widać że intel robi wszystko żeby wypuscic wiecej procków na rynek i zaspokoić zapotrzebowanie
    • avatar
     kitamo
     -8
     To teraz kupcie dwa rozne i sprawdzcie temperatury - moze w koncu ludzie przestana opowiadac mity o przegrzewaniu sie procesorow na glucie.
     • avatar
      DragonRed
      0
      Każdy ma jakieś doświadczenie ze sprzętem a moja droga była długa i kosztowna.Teraz wiem bym miał coś na lata potrzebuję mocnego CPU na początek tylko kiedyś w rozsądnych cenach nie mieliśmy takiej konstrukcji.
      Obecnie AMD przejmuje powoli rynek CPU z naciskiem na przyszłość ponieważ prawdziwy początek dominacji nastąpi po premierze Zen 2 bo teraz to jest tylko kąsanie Pana i Władcy.
      Ludzie dalej starają się porównywać takie 6 wątkowe lub 8 wątkowe CPU od Intela z 16 wątkowymi typu R7 2700X , który przegrywa w maksymalnym FPS a czasami w minimalnym ale czy to znaczy , że procesor jest słabszy?
      Właśnie nie gdyż to pokazuje jak mało efektywnie obecne oprogramowanie daje sobie radę z wykorzystywaniem mocy wielowątkowości.Gdy pojawi się TR oparty na Zen 2 to za trzy lata każdy entuzjasta gier ale i do pracy będzie musiał mieć u siebie 64wątkowe CPU ponieważ tylko one mogą dla takich osób spełniać pewnie minimum.Zakładam , że na rynku PC nastąpi premiera 256wątkowych procesorów już w 2022roku dla platformy HEDT od AMD.
      4wątkowe i 8wątkowe CPU panowały bardzo długo ponieważ problem był z procesami produkcji.Szczerze już w 2016 roku mogliśmy dostać jakieś przełomowe konstrukcje od Intela oparte na 10nm a teraz nie widać przyszłości tej firmy za 3 lata.
      Obecnie w grach 16wątkowe CPU od AMD wykorzystywane są na poziomie 40-70% , u Intela 60-80% w przypadku 16wątków , 12wątków Intel to 80-90% a te z mniejszą ilością to od 80-100%.Wiele osób wie co to znaczy "Szuter" w grach
      i jak już teraz potrafią go doznawać posiadacze i5-9700k to ten z tego artykułu będzie miał burzliwe życie.
      Przed premierą Zen 2 kupowanie procesorów Intela to strata kasy dlatego ja czekam spokojnie na poprawę oprogramowania , które lepiej będzie korzystało z 16wątków niż 8wątków z duży wyższym taktowaniem.
      Zawsze uważałem , że ci co kupując po premierze Zen pierwszej generacji jest procesory Intela za osoby mające kasę pod dostatkiem i ewentualna zmiana platformy nie będzie dla nich stanowiła problemu.
      R7 1800x jest nie jednego przeżyje gdy kupujemy sprzęt na lata i po drodze zmienimy tylko kartę graficzną gdy wyboru dokonaliśmy w połowie 2017 roku.Windows 10 v Ubuntu 18.04 pokazuje jak Microsoft ma problem z ujarzmieniem mocy tego procesora.
      https://techgage.com/article/threadripper-2990wx-performance-coreprio/